З 1 березня проведуть індексацію пенсій для понад десяти млн громадян

26 Лютого, 2024 в 11:07

З 1 березня для понад десяти млн громадян пенсії підвищаться на 8%

Уряд ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 1 березня 2024 року. Завдяки індексації, для понад 10 млн громадян з 1 березня пенсії підвищаться на 8%, повідомляє пресслужба Мінсоцполітики.

Зазначається, що повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Тож з метою підтримки фінансової платоспроможності громадян, Уряд ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 1 березня 2024 року.

Завдяки індексації, для понад десяти млн громадян з 1 березня пенсії підвищаться на 8%.

Розмір індексації обчислено на базі остаточних офіційних показників розвитку економіки у 2023 році: інфляція у розмірі 5,1%; зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески – 7%. А отже, зростання пенсій перекриє зростання цін за 2023 рік.

Попри те, що під час повномасштабної війни Уряд має право не проводити  індексацію пенсій, ми не лише проводимо індексацію, але і розширюємо її периметр.

У 2024 році вдруге поспіль ми індексуємо найнижчі пенсії. До 2023 року такі пенсії під індексацію не потрапляли. Раніше пенсіонерам з найнижчими пенсіями, зазвичай, підвищувався не весь розмір пенсії, а лише та її частина, яка обчислюється за страховою формулою і яка зазвичай «поглинається» іншими складовими пенсійної виплати, так що загального зростання розміру пенсії не відбувалось.

Середній прогнозний рівень зростання пенсій після індексації – 322 грн, розмір середньої пенсії в Україні зросте з 5 395 грн до 5 717 грн.

Відповідно до прийнятої постанови, з 1 березня  будуть індексовані пенсії для:

  • 9,5 млн цивільних пенсіонерів, яким пенсію призначено на загальних підставах;
  • 596 тис. пенсіонерів силових відомств;
  • 97,8 тис. осіб, які отримують пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, з 1 березня будуть проіндексовані щомісячні страхові виплати для 161,4 тис. потерпілих та осіб, які мають право на щомісячні страхові виплати у разі смерті потерпілого.

Звертаємо увагу, що з 1 березня також буде проіндексовано на 8% пенсії 20,8 тис. науковців, державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування. Таким чином, Уряд прискорив проведення індексації для цих категорій осіб (у 2023 році індексація для них відбулась з 1 липня).

З 1 квітня відбудеться автоматичний перерахунок пенсій для 654 тис. працюючих пенсіонерів (з урахуванням їх оновленого страхового стажу).

Також Уряд запровадив тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Розмір підвищення пенсії за результатами індексації буде обмежено 1,5 тис. грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії. Таке обмеження дозволить більш справедливо розподілити наявний фінансовий ресурс на здійснення індексації та забезпечити підвищення пенсій для громадян, які отримують найменші виплати.

Водночас, за будь-яких розрахунків, підвищення пенсій становитиме не менше, ніж 100 грн.

Раніше у Пенсійному фонді України поінформували, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачає підвищення у 2024 році, зокрема, розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Так, згідно зі ст. 8 зазначеного Закону з 1 січня 2024 року мінімальну заробітну плату встановлено у розмірі 7100 грн (до 1 січня – 6700 грн).

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшується до 2361 грн, а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – до 2 920 грн.

Таке збільшення є підставою для перерахунку пенсій непрацюючим особам, які досягли віку 65 років та мають повний страховий стаж (30/35 років для жінок / чоловіків відповідно): мінімальний розмір пенсій таких пенсіонерів  з 1 січня 2024 року не може бути меншим за 40% мінімальної зарплати – 2 840 грн (ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

На друге підвищення очікують у квітні. Передбачається, що мінімальну зарплату піднімуть до 8 тисяч гривень, тому мінімальна пенсія для 65-річних осіб теж автоматично зросте до 3 200 гривень. Тож виплати для 65-річних пенсіонерів сумарно зростуть на 19% за 2024 рік.

Крім того, усі пенсіонері після досягнення певного віку мають право на щомісячні надбавки за віком:

  • 70 – 74 роки – 300 гривень;
  • 75 – 79 років – 456 гривень;
  • понад 80 років – 570 гривень.

Крім того, з 1 січня збільшився розмір щомісячної грошової виплати особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (Закон України «Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян»).

З урахуванням зазначеного з 1 січня 2024 року з 258,90 до 292,00 грн зросте розмір надбавки до пенсії почесним донорам України, який обчислюється як 10% розміру прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць.

Водночас пунктом 9 Прикінцевих положень Закону «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом із щорічною індексацією пенсій.

Варто нагадати, що згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.

Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж.

Вже з 1 січня для того, аби вийти на пенсію у 60 років, громадянину необхідно мати у своєму активі мінімальний страховий стаж у 31 рік.

Водночас у кого після досягнення 60 років немає потрібного страхового стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки при наявності стажу не менше 21 року.

Тоді як за наявності страхового стажу від 15 до 20 років, пенсійні виплати призначать в 65 років.

У разі, якщо у громадянина менш ніж 15 років стажу, у віці 65 років, замість пенсійних виплат, він матиме право на отримання державної соціальної допомоги.

Зауважується, що тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію в 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Зокрема аби вийти на пенсію в 60 років в 2028 році потрібно буде мати не менше, ніж 35 років стажу.

Одначе, вже з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») ;
  • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
  • зі зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Пенсії до досягнення 60 років призначаються на термін безстроково, їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – залежно від тривалості набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.