Набирає чинності Закон «Про адміністративну процедуру»: у Мін’юсті роз’яснили основні процедурні строки

12 Грудня, 2023 в 14:44

Закон називають революційним. Правники акцентують, що процедура ухвалення рішення стає прозорою та зрозумілою. Запроваджуються змагальні правила для сторін

З 15 грудня набуває чинності закон про адміністративну процедуру, робота над яким тривала понад 20 років.

Закон «Про адміністративну процедуру» встановлює новий порядок взаємодії держави, органів місцевого самоврядування з громадянами та бізнесом. Він спрямований на реалізацію положень Конституції України (частина друга статті 19, стаття 40). І має на меті стати загальним, рамковим нормативно-правовим актом, що запровадить якісно новий рівень регулювання діяльності органів влади під час реалізації прав та інтересів фізичних та юридичних осіб.

Згідно з цим Законом, адміністративний орган повинен буде розглянути та вирішити справу (прийняти адміністративний акт) у розумний строк.

Зауважується, що Закон застосовуватиметься до проваджень, які виникають під час виконання інспекційних повноважень у сфері контролю та нагляду, зокрема, за наслідками перевірок господарської діяльності, у разі застосування стягнень, а також у сфері надання адміністративних послуг, наприклад, у сфері реєстрації бізнесу, нерухомості, видачі дозволів, сертифікатів, ліцензій тощо.

Закони про адміністративну процедуру діють у всіх державах-членах ЄС як невіддільна частина «права на належне урядування», закріпленого Хартією основних прав Європейського Союзу.

Закон України:

  • запровадить рамкове регулювання принципів та правил поведінки органів влади у відносинах з громадянами та бізнесом;
  • підвищить правовий захист осіб та забезпечить законність, визначеність та передбачуваність усіх дій органів влади;
  • розширить можливості осіб у їх взаємодії з державою.

Документ запроваджує:

  • необхідність забезпечення переконливих доказів замість припущень – рішення, які приймаються органами влади, ґрунтуватися виключно на законі та встановлених фактах справи, ґрунтуючись на переконливих доказах;
  • участь фізичних і юридичних осіб у процедурі та їх заслуховування, представлення доказів, залучення свідків, інформування про хід справи та рішення;
  • необхідність обґрунтування та інформування від адміністративного органу – органи влади повинні ухвалювати рішення, належним чином передавати їх учасникам та вказувати, до якого органу учасники можуть звернутись з його оскарженням;
  • альтернативу у вигляді досудового оскарження – учасники матимуть право оскаржувати рішення адміністративного органу до вищестоящого адміністративного органу за процедурою досудового оскарження, а також оскаржувати рішення в суді;
  • обмеження можливості скасування або зміни рішення, захищаючи таким чином набуті права особи та юридичну визначеність.

У Мін’юсті запропонували ознайомитись з пам’яткою про основні процедурні строки, встановлені Законом.

 

Водночас зауважимо, раніше у колонці ЕК, радник юридичної фірми Олексій Колток наголосив, що адміністративний акт є обов’язковим до виконання. Адміністративний орган може визначити порядок його виконання, зокрема відстрочити його. Безпосередній вплив як крайній захід може полягати у застосуванні фізичного впливу до особи, її майна та ін. Наприклад, безпосередній вплив може здійснюватися під час знесення самочинного будівництва, виселенні особи тощо.

Якщо особа під час заходів впливу чинить опір, — до неї можуть застосувати примусові заходи. Для цього адміністративний орган може звертатися до відповідних правоохоронних органів для забезпечення заходів безпеки.

  • Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
  • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
  • Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
  • Основні законодавчі зміни за грудень 2023 року.
  • Набрав чинності Закон про додаткове оподаткування прибутків банків.