Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення

30 Листопада, 2023 в 12:42

Джерело: пресслужба Мінсоцполітики

У бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.

Міністерство соціальної політики України дало роз’яснення, кому з громадян належить скористатися правом на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо.

Підвищення виплат буде здійснено всім громадянам, які мають право на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо, крім тих, яким коштом програм міжнародних гуманітарних агенцій уже було здійснено виплату на придбання твердого палива на 2023-2024 опалювальний період (у розмірі, який є не меншим за розміри, визначені експериментальним проєктом), – пояснили у відомстві.

Врахування подорожчання

Раніше Уряд ухвалив рішення, яке суттєво підвищить допомогу на придбання твердого пічного палива для тих, хто потребує такої підтримки.

Відповідно до постанови від 07.11.2023 р. № 1173, нормативи для опалення житлового приміщення на опалювальний сезон 2023-2024 збільшаться в середньому у чотири рази і становитимуть відповідно:

  • для надання пільг:  на вугілля – 1,87 т; на дрова – 6,22 т
  • для надання субсидії: на вугілля – 2,23 т; на дрова – 7,41 т

Зазначене рішення також враховує зростання ринкових цін на вугілля і деревину. Розмір фінансової підтримки для українців, які користуються для опалення вугіллям або дровами, має збільшитися у декілька разів.

Збільшення фінансової підтримки

Раніше граничний розмір субсидії на тверде пічне побутове паливо становив 6973 грн на домогосподарство на рік. Одначе, з урахуванням нового підходу, загальний обсяг фінансової підтримки на одне домогосподарство може досягати 16 234 грн на рік.

На початку листопада Кабмін оголосив про запуск експериментального проєкту з метою надання населенню додаткової підтримки для забезпечення побутовими дровами. Цю ініціативу представив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час урядового засідання, пише Урядовий портал.

Передбачається, що граничний розмір субсидії на придбання твердого пічного побутового палива зросте більше ніж удвічі, до рівня 16,2 тисяч гривень на рік для однієї родини. Зараз розмір субсидії на придбання твердого палива становить 7 тисяч гривень на рік на одне домогосподарство.

Глава уряду поінформував, що нині субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримують близько 1,3 мільйона сімей. Так, зокрема за жовтень у середньому кожне домогосподарство отримало близько 760 гривень.

Машина дров коштує 18 000 грн, тоді як пенсія в багатьох – 2,5 тис. грн. Зараз завдяки постанові Кабміну субсидія на придбання дров зросла більш як удвічі – з 7 000 грн до 16 200 грн, – повідомив нардеп Павло Сушко.

9 листопада парламент ухвалив закон про Державний бюджет України на 2024 рік. Видатки на соціальний захист наступного року зростуть. Зокрема виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг – 49,9 млрд грн (на 12 млрд грн більше, ніж у 2023 році).

Тобто, передбачається, що держава попіклувалася про практичне забезпечення механізму збільшення соціальних видатків.

Однак, поки що, на місцях вирішуються питання, що стосуються алгоритму дій людини для оформлення цієї субсидії.

Коли субсидія не нараховується

Житлова субсидія не призначається, якщо Пенсійним фондом отримано від надавачів житлово-комунальних послуг інформацію про наявність в особи простроченої на понад 3 місяці заборгованості зі сплати за житлово-комунальні послуги, яка перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).

Водночас, як пояснили у Мінсоцполітики,  субсидія може бути призначена у разі укладення договору реструктуризації заборгованості між надавачем та споживачем комунальної послуги. Копія договору необхідно долучити до заяви на субсидію.

Продаж майна вплине на нарахування

Продаж майна на суму у понад 100 тисяч гривень у листопаді-грудні цього року може вплинути на отримання житлової субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років. Про це попередили у Міністерстві соцполітики.

Для призначення житлової субсидії на опалювальний період з жовтня 2023 року, розглядаються доходи домогосподарства за І-ІІ квартали 2023 року, тобто за січень-червень 2023 року. Проте, доходи, отримані у листопаді-грудні 2023 року, враховуватимуться при призначенні житлової субсидії у травні 2024 року.

Окрім того, особа, якій призначено житлову субсидію, зобов’язана протягом 30 календарних днів повідомити ПФУ про отримання нею або членом родини домогосподарства одноразового доходу, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (67 100 гривень). Одначе, виняток становить цільова благодійна допомога, що включає в себе гранти на навчання, допомогу в медичних та соціальних справах, страхові виплати, спадщину у вигляді нерухомого майна та інші ситуації, передбачені законом.

Перерахунок та подання заяви

Зауважимо, для перерахунку розміру виплат пільг та субсидії на тверде пічне побутове паливо в цьому році не потрібно звертатися до Пенсійного фонду.

Якщо житлово-комунальну пільгу або субсидію на придбання твердого пічного палива вже призначили раніше – її розмір перерахують автоматично. Потрібно буде лише надати згоду Пенсійному фонду на передання даних міжнародному донору для оплати підвищеного розміру підтримки, відповідно до рішення.

Згоду можна надати у відповідь на смс-повідомлення, або ж через електронний кабінет ПФУ. Також можна звернутися до відділення ПФУ.

У разі, якщо пільга або субсидія ще не призначена – необхідно звернутися до ПФУ у загальноприйнятому порядку і подати відповідну заяву.

Додамо, у червні Уряд ухвалив постанову, яка має на меті, у межах експериментального проєкту спростити процедуру звернення громадян за житловою  субсидією.

Так, необхідно подати спрощену заяву, в якій зазначити інформацію про членів домогосподарства, на яких має бути призначено субсидію, місце проживання та реквізити рахунку, на який мають зараховуватись субсидії у випадку призначення.

Фізично відвідувати органи Пенсійного фонду для подання спрощеної заяви не потрібно.

В електронній формі спрощене звернення можна буде подати  в онлайн-кабінеті на вебпорталі ПФУ, у мобільному додатку ПФУ, на Порталі Дія.

Протягом 10 робочих днів триватиме перевірка на  відповідність вимогам.

Після чого орган Пенсійного фонду прийме рішення про призначення і  розмір житлової субсидії (або відмову).  І повідомить про це громадянина.

У випадку, якщо заявник не може претендувати на отримання субсидій, громадянин матиме 14 днів, щоб спростувати (доповнити) відомості. Після  перевірки фактів, ПФУ може змінити своє рішення на позитивне. Про це заявника поінформують  додатково.

  • Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд запускає експериментальний проєкт щодо додаткового забезпечення населення дровами.
  • Цього року міжнародні партнери виділять Україні 2,6 мільярда гривень на закупівлю дров.
  • За сім місяців реалізовано понад 1 640 000 кубічних метрів деревини, заготівля паливної деревини триває.
  • Міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що опалювальний сезон 2023-2024 буде складнішим, аніж попередній, адже обстріли росіянами енергетичної інфраструктури триватимуть й надалі.