Кабмін уточнив Порядок надання відпустки при народженні дитини
Порядок змінено у частині підтвердження права на відпустку при народженні дитини батька дитини
Кабінет Міністрів уніс зміни до Порядку надання відпустки при народженні дитини. Відповідну постанову № 356 ухвалили на засіданні 29 березня.
Постійний представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук пояснив головні зміни.
Зокрема, Порядок змінено у частині підтвердження права на відпустку при народженні дитини батька дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, та баби або діда, або іншого повнолітнього родича дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).
Варто нагадати, що Законом № 3238-IX від 13.07.2023 р. внесені зміни до статті 17 Закону про відпустки, якими передбачено, що частина допологової відпустки тривалістю 70 календарних днів може бути використана після пологів.
Вагітні жінки вже з 10 листопада 2023 року мають право самостійно обирати початок декретної відпустки: з 30 тижня вагітності або пізніше.
Про відповідне рішення жінка має повідомити свого лікаря. У разі, якщо планується відтермінувати початок відпустки, вагітна пише заяву, де вказує необхідну дату початку своєї відпустки. Однак, якщо відпустку планують розпочати з 30 тижня, жодних додаткових дій робити не потрібно – лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) категорії “Вагітність та пологи” під час огляду.
При наявності заяви лікар сформує МВТН у зазначений день, без її фізичної присутності. Якщо пологи відбулися раніше дати, зазначеної в заяві про перенесення початку відпустки, лікар, який приймав пологи, формує МВТН у категорії “Вагітність та пологи” від дати пологів.
Раніше лікар з початком 30 тижня вагітності формував пацієнтці МВТН за категорією “Вагітність та пологи”, і з цієї дати жінка мала йти у декретну відпустку. На підставі цього медичного висновку формувався електронний лікарняний, що автоматично потрапляв до роботодавця.
Жінка могла продовжити працювати, але кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зменшувалася пропорційно до кількості днів, що вона продовжувала працювати. Також зменшувався і розмір допомоги з вагітністю та пологами, оскільки він обумовлений фактичною тривалістю відпустки.
Збільшена тривалість
У разі народження двох і більше дітей, або ускладнених пологах, відпустку надають тривалістю у 140 днів. Також відбувається додаткова виплата декретних на підприємстві за 14 додаткових днів.
Тоді як у чорнобильців тривалість відпустки становить 180 днів, згідно з законом від 28.02.1991 № 796.
Декретна відпустка для чоловіків
Декретна відпустка для чоловіків можлива у разі, якщо чоловік усиновив дитину. У разі усиновлення дитини обома батьками декретна відпустка, а також відповідні виплати отримує один із батьків.
Додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з народженням дитини може взяти батько дитини. Тривалість такої відпустки становить до 14 днів.
Поєднання відпусток
Вагітна жінка має право отримати щорічну відпустку (до чи після декретної) (п. 3 ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки). У разі наявності такої заяви, роботодавець зобов’язаний приєднати до декретної відпустки щорічну та додаткову незалежно від тривалості роботи на підприємстві (ст. 180 КЗпП).
Також вагітні мають право оформити щорічну й додаткову відпустку повної тривалості не очікуючи закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві (п. 1 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки).
Декретна відпустка та лікарняний
Тоді як лікарняні на декретні не накладаються, тобто якщо на період виходу у декретну відпустку наявний відритий лікарняний, його закривають.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.
- Нараховану субсидію можуть анулювати громадянам, що протягом трьох місяців не сплачували за житло, а сума боргу перевищила 680 грн.
- Умови пенсійного забезпечення військовослужбовців: роз’яснення ПФУ.
- Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення.