Чи зможе ВПО одночасно оформити і житлову субсидію, і субсидію на оренду: пояснення

18 Листопада, 2024 в 09:57

Щоб отримати субсидію, переселенці повинні мати укладений орендний договір, який можна оформити у відділеннях Пенсійного фонду або онлайн

Міністерство соціальної політики України запровадило новий інструмент підтримки внутрішньо переміщених осіб — субсидію на оренду житла. Ця ініціатива, ухвалена урядом, спрямована на допомогу переселенцям, які не мають достатньо коштів для самостійної оплати оренди.

Субсидію зможуть отримати родини ВПО, які витрачають на оренду понад 30% своїх загальних доходів. Якщо сім’я має доходи менше ніж 2 прожиткових мінімуми (5840 грн), субсидія покриватиме більший відсоток вартості оренди. Призначення субсидій здійснюватиме Пенсійний фонд України, і військовослужбовці зможуть отримувати субсидію на оренду одночасно з житлово-комунальними субсидіями.

Початок призначення субсидії на оренду житла заплановано на середину січня 2025 року. ВПО, які потребують цієї підтримки, зможуть подавати заяви на отримання субсидії з того часу. Розмір субсидії буде розраховуватися індивідуально залежно від доходів родини, кількості членів та вартості оренди, з урахуванням регіональних відмінностей.

Щоб отримати субсидію, переселенці повинні мати укладений орендний договір, який можна оформити у відділеннях Пенсійного фонду або онлайн. Держава також буде компенсувати орендодавцям податки з доходу, отриманого від оренди.

На початковому етапі програма субсидій на оренду житла буде реалізована в дев’яти пілотних регіонах, де зосереджено найбільше внутрішньо переміщених осіб: Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Херсонській, Луганській та Донецькій областях (окрім територій, де ведуться бойові дії або які тимчасово окуповані).

Субсидія — це допомога від держави, яку надають людям, щоб частково або повністю оплатити певні витрати. Найчастіше субсидії дають на оплату комунальних послуг (газ, вода, електрика, опалення). Держава покриває частину витрат, а людина платить решту, інформує Координаційний центр з надання правничої допомоги.

Хто може оформити субсидію:

  • людина з осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні;
  • людина, яка орендує житло на підставі договору оренди;
  • внутрішньо переміщена особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні, навіть без укладення договору оренди;
  • за заявою опікуна чи піклувальника, неповнолітня дитина, яка залишилася без батьківської опіки або недієздатна особа працездатного віку, над якою встановлено опіку;
  • індивідуальний забудовник, якщо будинок не прийнятий в експлуатацію, але плата за житлово-комунальні послуги вже нараховується.

Які документи потрібні для оформлення:

  • заява на отримання субсидії;
  • декларація про доходи і витрати членів домогосподарства
  • довідку про склад сім’ї
  • документи, що підтверджують право власності на житло (або договір оренди).

Який термін подання документів

Якщо подаєте документи з 1 жовтня до 30 листопада субсидія призначається з початку опалювального періоду. Якщо з 1 грудня – її призначать з місяця, в якому відбулось звернення

Куди звернутись для оформлення субсидії

Звернутись ви можете із заявою та документами до одного з нижчеперелічених органів:

  • до Пенсійного фонду
  • у виконавчі органи сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;
  • до ЦНАПу

Який термін розгляду заяви:

Термін розгляду заяви становить 10 календарних днів з моменту подачі документів. Впродовж 3 календарних днів орган має повідомити про прийняте рішення.

На який термін призначається субсидія

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається та розраховується:

  • на неопалювальний сезон з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон з 1 жовтня по 30 квітня.

Раніше ми повідомляли, що продаж майна на суму у понад 100 тисяч гривень у листопаді-грудні цього року може вплинути на отримання житлової субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років.

Додамо, у червні 2023 року Уряд ухвалив постанову, яка має на меті, у межах експериментального проєкту спростити процедуру звернення громадян за житловою  субсидією. Так, необхідно подати спрощену заяву, в якій зазначити інформацію про членів домогосподарства, на яких має бути призначено субсидію, місце проживання та реквізити рахунку, на який мають зараховуватись субсидії у випадку призначення.

Коли субсидія не нараховується

Житлова субсидія не призначається, якщо Пенсійним фондом отримано від надавачів житлово-комунальних послуг інформацію про наявність в особи простроченої на понад 3 місяці заборгованості зі сплати за житлово-комунальні послуги, яка перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).

Водночас, як пояснили у Мінсоцполітики,  субсидія може бути призначена у разі укладення договору реструктуризації заборгованості між надавачем та споживачем комунальної послуги. Копія договору необхідно долучити до заяви на субсидію.

Оскарження рішення уповноваженого органу щодо розміру та відмову в призначенні субсидії

Заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Зауважимо, у бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.

У Пенсійному фону поінформували, що отримувати субсидію можуть лише деякі категорії українців, щобільше — у деяких випадках цю допомогу можуть навіть забрати. У ПФУ нагадали про те, хто саме і за що може втратити субсидію.

Так, житлова субсидія не призначається у разі, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства протягом року перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії (призначенням житлової субсидії без обігу) здійснив купівлю, зокрема товарів довгострокового споживання, на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тисяч гривень, або одноразово сплатив на цю суму будь-які роботи чи послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла).

Водночас якщо особа оформила кредит оплатою частинами на меншу суму, наприклад десять платежів на 10 000 гривень, субсидію призначать.

Таком ми оприлюднили вичерпний перелік осіб, котрі мають право на житлову субсидію в умовах воєнного стану.

Окрім цього, у ПФУ роз’яснили питання зарахування до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії нараховані банком відсотки від розміщеного депозиту.