Доплати, на які можуть розраховувати пенсіонери 65-70 років: пояснення

31 Березня, 2025 в 08:38

Доплата розраховується залежно від віку та розміру пенсії

У 2025 році на українських пенсіонерів чекає підвищення виплат.  Згідно з постановою Кабміну № 209, доплати отримають непрацюючі пенсіонери, які мають необхідний страховий стаж.

Доплата розраховується залежно від віку та розміру пенсії:

  • Особи 65+ – якщо пенсія менша за 3 758 грн, доплата встановлюється до цього рівня (за наявності стажу 35 років у чоловіків і 30 років у жінок).
  • Особи до 70 років – пенсія не може бути меншою за 3 323 грн (для тих, хто має 35/30 років стажу або є особою з інвалідністю I групи).
  • Особи 70-80 років – якщо пенсія менша за 3 613 грн, її також доплачують (за стажу 35/30 років).
  • Особи 80+ – аналогічна доплата передбачена для тих, чия пенсія не досягає 3 758 грн (мінімальний стаж – 25 років для чоловіків, 20 років для жінок).

Окремих надбавок для пенсіонерів 65-70 років не передбачено. Однак після досягнення 70-річного віку їм встановлюється додаткова виплата — від 70 до 74 років доплата становить 300 грн.

Додамо, загальні умови призначення пенсії за віком визначено статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку — 60, 63 або 65 років. Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років.

Право на пенсію за віком у 2025 році мають особи, яким виповнилося:

  • 60 років — за наявності не менше 32 років страхового стажу;
  • 63 роки — за наявності не менше 22 років страхового стажу;
  • 65 років — за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Пенсія за віком призначається за зверненням особи з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.

Якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для оцифрування трудову книжку, інші документи про стаж) пенсія за віком після досягнення 60 років за наявності необхідного страхового стажу призначається автоматично (без звернення особи).

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») ;
  • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
  • зі зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Пенсії до досягнення 60 років призначаються на термін безстроково, їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – залежно від тривалості набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.