Дистанційне оформлення пенсії: роз’яснення ПФУ

17 Січня, 2024 в 13:39

Вже з 1 січня для того, аби вийти на пенсію у 60 років, громадянину необхідно мати у своєму активі мінімальний страховий стаж у 31 рік

У Пенсійному фонді поінформували, що українці, котрі через війну або з інших причин виїхали за кордон та набули там пенсійного віку, можуть оформити пенсію дистанційно, за допомогою вебпорталу електронних послуг. Водночас так само це можуть зробити і українці, що перебувають на Батьківщині, і вважають користування електронними сервісами найбільш зручною опцією.

Тож, аби оформити пенсію дистанційно, необхідно: зайти на вебпортал електронних послуг ПФУ та обрати вкладку «Заява про призначення пенсії», ознайомитись з інформацією, яка з’явиться на екрані, і перейти за посиланням «Вхід».

Увійти до особистого кабінету можна за допомогою  кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Отримати КЕП можна безплатно й онлайн, виконавши декілька нескладних кроків за посиланням.

Після входу потрібно виконати такі кроки:

  • Крок 1 – у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” оберіть вкладку “Заява на призначення пенсії”. Дайте згоду на дистанційне інформування, обравши спосіб отримання повідомлень про опрацювання Вашої заяви. Натисніть “Продовжити” та оберіть вид пенсії, наприклад  – “Пенсія за віком”;
  • Крок 2 – дайте відповіді на питання анкети-опитування для заповнення звернення та надайте згоду на передачу й обробку своїх персональних даних (поставте позначку);
  • Крок 3 – прикріпіть скан-копії необхідних документів, підготовлених згідно з вимогами щодо сканованих копій документів за наведеним перед формуванням заяви переліком.

Після цих етапів на екрані з’явиться повна форма заяви про призначення пенсії. У разі потреби форму заяви можна відредагувати.

Для завершення всіх операцій, заява підписується за допомогою КЕП та відправляється до ПФУ натисканням кнопки «Підписати та відправити до ПФУ».

За результатами опрацювання заяви Ви отримаєте інформацію про стан обробки та відповідне рішення.

Варто нагадати, що згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.

Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж.

Вже з 1 січня для того, аби вийти на пенсію у 60 років, громадянину необхідно мати у своєму активі мінімальний страховий стаж у 31 рік.

Водночас у кого після досягнення 60 років немає потрібного страхового стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки при наявності стажу не менше 21 року.

Тоді як за наявності страхового стажу від 15 до 20 років, пенсійні виплати призначать в 65 років.

У разі, якщо у громадянина менш ніж 15 років стажу, у віці 65 років, замість пенсійних виплат, він матиме право на отримання державної соціальної допомоги.

Зауважується, що тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію в 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Зокрема аби вийти на пенсію в 60 років в 2028 році потрібно буде мати не менше, ніж 35 років стажу.

Одначе, вже з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») ;
  • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
  • зі зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Пенсії до досягнення 60 років призначаються на термін безстроково, їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – залежно від тривалості набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.