Чи можна сплатити добровільний страховий внесок у період догляду за дитиною до трьох років: пояснення ПФУ
Інформація про працюючу особу, зокрема якщо вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, міститься в реєстрі застрахованих осіб
Добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть брати як застраховані, так і не застраховані особи старші 16 років, про яких є інформація в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Інформація про працюючу особу, зокрема якщо вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, міститься в реєстрі застрахованих осіб. За таких обставин жінка може брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Водночас період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.
Додатково сплативши за себе добровільний внесок, можна збільшити заробіток, який у майбутньому буде враховано під час обчислення пенсії.
Додамо, що 25 квітня Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» (законопроект за реєстр. №9453).
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Кабінету Міністрів України доручено протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, а також забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Як зазначили у пояснювальній записці, метою прийняття акта є врегулювання питання пропорційного обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України, у зв’язку з денонсацією угод щодо пенсійного забезпечення з державами – учасницями СНД.
Зауважується, що після широкомасштабного вторгнення Російської Федерації Україна розірвала дипломатичні відносини з країною-агресором. Зокрема, припинено будь-який документообіг та контакти між державними установами. Раніше Пенсійний фонд України та Пенсійний фонд Російської Федерації обмінювалися документами, якими засвідчувалися тривалість трудового стажу та суми заробітку, зараз такий обмін неможливий.
Крім того, у Російській Федерації прийнято закон про денонсацію Угоди про гарантії прав громадян держав – учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення, який набрав чинності з 01.01.2023.
Україна також вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, у зв’язку з чим право на призначення пенсії в Україні втратять громадяни України, які набули стаж в інших, крім Російської Федерації, державах – учасницях СНД (Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан), військовослужбовці, які отримували пенсію відповідно до Угоди про порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їхніх сімей і державне страхування військовослужбовців держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав від 15.05.1992, та співробітники органів внутрішніх справ, які отримували пенсію відповідно до Угоди про порядок пенсійного забезпечення та державного страхування співробітників органів внутрішніх справ держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав від 24.12.1993.
З урахуванням вищевикладеного підготовлено цей проєкт Закону України.
Документом запропонували:
- врегулювати питання обчислення розміру пенсії пропорційно до страхового стажу, набутого в Україні, для осіб, які працювали в Україні та за її межами;
- врегулювати питання зарахування стажу, набутого за період роботи в державах, які входили до складу колишнього СРСР;
- визначити умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, які мають страховий стаж, набутий в Російській Федерації.
- Крім того, проектом акта передбачається доповнити перелік підстав припинення виплати пенсії в разі:
- тимчасового проживання за кордоном за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії;
- якщо особу визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою у встановленому законом порядку;
- якщо пенсіонеру надано статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”;
- якщо пенсію не отримували протягом 6 місяців підряд в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або в разі відсутності протягом 6 місяців підряд видаткових операцій в установах банків по поточних рахунках, на які проводиться виплата пенсій;
- якщо одержувачі пенсії не проходили фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством.
Також пропонується відновити умови ідентифікації для внутрішньо переміщених осіб на загальних підставах.
Так, пенсіонери, які перебувають, зокрема, за кордоном зможуть пройти процедуру фізичної ідентифікації та підтвердити своє право на пенсію. Виплата пенсії здійснюватиметься на поточні рахунки банків, розташованих на території України, за умови проходження до 31 грудня кожного року пенсіонером фізичної ідентифікації. Фізична ідентифікація буде проводитись в органах Пенсійного фонду або в особистому електронному кабінеті на веб-порталі Пенсійного фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), або за допомогою відеоконференцзв’язку, або шляхом посвідчення у консульській установі факту, що особа є живою.
Крім того, Законом спрощено механізм відновлення пенсій для пенсіонерів, які перемістилися з АР Крим на підконтрольну державі територію. Для таких пенсіонерів достатньо письмової заяви про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення РФ.
Водночас, низка положень нового закону в соціальній сфері стосуються пенсій громадян, які працювали з 2014 року на державу-агресора. На рівні закону визначено, що до вислуги років не зараховуватимуться періоди військової служби та добровільного зайняття посад з 19 лютого 2014 року у Силових структурах, незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, в незаконних судових або правоохоронних органах, незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях на тимчасово окупованій території або у збройних формуваннях держави-агресора.
Рішенням Верховної Ради України врегульовано також питання обчислення страхового стажу для призначення пенсії особам, які працювали за межами України. Так, до страхового стажу будуть зараховані періоди роботи/військової служби на умовах ратифікованих міжнародних договорів. Якщо договори не укладені, стаж буде зараховуватися у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Раніше ми повідомляли, що поняття «страховий стаж» запроваджено Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 1 січня 2004 року.
Періоди трудової діяльності до 01.01.2004 зараховуються до страхового стажу згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення», а після 01.01.2004 – за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Періоди навчання за денною (очною) формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі до 1.01.2004 – прирівнюється до страхового стажу.
Після 1.01.2004 до страхового стажу зараховується час навчання лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску. Час навчання підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
У Центрально-Західному міжрегіональному управлінні Держпраці роз’яснили деталі поняття страхового стажу.
Страховий стаж це період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.
Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а до 1 липня 2000 року – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло на той момент.
Також детально розглянули та пояснили, що згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років. Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж.
- Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу від 15 до 18 років по 31 грудня 2021 року; віком 63 роки – за наявності страхового стажу від 18 до 28 років; особи віком 60 років – за наявності страхового стажу не менше 28 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення вищезазначеного віку пенсію за віком може бути призначено після набуття особою відповідного страхового стажу на дату досягнення відповідного віку.
- Правила оформлення пенсії за кордоном.
- Умови пенсійного забезпечення військовослужбовців: роз’яснення ПФУ.
- Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення.