Кому автоматично проведуть перерахунки субсидій на опалювальний сезон – ПФУ
Особам, котрі в літній період користувались не субсидією, а пільгою на оплату житлово-комунальних послуг, житлову субсидію нарахують автоматично
З 1 жовтня Пенсійний фонд України проведе перерахунки житлових субсидій на опалювальний сезон 2024-2025 років. Для більшості громадян такий перерахунок відбудеться в автоматичному режимі. Також автоматично перерахують субсидію домогосподарствам, чия субсидійна виплата в літній період складала 0 грн.
Як наголошують у ПФУ, особам, котрі в літній період користувались не субсидією, а пільгою на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП), житлову субсидію буде нараховано в автоматичному режимі – без потреби додаткових звернень.
Субсидія на оплату ЖКП призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону (квітень місяць) і розраховується:
- на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
- на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.
Тоді як громадянам, котрі не були одержувачами цієї допомоги від держави і лише планують її отримати, необхідно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України.
Також до Фонду мають звернутись ті особи, які отримували житлову субсидію і в них відбулись зміни у складі зареєстрованих осіб домогосподарства.
За призначенням житлової субсидії можуть ще звернутись люди, у яких призначення субсидії на неопалювальний період не відбулося через наявність заборгованості, яку вдалось погасити / оформити договір реструктуризації, а також люди, які оскаржують питання заборгованості зі сплати ЖКП у судовому порядку.
Покроковий алгоритм подання спрощеної заяви на призначення житлової субсидії можна переглянути за посиланням.
Також у відомстві нагадали про відеоінструкцію подання спрощеної заяви на призначення житлової субсидії.
Раніше ми повідомляли, що навіть в умовах війни держава продовжує адресно підтримувати тих, хто цього найбільше потребує. Для того, щоб для найбільш вразливих споживачів комунальних послуг суми в платіжках не були критичними, можна скористатися програмою житлових субсидій.
Хто може оформити субсидію?
Субсидія надається особам зі складу домогосподарства, якщо вони сплачують за комунальні послуги більше, ніж визначений для них обов’язковий платіж.
Платіж розраховується індивідуально для кожного домогосподарства і залежить від середньомісячного сукупного доходу на одну особу. Також мають значення майновий стан домогосподарства і норми споживання. Адже за електроенергію, спожиту понад встановлений норматив, родина сплачуватиме за власний кошт.
Оформити житлову субсидію може:
- одна з осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні;
- людина, яка орендує житло на підставі договору оренди;
- внутрішньо переміщена особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні, навіть без укладення договору оренди. У такому випадку до заяви додаються документи, що підтверджують проживання за адресою домогосподарства (наприклад, довідка ВПО). Детально про те, як ВПО отримати житлову субсидію – за посиланням;
- за заявою опікуна чи піклувальника, неповнолітня дитина, яка залишилася без батьківської опіки або недієздатна особа працездатного віку, над якою встановлено опіку;
- індивідуальний забудовник, якщо будинок не прийнятий в експлуатацію, але плата за житлово-комунальні послуги вже нараховується. У цьому разі до заяви потрібно додати документи, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.
При призначенні субсидії враховуються доходи усіх осіб, які зареєстровані та/або задекларовані у житловому приміщенні. Проте, при подані заяви не забудьте зазначити, хто фактично проживає в квартирі/будинку. Якщо на день звернення за призначенням субсидії, хтось з родини перебуває за кордоном понад 60 днів, його має бути виключено зі складу домогосподарства і тоді його доходи НЕ будуть враховуватися. Тобто, якщо у житловому приміщенні прописано троє людей, але дружина з дитиною виїхали за кордон і перебувають там понад 60 днів, житлова субсидія призначається з розрахунку на одного члена домогосподарства, тобто на чоловіка.
Розмір субсидії – це різниця між вартістю всіх комунальних послуг з урахуванням соціального нормативу та розміром обов’язкового платежу. Щоб визначити обов’язковий платіж, треба середньомісячний сукупний дохід домогосподарства помножити на обов’язковий відсоток платежу.
Куди звернутись для оформлення субсидії?
Наразі діє спрощений механізм звернення за житловою субсидією, без збирання довідок і витрачання часу на заповнення декларації. Заявник може подати спрощене звернення, а заяву і декларацію оформить Пенсійний фонд України на підставі інформації, яка наявна з офіційних реєстрах.
Подати спрощене звернення для призначення субсидії (або заяву та декларацію, якщо ви вирішили подати повний пакет документів) можна:
- поштою або особисто в одному з сервісних центрів Пенсійного фонду України (ПФУ) ;
- через портал електронних послуг (обрати опцію “Заява на житлову субсидію чи пільгу”) або мобільний додаток ПФУ;
- через портал Дія (ввівши у пошуку “Заява на субсидію”);
- у центрах надання адміністративних послуг;
- через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Для заповнення заяви треба мати кваліфікований електронний підпис (КЕП).
