Відповідальність за підпал трави: роз’яснення
Спалювання сухостою може бути прирівняне до диверсій
Восени починається сезон паління сухостою, листя та інших бур’янів. Але за такі дії в Україні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. В яких випадках можна відбутись штрафом, а коли вам загрожує обмеження чи позбавлення волі — роз’яснюють юристи системи безоплатної правничої допомоги.
За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із рослинністю, або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади — вам загрожує штраф від 3060 грн до 6120 грн. Якщо ви — посадова особа, доведеться сплатити штраф від 15 300 до 21 420 гривень.
За пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом вам загрожує кримінальна відповідальність.
Вона передбачає штраф від 91 800 до 153 000 гривень, обмеження або позбавлення волі на строк від 2 до 5 років. Якщо під час такої пожежі загинули люди, тварини (масово) або пожежа спричинила інші тяжкі наслідки — вам загрожує позбавлення волі строком від 5 до 10 років.
Оскільки в Україні триває воєнний стан — спалювання сухостою може бути прирівняне до диверсій. В березні 2022 року Рада внесла зміни до Кримінального кодексу, якими посилила відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану.
До переліку злочинів у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності. Тож за спалювання сухої трави, в умовах воєнного стану, вас можуть ув’язнити строком на 15 років або довічно ув’язнити з конфіскацією майна.
Раніше ми інформували, що право на безпечне довкілля закріплене в конституціях більшості країн, зокрема й у Конституції України (ст. 50). Однак наразі Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод не містить цього права, тому на рівні Ради Європи триває дискусія про необхідність включення такого права до Конвенції. Проте є і побоювання, що це суттєво збільшить кількість скарг до ЄСПЛ і перевантажить Суд.
Також повідомляли, що Кабмін підтримав законопроєкт стосовно заборони “джипінгу”.
Також Держпродспоживслужба інформує, що оператори ринку зобов’язані забезпечувати дотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, що регламентовано статтею 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
- Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та майданчиків для паркування транспортних засобів.
- Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.
- За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.
- Комітет державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 7 лютого розглянув підготовлений до другого читання проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (№ 7283) та ухвалив висновок рекомендувати парламенту прийняти його в другому читанні та в цілому.