Умови пенсійного забезпечення військовослужбовців: роз’яснення ПФУ

7 Грудня, 2023 в 14:50

Умови призначення пенсій військовослужбовцям визначено Законами України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нагадало про умови пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII військовослужбовці за  наявності встановленої вислуги на військовій службі мають право на довічну пенсію за вислугу років.

До таких військовослужбовців належать особи, котрі перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деякі інші особи, які мають право на пенсію за цим Законом.

Зауважується, що основна умова для призначення пенсії — звільнення військовослужбовців зі служби.

Передбачено три види пенсій:

  • за вислугу років (незалежно від віку, за наявності вислуги 25 років і більше; при досягненні на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності 25 років і більше страхового стажу, з яких не менше 12 років 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ);
  • по інвалідності (якщо вона настала під час виконання службових обовязків або під час проходження служби);
  • у разі втрати годувальника (призначається непрацездатним членам сімї, які були на утриманні військовослужбовців, які померли, загинули або пропали безвісти).

Також зберігається право на пенсію військовослужбовців у разі їх призову на військову службу.

Детальне пояснення стосовно правил та нюансів обчислення пенсій військовослужбовців надала начальниця відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві Лілія Стешенко.

Відповідно до статті 2 Закону пенсіонерам з-поміж військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється.

Зазначається, що після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення.

У разі, якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Відповідно до статті 12 Закону зберігається право на пенсію за вислугу років для осіб, які були звільнені зі служби до набрання чинності Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та мають вислугу 20 років, у разі їх призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період та подальшим їх фактичним звільненням з такої служби або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці України, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію«.

Для перегляду розмірів пенсій органам ПФУ уповноваженими органами мають бути надані, зокрема, грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення та розрахунок вислуги років.

Грошове забезпечення визначається відповідно до статті 43 Закону та пункту 7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, з урахуванням середнього розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пенсії військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Розміри пенсій залежно від їх виду становлять:

  • за вислугу років — 50-70 % грошового забезпечення, залежно від тривалості вислуги;
  • по інвалідності — 40-100 % грошового забезпечення, залежно від групи та причини інвалідності;
  • у разі втрати годувальника — 30-70 % на одного утриманця, залежно від причини смерті.

Пенсія з інвалідності особам, звільненим з військової служби, згідно із Законом України від 09.04.1992 №-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначається у разі настання інвалідності:

  • у період проходження служби;
  • або не пізніше ніж три місяці після звільнення зі служби;
  • або пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювань, які виникли в період проходження військової служби.

Розмір пенсії залежить від причини інвалідності. Особам з інвалідністю війни пенсія призначається у розмірах:

  • 1 група — 100 % від суми грошового забезпечення;
  • 2 група — 80 % від суми грошового забезпечення;
  • 3 група — 60% від суми грошового забезпечення.

Іншим особам з інвалідністю пенсія призначається у розмірах:

  • 1 група —70% від суми грошового забезпечення;
  • 2 група — 60% від суми грошового забезпечення;
  • 3 група — 40% від суми грошового забезпечення.

Заяви  про  призначення  пенсії за  вислугу  років та по інвалідності подаються особами відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зі змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду від 02.03.2023 № 10-1.

Заяви  про  призначення  пенсії за  вислугу  років та по інвалідності особам,  звільненим зі служби, подаються до органів Пенсійного фонду через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств.

Заяву про призначення пенсії в разі втрати годувальника можна подати через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств, особисто до органів Пенсійного фонду або засобами вебпорталу електронних послуг ПФУ.

Окремо деякі фахівці звертають увагу, що Законодавство про пенсії та виплати військовим ухвалювали у 1990-х роках, тож воно не було розраховане на теперішні масштаби боїв. Зобов’язання, які країна взяла на себе в мирний час, наразі можуть стати для неї непідйомним тягарем.

Тож нині в уряді працюють над реформою пенсійного забезпечення військовослужбовців, аби зробити систему більш справедливою, сталою та підйомною для держави.

У системі пенсійного забезпечення колишніх силовиків та військових є низка основних проблем та ризиків.

За законодавством, держава зобов’язана підвищувати пенсії військовим пенсіонерам не лише під час проведення загальної індексації, але й у разі, якщо зростає розмір грошового забезпечення чинних військовослужбовців.

Тобто щоразу, коли держава мотивує захисників більшим грошовим забезпеченням, то автоматично підвищує виплати для пів мільйона пенсіонерів колишніх військових та працівників силових структур. Як наслідок, в уряду звужуються можливості для підвищення зарплат в армії, адже кожне таке рішення призводить до зростання видатків Пенсійного фонду, профінансувати які в умовах війни складно, пояснив представник Мінсоцполітики.

У відомстві визнають, що нинішня система пенсійного забезпечення військових не була готова до масштабних боїв, у яких ті щодня травмуються, отримують інвалідність та гинуть. Через це держава недофінансовує видатки на користь військових та членів їх родин, які мають значні фінансові потреби, пов’язані з лікуванням.

Над зміною моделі пенсійного забезпечення військових розмірковують в українському уряді та вивчають іноземний досвід й оцінюють фінансові можливості країни.

Наразі остаточного бачення реформи Кабмін не має. Джерела ЗМІ повідомляють, що у керівництві одного з дотичних до реформи Міністерств вказують на основні напрямки змін:

  1. Зміна принципів, за якими розраховуються розміри виплат пенсіонерам. Імовірно, їх “відв’яжуть” від грошового забезпечення військових, а при призначенні нових пенсій за вислугу років враховуватимуть участь у боях.
    Це зробить систему пенсійного забезпечення більш справедливою та усуне тиск пенсій на рішення командування щодо підвищення грошового забезпечення війська.
  2. Держава стимулюватиме ветеранів працювати, особливо в умовах, коли необхідно відбудовувати країну. Увагу надаватимуть освітнім програмам та програмам з перекваліфікації.
    Стимулюватимуть працевлаштування людей з інвалідністю. Імовірно, переглянуть деякі пільгові умови віку виходу на пенсію.
  3. Запровадження пільгових накопичувальних пенсійних програм для військових, які мають стати додатковим джерелом їх доходів у майбутньому.
    Такі програми діють в Ізраїлі: держава гарантує цим вкладенням мінімальну дохідність 5,15% річних.