Чи збережеться право на додаткову відпустку при зміні посади: пояснення

10 Липня, 2025 в 09:13

Додаткові відпустки надаються незалежно від тривалості основної щорічної відпустки і визначаються умовами Колективного договору

Питання збереження права на щорічну відпустку більшої тривалості при зміні назви закладу, посади та посадових обов’язків працівників, яке відбувалося в межах бібліотеки закладу вищої освіти, роз’яснили фахівці Держслужби з питань праці.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про відпустки» щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік. Для окремих категорій працівників законодавством України може бути передбачена інша тривалість щорічної основної відпустки.

Щодо випадку, коли працівники бібліотеки раніше користувалися відпусткою більшої тривалості, а потім відбулися зміни посад та перейменування в межах одного структурного підрозділу (бібліотеки), ситуація є такою:

Листи Мінсоцполітики від 24.10.2011 №391/13/116-11 та Міністерства економіки України від 25.08.2021 №4712-06/42456-09 мають рекомендаційний характер. У цих листах зазначається, що право на збереження раніше встановленої тривалості відпустки втрачається при зміні місця роботи, посади, професії.

Втім, ключовим аспектом є те, що переведення відбувалося в межах одного структурного підрозділу (бібліотеки). Хоча назви посад і посадові обов’язки змінювалися, це не є зміною місця роботи в розумінні повного переходу до іншого підприємства, установи чи організації. Переведення в межах однієї бібліотеки, навіть зі зміною функціоналу, може розглядатися як внутрішні кадрові зміни, які не завжди призводять до втрати права на раніше встановлені гарантії, якщо це прямо не передбачено законом або колективним договором.

Законодавство України не містить прямої норми, яка б чітко регулювала збереження тривалості відпустки при внутрішніх переведеннях із зміною посади в межах одного підприємства, установи, організації, якщо працівник мав право на відпустку більшої тривалості до введення в дію Закону України «Про відпустки».

Оскільки в зазначених листах йдеться про втрату права при зміні місця роботи, посади, професії, то зміна лише посади в межах того ж самого закладу та структурного підрозділу може трактуватися по-різному. Зазвичай коли працівник залишається працювати в тій самій установі, він зберігає всі права та гарантії, передбачені трудовим законодавством, якщо інше не обумовлено конкретними умовами переведення або положеннями колективного договору.

Додаткові відпустки надаються незалежно від тривалості основної щорічної відпустки і визначаються умовами Колективного договору. Вони додаються до щорічної основної відпустки.

Оскільки переведення відбувалося в межах одного структурного підрозділу (бібліотеки) і працівники не змінювали місце роботи (установу), тривалість відпустки може зберігатися. Рекомендаційні листи не є нормативно-правовими актами і не можуть скасовувати права працівника, якщо ці права не скасовані законом.

Відтак, надання додаткових відпусток, обумовлене Колективним договором, має додаватися до основної відпустки і є обов’язковим для роботодавця.

Раніше ми детально розглянули питання порядку обчислення компенсації за невикористані відпустки у 2024 році. Визначили, що обчислення середньої заробітної плати працівникам проводиться відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (зі змінами).

Окремо зауважимо, що питання надання щорічних відпусток у період дії воєнного стану регулюється Законом України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» з урахуванням змін, внесених законами України від 01.07.2022 № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» та від 22.11.2023 № 3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань».

Також нагадаємо, що працівники, котрі не досягли 18 років, користуються правом на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день.

Окрм того, пояснюємо за які саме невикористані відпустки роботодавець має виплатити компенсацію працівникові, котрий звільняється.

У Верховній Раді роз’яснили, що новий Закон надав право працівникам у разі призову на військову службу отримати грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки. Водночас Захисники та Захисниці України, які звільнятимуться з військової служби у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації зможуть піти у відпустку тривалістю до 60 календарних днів, які увійдуть до страхового стажу.