Добровільне страхування: працівник може докупити страховий стаж собі або іншим

17 Грудня, 2023 в 11:28

 Добровільні страхові внески – це інструмент, завдяки якому кожен громадянин (навіть якщо він або вона не має офіційного доходу в Україні) може  накопичувати страховий стаж, щоби отримувати вищу пенсію після досягнення пенсійного віку

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу від 15 до 18 років по 31 грудня 2021 року; віком 63 роки – за наявності страхового стажу від 18 до 28 років; особи віком 60 років – за наявності страхового стажу не менше 28 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення вищезазначеного віку пенсію за віком може бути призначено після набуття особою відповідного страхового стажу на дату досягнення відповідного віку.

Ст. 12 Закону встановлено, що особи у яких відсутній необхідний страховий стаж можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – договір про добровільну участь) згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

З березня цього року українці отримали можливість «докупити» страховий стаж собі або іншим особам без укладання паперового договору та без відвідування державних установ.

Добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування можуть брати як працюючі (застраховані) особи, так і не працюючі. Добровільні внески можна сплатити як за себе, так і на користь третіх осіб, якщо в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (РЗО) є інформація про особу, на користь якої планується сплачувати добровільні внески, та така особа не є пенсіонером, розповіли у ПФУ.

У РЗО є інформація про осіб, які/за яких хоча б один раз страхувальником сплачено страхові внески.

Договір з Пенсійним фондом укладається в електронній формі через вебпортал електронних послуг ПФУ шляхом підписання Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Для укладання Договору можна авторизуватись за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Дія.Підпису або системи GOV.ID. Договір підписується шляхом накладання на нього КЕП.

Періодичність та розмір сплати добровільних внесків особа визначає самостійно, виходячи із побажань та фінансових можливостей. Аби непрацюючій особі було зараховано повний місяць страхового стажу, сума сплачених за цей місяць страхових внесків має бути не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Так, нині мінімальна заробітна плата становить 6700 грн, тому мінімальний страховий внесок – 1474 грн (6700 грн*22%).

Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду. Фактично кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату для призначення пенсії майже на 455 гривень. Якщо з урахуванням добровільно сплачених страхових внесків та фактично сплаченого роботодавцем за застраховану особу єдиного внеску заробітна плата за відповідний місяць перевищить максимальну величину заробітної плати (доходу), з якого сплачуються страхові внески, частина страхових внесків зарахується в рахунок наступного місяця.

Сплачені внески обліковуються автоматично після надходження коштів на рахунок Фонду. Повідомлення про сплату надійде на вебпорталі електронних послуг ПФУ в особистий кабінет застрахованої особи, на користь якої сплачено внески.

Перевірити дані про зарахування платежу, заробітну плату для пенсії, розрахованої з добровільно сплаченого внеску та кількість днів набутого страхового стажу можна в особистому кабінеті, сформувавши електронну довідку ОК-5. На останній сторінці довідки ОК-5 в розділі “Звітний рік: 2023 рік” відображається заробітна плата для пенсії, розрахована з добровільно сплаченого внеску та кількість днів набутого страхового стажу.

Та зауважимо, раніше начальниця відділу єдиного внеску управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Майя Лоїв пояснила, що докупити страховий стаж можна лише за ті періоди, коли громадянин не був працевлаштованим чи зареєстрованим фізичною особою – підприємцем. А ті платники, які були застрахованими, але не сплачували єдиний внесок в період дії пільги, страховий стаж за періоди докупити не зможуть.

Лоїв повідомила, що право на добровільну сплату єдиного внеску мають особи, які досягли 16-річного віку і не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями і не належать до платників єдиного внеску та члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Узагальнимо, що платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

  • особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі (солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування – базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг коштом Пенсійного фонду, які перераховуються підприємствами та застрахованими особами);
  • особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі;
  • іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України;
  • громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України;
  • члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню (ст. 10 Закону про збір та облік).

Договір укладається особою, яка пройшла електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.

Договір можна укласти також на користь третьої особи. Особа, на користь якої укладено договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, може відмовитися від права, наданого їй на підставі договору, у будь-який час, але не пізніше трьох років з дати сплати страхових внесків. Про таку відмову особа повідомляє Пенсійний фонд через особистий кабінет застрахованої особи на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Водночас податковий орган відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа:

  • підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
  • не відповідає вимогам встановлених для осіб, які мають право на укладення такого договору (див. розділ 3 цієї консультації);
  • надала неповні або недостовірні відомості;
  • раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;
  • бажає укласти договір на строк менше одного року (частина сьома статті 10 Закону про збір та облік).

В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.