Перелік осіб, котрі мають право на житлову субсидію в умовах воєнного стану

29 Грудня, 2023 в 16:05

Право на субсидію мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях

Субсидія – адресна допомога, яка надається для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною і її отримання не тягне за собою зміни форми власності житла.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг – мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку, зазначили фахівці БПД.

Житлова субсидія надається громадянам у грошовій готівковій формі шляхом:

 • перерахування коштів на рахунок в уповноваженому банку;
 • через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.

Право на житлову субсидію

Право на отримання житлової субсидії мають:

 • громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Здійснення призначення  субсидій

Кабінет міністрів України постановою від 16 вересня 2022 року №1041 вніс зміни до порядку призначення та виплати житлових субсидій, а саме Пенсійний фонд України (далі – ПФУ) буде виплачувати субсидії з 1 жовтня 2022 року, а з 1 грудня – призначати субсидії. Згідно з постановою, для призначення субсидії потрібно подати заяву та декларацію.

Необхідні документи для призначення житлової субсидії

Для призначення житлової субсидії потрібно подати документи:

 • заяву;
 • декларацію;
 • довідки про доходи – у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
 • копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
 • договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);
 • рішення суду (в разі наявності);
 • інші документи необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Документи для призначення житлової субсидії подаються:

 • структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи – за фактичним місцем проживання);
 • органу Пенсійного фонду України – незалежно від місця проживання.

Як дистанційно подати заяву та декларацію про надання житлової субсидії

 1. надіслати поштою до Пенсійного фонду  України;
 2. електронній формі:
 • через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України;
 • мобільний додаток Пенсійного фонду України або Порталу Дія;
 • через офіційний вебсайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;
 • через інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

Період, на якій розраховується  житлова субсидія

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

 • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
 • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Строк прийняття рішення про призначення/непризначення та відмову в призначенні житлової субсидії

Отримавши всі необхідні документи,  уповноважений орган протягом 10 календарних днів приймає рішення про:

 • призначення житлової субсидії;
 • непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від’ємне значення);
 • відмову в призначенні житлової субсидії.

Право на отримання субсидії внутрішньо переміщені особи (ВПО)

Внутрішньо переміщені особи також мають право на отримання субсидії за місцем фактичного проживання. Важливим є те, що житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання та фактичним.

Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток ПФУ або Портал Дія, офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

У разі подання заяви та декларації через Портал Дія особа громадянина посвідчується паспортом громадянина України.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення передають органам ПФУ пакети документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

Порядок повідомлення про призначення/відмову в наданні житлової субсидії

У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії  уповноважений орган самостійно обирає форму такого повідомлення (паперову або електронну (за наявності адреси електронної пошти), вигляд і спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв’язок, смс-повідомлення, електронні засоби зв’язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Портал Дія).

У випадку відмови заявника інформують:

 • у паперовій формі (під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення),
 • через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.

У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників.

Оскарження рішення уповноваженого органу щодо розміру та відмову в призначенні субсидії

Заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Зауважимо, у бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.

 • Міністерство соціальної політики України дало роз’яснення, кому з громадян належить скористатися правом на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо.
 • У ПФУ роз’яснили питання зарахування до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії нараховані банком відсотки від розміщеного депозиту.
 • Субсидію може бути призначено домогосподарству за умови, що за особу сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.