Необхідний страховий стаж для виходу на пенсію за віком у 2024 році: роз’яснення

2 Грудня, 2023 в 21:28

Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років. 

Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж.

Вже з 1 січня 2024 року для того, аби вийти на пенсію у 60 років, громадянину необхідно мати у своєму активі мінімальний страховий стаж у 31 рік, повідомили у ГУ ПФУ у Вінницькій області.

Водночас у кого після досягнення 60 років немає потрібного страхового стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки при наявності стажу не менше 21 року.

Тоді як за наявності страхового стажу від 15 до 20 років, пенсійні виплати призначать в 65 років.

У разі, якщо у громадянина менш ніж 15 років стажу, у віці 65 років, замість пенсійних виплат, він матиме право на отримання державної соціальної допомоги.

Зауважується, що тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію в 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Зокрема аби вийти на пенсію в 60 років в 2028 році потрібно буде мати не менше, ніж 35 років стажу.

Одначе, вже з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”) ;
  • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
  • зі зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).

Пенсії до досягнення 60 років призначаються на термін безстроково, їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” – залежно від тривалості набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

У ПФУ нагадали, що звернутись за призначенням пенсії можна як особисто – до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду незалежно від місця проживання, так і дистанційно, скориставшись порталом електронних послуг.

В органах Фонду впроваджено екстериторіальний принцип обслуговування громадян: заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати до будь-якого сервісного центру обраного Головного управління Фонду.

Також, заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати в електронній формі через вебпортал електронних послуг Фонду (portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Перелік основних документів, які подаються для призначення пенсії:

  • паспорт;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП);
  • документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом (денна форма навчання), військовий квиток тощо);
  • довідка про заробітну плату за 60 місяців підряд до липня 2000 року (за бажанням пенсіонера);
  • документи, які засвідчують особливий статус особи (за наявності).