В яких випадках бригада «швидкої» має право не виїжджати на виклик: пояснення
Існує перелік випадків, коли бригада екстреної медичної допомоги має право не виїжджати на виклик пацієнта
Стаття 49 Конституції України гарантує право кожного громадянина на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Право особи на медичну допомогу закріплено також у ст. 284 Цивільного кодексу та у ст. 6 Основ законодавства України про охорону здоров’я, де передбачено право на кваліфіковану медико‑санітарну допомогу як складову права на охорону здоров’я.
Національна служба здоров’я України надає рекомендації щодо випадків, коли бригаді екстреної медичної допомоги може бути відмовлено у виїзді на виклик.
Екстрена медична допомога входить до Програми медичних гарантій та є безоплатною. Вона надається всім, хто її потребує та перебуває у невідкладному стані. Одначе, є випадки, коли бригада екстренки має право не виїжджати на виклик.
Згідно з установленими критеріями, бригада “екстренки” може відмовити у виїзді до пацієнта у таких випадках:
- Якщо пацієнт не перебуває у невідкладному стані або його стан не вимагає негайної медичної допомоги.
- Якщо пацієнт надав недостовірну інформацію про свій стан або місцезнаходження.
- Якщо потрібне виконання планових призначень лікаря, таких як ін’єкції, перев’язки тощо.
- Якщо потрібна видача листків непрацездатності, рецептів або довідок про стан здоров’я.
Медичні працівники наголосили, що прийом повідомлень про невідкладний стан проводиться за номером 103. Якщо диспетчер вважає, що існують підстави для виїзду бригади “екстренки”, то медиків направлять до пацієнта. У випадку відсутності обґрунтованих підстав, пацієнту можуть надати консультацію телефоном.
Програма державних гарантій медичного обслуговування населення (ПМГ) — програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг, медичних виробів та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує коштом Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.
Законодавство про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення базується на Конституції України і складається з:
- Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII,
- Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 № 2168-VIII;
- постанови КМУ «Про затвердження вимог до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення» від 28.03.2018 № 391;
- інших законів і нормативно-правових актів, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров’я.
У межах Програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату коштом Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних з наданням:
- екстреної медичної допомоги;
- первинної медичної допомоги;
- спеціалізованої медичної допомоги;
- паліативної медичної допомоги;
- реабілітації у сфері охорони здоров’я;
- медичної допомоги дітям до 16 років;
- медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Іноземцям та особам без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, у межах Програми медичних гарантій держава забезпечує оплату необхідних медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних з наданням екстреної медичної допомоги. Такі особи зобов’язані компенсувати державі повну вартість наданих медичних послуг та лікарських засобів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами чи законами України.
Медичні послуги та лікарські засоби, пов’язані з наданням інших видів медичної допомоги, оплачуються іноземцями та особами без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, власним коштом, коштів добровільного медичного страхування чи інших джерел, не заборонених законодавством.
Вимоги до надавачів медичних послуг затверджені постановою КМУ «Про затвердження вимог до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення» від 28.03.2018 № 391.
У 2024 році Програма медичних гарантій розширюється.
Цьогоріч бюджет програми становить понад 159 млрд гривень, з яких 5,2 млрд спрямовано на реімбурсацію лікарських засобів. Як і раніше, Програма медичних гарантій-2024 охоплює всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, екстрену, паліативну допомогу та реабілітацію в галузі охорони здоров’я дорослим і дітям.
Програма медичних гарантій у 2024 році містить 44 пакети послуг.
Раніше ми інформували, що трапляються випадки, коли в лікарні відмовляють у гарантованому безоплатному лікуванні. Як діяти пацієнту в таких випадках пояснили у Національній службі здоров’я України.
- Електронний рецепт – електронний медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Документи для ВЛК відтепер у е-формі: у МОЗ пояснили основні зміни для військовослужбовців.
- 22 листопада Верховна Рада проголосувала закон, ініційований 37 народними депутатами, про збереження біологічного батьківства/материнства, у разі отримання військовослужбовцями поранень, що впливають на репродуктивні функції.
- 21 грудня 2023 року Верховна Рада проголосувала у другому читанні та в цілому проєкт Закону про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни (№7457).
- Розмір лікарняних залежно від стажу роботи чи спецстатусу – роз’яснення ПФУ.
- Оплата лікарняного під час випробувального строку.