Правила оформлення пенсії за кордоном

13 Грудня, 2023 в 12:43

Згідно з законодавством, тимчасове/постійне проживання за кордоном не є правовою підставою для припинення пенсійних виплат, призначених в Україні

Призначення і виплата пенсій громадянам України, які проживають за її межами, та громадянам інших країн, які переїхали на постійне проживання до України, здійснюється згідно із пенсійним законодавством України, яке складається із Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Якщо міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років. Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж.

Українці, котрі – через війну або з інших причин – виїхали за кордон та набули там пенсійного віку, можуть оформити пенсію дистанційно, за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, вибравши вкладку «Заява про призначення пенсії», ознайомитись з інформацією, яка з’явиться на екрані, і перейти за посиланням «Вхід», поінформували у Мінсоцполітики.

Увійти до особистого кабінету можна за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

Зауважимо, нерідко громадяни запитують, чи можна здійснити вхід за допомогою «Дія.Підпис». Дія.Підпис являє собою кваліфікований електронний підпис, який можна використовувати для підписання документів при замовленні послуг у мобільному застосунку та на порталі Дія. Мінцифра зараз працює над розширенням кола можливостей Дія.Підпису. Тож, у випадку, якщо є потреба подати заяву про призначення пенсії в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, – необхідно отримати КЕП в іншого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг (Інформаційно-довідковий департамент ДПС, Акціонерне товариство комерційний банк ПРИВАТБАНК, Акціонерне товариство Державний ощадний банк України тощо).

Отримати КЕП можна безплатно й онлайн, виконавши декілька нескладних кроків, переглянувши відеоінструкцію.

Після входу слід виконати:

  • Крок 1 – у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” оберіть вкладку “Заява на призначення пенсії”. Дайте згоду на дистанційне інформування, обравши спосіб отримання повідомлень про опрацювання Вашої заяви. Натисніть “Продовжити” та оберіть вид пенсії, наприклад  – “Пенсія за віком”;
  • Крок 2 – дайте відповіді на питання анкети-опитування для заповнення атрибутів звернення та надайте згоду на передачу та обробку своїх персональних даних (поставте позначку);
  • Крок 3 – прикріпіть скан-копії необхідних документів, підготовлених згідно з вимогами щодо сканованих копій документів за наведеним перед формуванням заяви переліком.

Після цих етапів на екрані з’явиться повна форма заяви про призначення пенсії. У разі необхідності форму заяви можна відредагувати.

Для завершення всіх операцій, заява підписується за допомогою КЕП та відправляється до ПФУ натисканням кнопки «Підписати та відправити до ПФУ».

Під час подачі заяви про призначення пенсії за віком дистанційно можуть знадобитись документи:

  • паспорт;
  • реєстраційний номер платника податків (ІПН);
  • трудова книжка та документи, що підтверджують стаж (у випадку відсутності трудової книжки чи записів у ній);
  • військовий квиток;
  • довідка про заробітну плату до 01.07.2000 року;
  • довідка про пільговий характер роботи (за наявності пільгового стажу);
  • диплом або документ, що підтверджує періоди навчання на денній формі.

Про стан заяви та ухвалене рішення щодо призначення пенсії, Фонд повідомить в обраний заздалегідь спосіб.

Зауважимо, нерідко трапляються випадки, коли в трудовій книжці або в архівній довідці, зокрема про розмір заробітної плати, допущено помилку в написанні прізвища або імені. Наразі у такій ситуації органи ПФУ не зможуть у передбаченому законом порядку зарахувати такі періоди роботи до трудового стажу. Одначе, з метою захисту права на призначення пенсії та справедливого її розміру, необхідно звертатися до суду.

Дистанційне оформлення пенсії полегшує життя українським громадянам за кордоном, одначе, факт призначення української пенсії дистанційно не дозволить її отримувати, якщо у пенсіонера не буде активного рахунку в українському банку. Проте, низка українських банків наразі надає можливість відкрити банківський рахунок дистанційно без особистої присутності клієнта.

Варто також нагадати, що у разі переїзду за кордон на постійне проживання, пенсіонер може отримати пенсійну виплату одразу за шість місяців. Для цього необхідно підготуватися завчасно. Потрібно знятися з обліку за місцем постійного проживання та написати відповідну заяву. А вже наступного місяця можна буде отримати пенсію одразу за півроку.