Питання щодо зміни дати виплати пенсії: пояснення

27 Травня, 2024 в 10:09

Пенсіонер може подати заяву на зміну способу виплати пенсії, але дата виплати пенсії не може бути змінена на прохання пенсіонера

Пенсію в Україні виплачують у період з 4 по 25 число місяця, за який виплачується пенсія, а дату виплати встановлюють ще під час призначення пенсії. У Пенсійному фонді пояснили, чи можна змінити дату виплати, визначену під час призначення пенсії.

Виплата пенсії здійснюється на підставі затверджених графіків і визначається кількома факторами залежно від статусу одержувача пенсії та зазвичай не підлягає зміні навіть у разі зміни статусу.

Водночас графік виплати пенсії через підприємства поштового зв’язку встановлюється з урахуванням територіальних дільниць. Своєю чергою дата отримання пенсії через установи банків визначається відповідно до графіка перерахування коштів до банку з урахуванням рівномірного розподілу пенсійних коштів. Зарахування коштів банками на поточні рахунки пенсіонерів здійснюється не пізніше наступного робочого дня після їх надходження від органів Пенсійного фонду.

Пенсіонер може подати заяву на зміну способу виплати пенсії, але дата виплати пенсії не може бути змінена на прохання пенсіонера.

Хто отримує пенсію першим:

  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • учасники бойових дій;
  • громадяни, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
  • члени сімей загиблих.

Після них нараховуються звичайні пенсії по інвалідності та за віком для непрацюючих пенсіонерів. Останніми отримують виплати пенсіонери, які працюють.

Читайте також: Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області пояснило, скільки пенсій можуть призначити особі, якщо вона має право на декілька видів забезпечення одночасно

Варто нагадати, що згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.

Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж.

Вже з 1 січня для того, аби вийти на пенсію у 60 років, громадянину необхідно мати у своєму активі мінімальний страховий стаж у 31 рік.

Водночас у кого після досягнення 60 років немає потрібного страхового стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки при наявності стажу не менше 21 року.

Тоді як за наявності страхового стажу від 15 до 20 років, пенсійні виплати призначать в 65 років.

У разі, якщо у громадянина менш ніж 15 років стажу, у віці 65 років, замість пенсійних виплат, він матиме право на отримання державної соціальної допомоги.

Зауважується, що тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію в 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Зокрема аби вийти на пенсію в 60 років в 2028 році потрібно буде мати не менше, ніж 35 років стажу.

Одначе, вже з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») ;
  • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
  • зі зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Пенсії до досягнення 60 років призначаються на термін безстроково, їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – залежно від тривалості набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

Раніше у Пенсійному фонді України поінформували, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачає підвищення у 2024 році, зокрема, розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Так, згідно зі ст. 8 зазначеного Закону з 1 січня 2024 року мінімальну заробітну плату встановлено у розмірі 7100 грн (до 1 січня – 6700 грн).

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшується до 2361 грн, а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – до 2 920 грн.

Таке збільшення є підставою для перерахунку пенсій непрацюючим особам, які досягли віку 65 років та мають повний страховий стаж (30/35 років для жінок / чоловіків відповідно): мінімальний розмір пенсій таких пенсіонерів  з 1 січня 2024 року не може бути меншим за 40% мінімальної зарплати – 2 840 грн (ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

На друге підвищення очікують у квітні. Передбачається, що мінімальну зарплату піднімуть до 8 тисяч гривень, тому мінімальна пенсія для 65-річних осіб теж автоматично зросте до 3 200 гривень. Тож виплати для 65-річних пенсіонерів сумарно зростуть на 19% за 2024 рік.

Крім того, усі пенсіонері після досягнення певного віку мають право на щомісячні надбавки за віком:

  • 70 – 74 роки – 300 гривень;
  • 75 – 79 років – 456 гривень;
  • понад 80 років – 570 гривень.

Крім того, з 1 січня збільшився розмір щомісячної грошової виплати особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (Закон України «Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян»).

З урахуванням зазначеного з 1 січня 2024 року з 258,90 до 292,00 грн зросте розмір надбавки до пенсії почесним донорам України, який обчислюється як 10% розміру прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць.

Водночас пунктом 9 Прикінцевих положень Закону «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом із щорічною індексацією пенсій.