Отримати КЕП можна в будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів
Яка інформація потрібна для заяви?
- відомості про членів родини, котрі проживають у приміщенні;
- адреса проживання, за якою мають нараховувати субсидію;
- тип субсидії (житлово-комунальні послуги чи тверде паливо);
- реквізити рахунку у форматі ІВАN, на який мають зараховуватись субсидії у разі призначення.
Під час заповнення заяви виберіть зручний спосіб комунікації: телефон, електронна пошта; засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг; електронним повідомленням через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України та /або мобільний додаток Пенсійного фонду України.
Про рішення вам повідомлять обраним в заяві способом.
Варто зазначити, що спрощеним механізмом варто користуватися тим, хто претендує на субсидію за загальною логікою її надання.
Якщо ж у вас є якісь особливі обставини, що мають враховуватися при наданні субсидії, то рекомендуємо звернутися з повним пакетом документів: заява, декларація та підтвердні документи окремих обставин життя, на які, згідно з законодавством, може зважати Пенсійний фонд при прийнятті рішення.
Що робити, якщо вам відмовили?
У разі відмови у субсидії, маєте 14 днів, щоб доповнити або виправити дані з офіційних джерел інформації, якщо знайшли помилку у власних документах. Після перевірки оновлених документів Пенсійний фонд може призначити субсидію.
Про нове рішення повідомлять додатково.
Також нагадуємо, що для більшості громадян, які отримували житлову субсидію під час опалювального сезону, Пенсійний фонд самостійно здійснює розрахунок розміру на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня). Додатково звертатися не потрібно.
Одначе, наголошується, якщо Ви отримували субсидію і хочете внести зміни в інформацію про родину чи майновий стан, Вам необхідно звернутися до органів ПФУ із відповідними документами. Окрім того, до ПФУ треба звернутися, якщо ви одночасно відповідаєте всім (!) зазначеним критеріям.
У Мінсоцполітики акцентували, що одним з критеріїв перепризначення житлової субсидії є відсутність заборгованості за житлово-комунальні послуги. Як поступити, якщо людина накопичила борги – за посиланням.
Раніше ми повідомляли, що продаж майна на суму у понад 100 тисяч гривень у листопаді-грудні цього року може вплинути на отримання житлової субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років.
Додамо, у червні 2023 року Уряд ухвалив постанову, яка має на меті, у межах експериментального проєкту спростити процедуру звернення громадян за житловою субсидією. Так, необхідно подати спрощену заяву, в якій зазначити інформацію про членів домогосподарства, на яких має бути призначено субсидію, місце проживання та реквізити рахунку, на який мають зараховуватись субсидії у випадку призначення.
Коли субсидія не нараховується
Житлова субсидія не призначається, якщо Пенсійним фондом отримано від надавачів житлово-комунальних послуг інформацію про наявність в особи простроченої на понад 3 місяці заборгованості зі сплати за житлово-комунальні послуги, яка перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).
Водночас, як пояснили у Мінсоцполітики, субсидія може бути призначена у разі укладення договору реструктуризації заборгованості між надавачем та споживачем комунальної послуги. Копія договору необхідно долучити до заяви на субсидію.
Оскарження рішення уповноваженого органу щодо розміру та відмову в призначенні субсидії
Заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.
Зауважимо, у бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.
У Пенсійному фону поінформували, що отримувати субсидію можуть лише деякі категорії українців, щобільше — у деяких випадках цю допомогу можуть навіть забрати. У ПФУ нагадали про те, хто саме і за що може втратити субсидію.
Так, житлова субсидія не призначається у разі, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства протягом року перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії (призначенням житлової субсидії без обігу) здійснив купівлю, зокрема товарів довгострокового споживання, на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тисяч гривень, або одноразово сплатив на цю суму будь-які роботи чи послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла).
Водночас якщо особа оформила кредит оплатою частинами на меншу суму, наприклад десять платежів на 10 000 гривень, субсидію призначать.
Таком ми оприлюднили вичерпний перелік осіб, котрі мають право на житлову субсидію в умовах воєнного стану.
Окрім цього, у ПФУ роз’яснили питання зарахування до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії нараховані банком відсотки від розміщеного депозиту.
- Міністерство соціальної політики України дало роз’яснення, кому з громадян належить скористатися правом на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо.
- Субсидію може бути призначено домогосподарству за умови, що за особу сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
- Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально залежно від сукупного доходу.
- Припинення субсидії: роз’яснення ПФУ.
- Попри повномасштабне вторгнення, українське законодавство визначає категорії громадян, яким житлова субсидія може призначатися на понаднормову площу житла.