Чи оплачується лікарняний, якщо працівник захворів у щорічній відпустці
Дні тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку, до щорічних відпусток не включаються
Державна служба з питань праці пояснює, чи оплачується листок непрацездатності, якщо працівник захворів під час перебування у щорічній відпустці.
Згідно зі статтею 78 Кодексу законів про працю України дні тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку, до щорічних відпусток не включаються.
Якщо під час перебування у щорічній відпустці працівник захворів і має документальне підтвердження – листок непрацездатності, невикористані дні такої відпустки мають бути йому надані або шляхом продовження відпустки, або шляхом перенесення залишку відпустки на інший період, але тільки в межах 12 місяців після закінчення робочого року, за який надано таку відпустку.
Рішення про продовження або перенесення відпустки приймається за згодою між працівником та роботодавцем.
Працівник зобов’язаний повідомити роботодавця про своє рішення продовжити або перенести відпустку на бажаний термін та про причини продовження або перенесення відпустки. Своєю чергою, роботодавець повинен видати наказ про продовження або перенесення відпустки. Підставою для такого наказу є листок непрацездатності та заява працівника. Відпустку продовжують або переносять на кількість календарних днів хвороби, що припадають на період відпустки.
Відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці допомога надається у порядку та розмірах, установлених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Зауважимо, 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Також з 1 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду України – відтепер саме Пенсійний фонд України є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Фонд соціального страхування України перебуває в процесі припинення.
Одначе, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:
- у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення;
- у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи чи інших обов’язків або симуляції хвороби;
- за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
- за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
- у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
- за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням;
- за період тимчасової непрацездатності, зазначений у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим.
Застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Варто зазначити, 28 листопада 2023 року президент підписав Закон від 09.11.2023 №3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Доходи бюджету збільшили на 22 млрд грн і вони становлять 1,768 трлн грн. Видатки майже залишились такими самими 3,35 трлн грн. Дефіцит державного бюджету зменшено на 22 млрд грн і тепер становить 1,57 трлн грн. Зовнішні запозичення зменшили на 103,5 млрд — перекрили коштом збільшення внутрішніх запозичень на 81,4 млрд грн. Прогноз по реальному ВВП зменшили до 4,6 %, прогноз по інфляції — до 9,7%, припущення щодо курсу гривні — у середньому за рік 40,7 грн за дол.
Мінімальна заробітна плата:
- у місячному розмірі: з 1 січня – 7100 грн, з 1 квітня – 8000 грн (у 2023 році – 6700 грн);
- у погодинному розмірі: з 1 січня – 42,6 грн, з 1 квітня – 48 грн (у 2023 році – 40,46 грн).
Прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць встановлено єдиний на весь 2024 рік.
Розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1600 грн буде застосовуватися як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.
Крім того, зросте прожитковий мінімум на 331 гривню та становитиме 2920 грн на місяць.
Так, розміри прожиткового мінімуму становитимуть:
- для дітей до 6 років – 2 563 гривні;
- для дітей від 6 до 18 років – 3 196 гривень;
- для працездатних осіб – 3 028 гривень;
- для осіб, які втратили працездатність – 2 361 гривня.
Також затверджений додатковий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який використовується для визначення:
- базового розміру окладу судді – 2102 гривні;
- посадових окладів працівників податкових і митних органів, а також інших державних органів – 2102 гривні;
- посадового окладу прокурора окружної прокуратури – 1600 гривень.
Однак, ці показники впливають на нарахування зарплати найманим працівникам, сплати ЄСВ як податковими агентами, так і ФОПами за себе, а також на граничні розміри ставок ЄП для 1 та 2 груп та граничних лімітів доходів для тих, хто перебуває на спрощеній системі.
Раніше ми поінформували, що Уряд ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 1 березня 2024 року. Завдяки індексації, для понад 10 млн громадян з 1 березня пенсії підвищаться на 8%.
Зазначається, що повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Тож з метою підтримки фінансової платоспроможності громадян, Уряд ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 1 березня 2024 року.
Завдяки індексації, для понад десяти млн громадян з 1 березня пенсії підвищаться на 8%.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.
- Нараховану субсидію можуть анулювати громадянам, що протягом трьох місяців не сплачували за житло, а сума боргу перевищила 680 грн.
- Умови пенсійного забезпечення військовослужбовців: роз’яснення ПФУ.
- Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення.