Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг: пояснення

29 Квітня, 2024 в 10:19

Субсидії надаються як в опалювальний, так і в неопалювальний період

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг – мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Житлова субсидія надається громадянам у грошовій готівковій формі шляхом:

  • перерахування коштів на рахунок в уповноваженому банку;
  • через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.

Субсидії надаються як в опалювальний, так і в неопалювальний період. Більшість отримувачів автоматично призначаються на основі інформації, що міститься у Пенсійному фонді України (ПФУ). Однак у разі зміни життєвих обставин або майнового стану необхідно подати відповідні документи, інформує Міністерство соціальної політики України.

Для цього є кілька шляхів:

  • Звернутися до ПФУ онлайн через вебпортал електронних послуг, мобільний додаток або Портал Дія.
  • Особисто в будь-який сервісний центр ПФУ.
  • До уповноважених посадових осіб місцевих органів влади або центру надання адміністративних послуг.
  • Надіслати документи до ПФУ поштою.

Також до ПФУ можуть звернутися ті, хто ніколи раніше не отримував субсидію, але опинився в складних життєвих обставинах. Звернення може бути повним пакетом документів або спрощеною заявою, де мінімальний набір даних заповнюється самостійно, а решта інформації встановлюється ПФУ.

У випадках, коли обставини винятково складні, рекомендується долучати до заяви копії необхідних документів, які можуть бути недоступні ПФУ, наприклад, з медичної чи банківської сфер.

Документи для призначення житлової субсидії

Для призначення житлової субсидії потрібно подати документи:

  • заяву;
  • декларацію;
  • довідки про доходи – у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
  • копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
  • договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);
  • рішення суду (в разі наявності);
  • інші документи необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Документи для призначення житлової субсидії подаються:

  • структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи – за фактичним місцем проживання);
  • органу Пенсійного фонду України – незалежно від місця проживання.

Як дистанційно подати заяву та декларацію про надання житлової субсидії

  1. надіслати поштою до Пенсійного фонду  України;
  2. електронній формі:
  • через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України;
  • мобільний додаток Пенсійного фонду України або Порталу Дія;
  • через офіційний вебсайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;
  • через інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

Період, на якій розраховується  житлова субсидія

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

  • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Продаж майна вплине на нарахування

Продаж майна на суму у понад 100 тисяч гривень у листопаді-грудні цього року може вплинути на отримання житлової субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років. Про це попередили у Міністерстві соцполітики.

Для призначення житлової субсидії на опалювальний період з жовтня 2023 року, розглядаються доходи домогосподарства за І-ІІ квартали 2023 року, тобто за січень-червень 2023 року. Проте, доходи, отримані у листопаді-грудні 2023 року, враховуватимуться при призначенні житлової субсидії у травні 2024 року.

Окрім того, особа, якій призначено житлову субсидію, зобов’язана протягом 30 календарних днів повідомити ПФУ про отримання нею або членом родини домогосподарства одноразового доходу, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (67 100 гривень). Одначе, виняток становить цільова благодійна допомога, що включає в себе гранти на навчання, допомогу в медичних та соціальних справах, страхові виплати, спадщину у вигляді нерухомого майна та інші ситуації, передбачені законом.

Додамо, у червні 2023 року Уряд ухвалив постанову, яка має на меті, у межах експериментального проєкту спростити процедуру звернення громадян за житловою  субсидією.

Так, необхідно подати спрощену заяву, в якій зазначити інформацію про членів домогосподарства, на яких має бути призначено субсидію, місце проживання та реквізити рахунку, на який мають зараховуватись субсидії у випадку призначення.

Фізично відвідувати органи Пенсійного фонду для подання спрощеної заяви не потрібно.

В електронній формі спрощене звернення можна буде подати  в онлайн-кабінеті на вебпорталі ПФУ, у мобільному додатку ПФУ, на Порталі Дія.

Протягом 10 робочих днів триватиме перевірка на  відповідність вимогам.

Після чого орган Пенсійного фонду прийме рішення про призначення і  розмір житлової субсидії (або відмову).  І повідомить про це громадянина.

У випадку, якщо заявник не може претендувати на отримання субсидій, громадянин матиме 14 днів, щоб спростувати (доповнити) відомості. Після  перевірки фактів, ПФУ може змінити своє рішення на позитивне. Про це заявника поінформують  додатково.

Коли субсидія не нараховується

Житлова субсидія не призначається, якщо Пенсійним фондом отримано від надавачів житлово-комунальних послуг інформацію про наявність в особи простроченої на понад 3 місяці заборгованості зі сплати за житлово-комунальні послуги, яка перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).

Водночас, як пояснили у Мінсоцполітики,  субсидія може бути призначена у разі укладення договору реструктуризації заборгованості між надавачем та споживачем комунальної послуги. Копія договору необхідно долучити до заяви на субсидію.

Оскарження рішення уповноваженого органу щодо розміру та відмову в призначенні субсидії

Заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Зауважимо, у бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.

Раніше у Пенсійному фону поінформували, що отримувати субсидію можуть лише деякі категорії українців, щобільше — у деяких випадках цю допомогу можуть навіть забрати. У ПФУ нагадали про те, хто саме і за що може втратити субсидію.

Так, житлова субсидія не призначається у разі, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства протягом року перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії (призначенням житлової субсидії без обігу) здійснив купівлю, зокрема товарів довгострокового споживання, на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тисяч гривень, або одноразово сплатив на цю суму будь-які роботи чи послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла).

Водночас якщо особа оформила кредит оплатою частинами на меншу суму, наприклад десять платежів на 10 000 гривень, субсидію призначать.

Раніше ми оприлюднили вичерпний перелік осіб, котрі мають право на житлову субсидію в умовах воєнного стану.

Окрім цього, у ПФУ роз’яснили питання зарахування до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії нараховані банком відсотки від розміщеного депозиту.