У Раді зареєстрували євроінтеграційний законопроект №10337 «Про доброчесне лобіювання»

14 Грудня, 2023 в 11:54

Метою прийняття проєкту закону є забезпечення правових засад лобіювання в Україні відповідно до міжнародних практик та стандартів

Відсутність законодавчого регулювання лобіювання на сьогодні визнано проблемою, що потребує вирішення, у низці нормативно-правових актів, а також рекомендується міжнародними організаціями, членом яких є Україна.

13 грудня у парламенті зареєстровано законопроєкт №10337 «Про доброчесне лобіювання».

Ураховуючи прийняття Закону України «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)», Кабмін розпорядженням від 24.11.2021 № 1582-р затвердив план заходів щодо запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархами) (далі – План заходів).

Згідно з п. 3 Плану заходів передбачено розроблення та супроводження у парламенті законопроекту про лобіювання.

У пояснювальній записці зазначається, що метою прийняття проєкту закону є забезпечення правових засад лобіювання в Україні відповідно до міжнародних практик та стандартів, нормативно-правового регулювання взаємодії посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування із зацікавленими сторонами та суб’єктами лобіювання, встановлення прозорих механізмів забезпечення діяльності суб’єктів лобіювання та посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування; механізмів контролю за лобістською діяльністю.

Законодавча ініціатива спрямована на реалізацію рекомендацій Європейської комісії, які зафіксовано у пакеті розширення, та є частиною урядового антиолігархічного плану дій.

7 грудня Кабмін схвалив законопроєкт про лобіювання з доопрацюваннями, що врахували пропозиції громадськості та коментарі Міністерства юстиції.

Законопроєкт має на меті забезпечення правових засад лобіювання в Україні відповідно до міжнародних практик та стандартів, нормативно-правового регулювання взаємодії посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування із зацікавленими сторонами та суб’єктами лобіювання, встановлення прозорих механізмів забезпечення діяльності суб’єктів лобіювання та посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування; механізмів контролю за лобістською діяльністю, — раніше пояснив представник уряду у Верховній раді України Тарас Мельничук.

Документ має визначити:

 • термінологію у сфері лобіювання;
 • права та обов’язки суб’єктів лобіювання;
 • методи впливу;
 • правила етичної поведінки суб’єктів лобіювання;
 • створення Реєстру прозорості, власником та адміністратором якого є Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК);
 • порядок реєстрації у Реєстрі прозорості та винятки з нього;
 • доступ до Реєстру прозорості (відкритий і безплатний);
 • звітність суб’єкта лобіювання, що вноситься до Реєстру прозорості;
 • механізми контролю за діяльністю суб’єктів лобіювання шляхом моніторингу дотримання законодавства з питань лобіювання.

Законодавці переконують, що прийняття Закону забезпечить врегулювання лобіювання в Україні для оптимального ефективного важеля зниження рівня корупціогенних чинників у процесах планування розроблення, розроблення, та прийняття нормативно-правових актів; сприятиме побудові діалогу між суспільством і державою, враховуванню під час прийняття нормативно-правових актів інтересів громадян, організації громадянського суспільства та бізнесу; забезпечить рівні права громадян, інститутів громадянського суспільства та бізнесу щодо впливу на органи державної влади, їх посадових і службових осіб під час прийняття (участі у прийнятті) ними нормативно-правових актів; посилить прозорість та ефективність діяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, у взаємодії зазначених органів з громадянами, організаціями громадянського суспільства та бізнесу.

Також ініціатори наголошують, що правове регулювання доброчесного лобіювання забезпечить можливість «побудувати виховання культури доброчесної влади та справедливого суспільства».

Нині законопроєкт опрацьовується у комітеті.

Зауважимо, 23 червня Європейська рада надала Україні статус кандидата в ЄС. Одначе, країна має провести низку необхідних реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права та боротьбою з корупцією:

 • реформа Конституційного суду;
 • продовження судової реформи;
 • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
 • боротьба з відмиванням коштів;
 • втілення антиолігархічного закону;
 • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
 • зміна законодавства про нацменшини.

26 вересня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що на урядовому рівні сім рекомендацій Єврокомісії щодо реформ повністю виконані.

Вже 8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу.

 • Реформи заради корупції – ризики та загрози від законопроєкту №10101 для ринку азартних ігор та держави.
 • Кабінет міністрів розробив перелік обставин та фактів, які можуть свідчити про надання платником податків хабаря службовій особі іноземної держави.
 • Набирає чинності Закон «Про адміністративну процедуру»: у Мін’юсті роз’яснили основні процедурні строки.
 • Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
 • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
 • Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
 • Основні законодавчі зміни за грудень 2023 року.