Оплата лікарняного під час випробувального строку

4 Грудня, 2023 в 16:58

Встановлення випробувального терміну не є обов’язком роботодавця, це його право.

Під час укладення трудового договору, угодою сторін може бути обумовлене випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі. 

Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу, що визначено ст. 26 Кодексу законів про працю України.

За нормами законодавства України передбачено систему пільг для працюючих осіб з інвалідністю, спрямованих на створення гідних умов для їх продуктивної та безпечної роботи.

Відповідно до ст. 26 КзПП випробування при укладенні трудового договору для осіб з інвалідністю не встановлюється.

Одначе, наразі, в умовах воєнного стану, норми законодавства про працю діють з урахуванням вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ.

Норми законодавства про працю, які суперечать положенням цього Закону, на період дії воєнного стану не застосовуються.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2136 при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

Тобто, у період дії воєнного стану можна встановлювати випробувальний термін для всіх працівників, зокрема й осіб з інвалідністю, неповнолітніх, вагітних жінок, одиноких матерів із дітьми до 14 років або дитиною з інвалідністю, внутрішньо переміщених та інших осіб, яких раніше це не стосувалося.

Встановлення випробувального терміну не є обов’язком роботодавця, це його право.

Закон № 2136 діє винятково протягом періоду воєнного стану та втрачає чинність із дня його припинення або скасування, крім ч. 3 ст. 13 цього Закону, проінформувало Східне міжрегіональне управління Держпраці.

Тож, під час укладання трудового договору в період дії воєнного стану можна встановлювати випробування для будь-якої категорії працівників.

Часто виникають запитання, чи оплачуватимуть лікарняні, якщо особа захворіла під час проходження випробувального строку?

Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи, зокрема включаючи час випробування.

Тобто, тимчасова непрацездатність, що настала під час випробувального строку, оплачується, роз’яснили у ПФУ.

Водночас варто зауважити, що відповідно до статті 27 Кодексу законів про працю України, до випробувального терміну не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.

Тобто, у разі, якщо його в цей період не було на роботі через хворобу, термін випробування може бути продовжений на відповідну кількість днів, протягом яких працівник був відсутній. 

Також недопустимо звільнити працівника через невідповідність займаній посаді під час випробування в період його тимчасової непрацездатності (ч.3. ст.40 КЗпП).