Закордонний стаж зарахують для пенсії в Україні: деталі

23 Квітня, 2025 в 11:28

Рада внесла зміни до законодавства, які дозволяють зараховувати закордонний стаж навіть за відсутності міждержавної угоди — головне, щоб це не була робота в Росії

Українським громадянам за кордоном зараховуватимуть стаж для призначення пенсії в Україні, навіть якщо країна, де працював громадянин, не має з Україною договору про пенсійне забезпечення. Про це Соцпорталу розповів незалежний експерт з пенсійного забезпечення Сергій Коробкін.

Як діє система для тих, хто працює за кордоном

За словами експерта, Україна має міжнародні угоди про пенсійне забезпечення з низкою країн, серед яких: Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Литва, Латвія, Естонія, Іспанія та Португалія. У межах цих угод діє пропорційний принцип: кожна держава призначає пенсію за той період, який людина відпрацювала на її території.

Наприклад, якщо українець має 20 років стажу в Україні й 10 років у Польщі, обидві країни призначать виплати — відповідно до відпрацьованого часу.

Що робити, якщо договір з країною перебування не підписано

Не усі країни мають діючі пенсійні угоди з Україною. Наприклад, така угода з Німеччиною є, але досі не ратифікована. Подібна ситуація і з Ізраїлем.

Проте у 2024 році Верховна Рада внесла зміни до законодавства, які дозволяють зараховувати закордонний стаж навіть за відсутності міждержавної угоди — головне, щоб це не була робота в Росії. Так, стаж, здобутий, наприклад, у США чи Канаді, теж може дати право на пенсію в Україні.

Мова саме про право виходу на пенсію (наприклад, у 60 років), але не про збільшення її розміру — оскільки з іноземного заробітку не сплачувалися внески до Пенсійного фонду України.

Як підтвердити стаж

Для зарахування стажу потрібно надати офіційні документи, які підтверджують роботу за кордоном. Кабмін ще має затвердити повний перелік таких документів і порядок їх розгляду.

Також є можливість добровільно сплачувати ЄСВ в Україні, що дозволить забезпечити повноцінний український страховий стаж.

Додамо, загальні умови призначення пенсії за віком визначено статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку — 60, 63 або 65 років. Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років.

Право на пенсію за віком у 2025 році мають особи, яким виповнилося:

  • 60 років — за наявності не менше 32 років страхового стажу;
  • 63 роки — за наявності не менше 22 років страхового стажу;
  • 65 років — за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Пенсія за віком призначається за зверненням особи з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.

Якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для оцифрування трудову книжку, інші документи про стаж) пенсія за віком після досягнення 60 років за наявності необхідного страхового стажу призначається автоматично (без звернення особи).

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») ;
  • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
  • зі зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Пенсії до досягнення 60 років призначаються на термін безстроково, їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – залежно від тривалості набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.