Отримання державної допомоги при народженні дитини: інфографіка

29 Квітня, 2024 в 10:07

Допомога при народженні дитини в Україні становить 41 280 гривень

Допомога при народженні дитини надається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною. Допомога при народженні дитини – це соціальні виплати з бюджету, які здійснюються у грошовій формі. Такий вид допомоги призначений для підтримки матерів протягом 3 років з моменту народження дитини.

Наразі допомога при народженні дитини в Україні становить 41 280 гривень, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату КМУ.

Зазначається, що одноразово виплачується 10 320 гривень, а решта суми – по 860 гривень протягом 36 місяців.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачає підвищення в 2024 році розміру мінімальної заробітної плати. З 1 січня 2024 року її розмір становить 7100,0 грн, а з 1 квітня вона зросте до 8000 грн. Зміна розміру мінімальної заробітної плати впливає і на деякі показники, які відповідно до закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” враховуються при нарахуванні страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

  • Cума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї), а також допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами з розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, яка залежить від розміру мінімальної зарплати та становить:
    – з 1 січня 2024 року 7100 х 15 = 106500 грн;
    – з 1 квітня 2024 року становитиме: 8000 х 15 = 120000 грн.
  • Cума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
  • Якщо страхового стажу за останній рік недостатньо, лікарняні та декретні нараховуються із прив’язкою до мінімальної зарплати, тобто якщо протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку застрахована особа має страховий стаж менше ніж 6 місяців:
    – допомога з тимчасової непрацездатності обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але з розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку;
    – допомога у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але з розрахунку на місяць не вище від двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.

Детальніше про те, куди звертатися, щоб отримати гроші, та які документи необхідні – в інфографіці:

Умови припинення виплати допомоги:

  • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
  • відмови отримувача допомоги від виховання дитини;
  • нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
  • відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
  • тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання, крім дітей, які народилися під час перебування матері в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань за умови перебування дитини разом з матір’ю;
  • припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;
  • перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
  • усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
  • смерті дитини;
  • смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 12 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Контроль за цільовим використанням державної допомоги здійснюється працівниками центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або уповноваженою особою, визначеною виконавчим органом об’єднаної територіальної громади, в межах повноважень. У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра (сімейного лікаря), під наглядом якого перебуває дитина віком до одного року, адміністрація лікувально-профілактичного закладу повідомляє про це орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання дитини.