Раді рекомендували прийняти за основу законопроєкт стосовно зміни правил розміщення МАФів та парковок

23 Січня, 2024 в 11:00

Законопроєкт пропонує встановити, що розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності здійснюється: на землях загального користування — з використанням права земельного сервітуту, а в інших випадках — з оформленням права оренди

Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та майданчиків для паркування транспортних засобів

Розгляд законопроєкту відбувся на засіданні Комітету 18 січня.

Проєкт Закону №10308 подано з метою запровадження прозорих та конкурентних механізмів розміщення:

  • тимчасових споруд (ТС) для здійснення підприємницької діяльності;
  • майданчиків для паркування транспортних засобів (ТЗ).

Згідно з пояснювальною запискою зазначається, що фізичні особи-підприємці дрібної та середньої ланки для здійснення господарської діяльності найчастіше обирають тимчасові споруди, які є компактними та доступними.

Тимчасові споруди не потребують будівництва, а здійснюються шляхом розміщення без закладання фундаменту, на невеликій площі землі. Водночас при легкості розміщення тимчасових споруд правове регулювання такого розміщення є недосконалим, проблемним та має багато корупційних ризиків.

Так, одними з основних проблем розміщення тимчасових споруд є обтяжливий та непрозорий механізм отримання права на таке розміщення. Для розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності необхідно отримати дві адміністративні послуги:

  • повідомлення про відповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності містобудівній документації, будівельним нормам;
  • паспорт прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Розміщення тимчасових споруд найчастіше здійснюється у прохідних місцях та має широкий попит серед підприємців, однак вибір особи, яка отримує право на таке розміщення обумовлюється або розміром неправомірної винагороди або зв’язками в органах місцевого самоврядування.

Тож, наголошується, що у зв’язку з цим розроблений проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та майданчиків для паркування транспортних засобів», спрямований на правове врегулювання сфери розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та покликаний запровадити прозору, конкурентну систему в отриманні права на розміщення тимчасових споруд за допомогою електронної торгової системи.

Крім того, проблемним також є не тільки отримання права на розміщення тимчасових споруд, а й розбіжність в оформленні права користування землею, на якій такі тимчасові споруди будуть розміщуватись.

Так, аналіз практичної ситуації виявив, що у кожному населеному пункті складається своя окрема практика для оформлення правовідносин, пов’язаних з користуванням землею для розміщення тимчасових споруд, водночас у земельному законодавстві відсутні норми, які б могли чітко і однозначно регулювати відповідні правовідносини.

У результаті, в одних населених пунктах розміщення тимчасових споруд відбувається з оформленням прав на земельні ділянки, у інших – без 2 оформлення таких прав. Водночас при використанні обох механізмів спостерігаються проблеми. Зокрема, при оформленні прав користування земельними ділянками виникають проблеми із формуванням земельних ділянок у місцях загального користування, де надання землекористувачу виключних прав на користування земельними ділянками є неможливим.

У разі ж розміщення тимчасової споруди без оформлення прав на землю (наприклад, на місцях, що не є землями загального користування) виникає проблема можливого формування земельних ділянок на місцях, вже зайнятих тимчасовими спорудами (у такому випадку не є зрозумілим, хто буде мати право використання вказаної земельної ділянки — власник тимчасової споруди або власник (користувач) земельної ділянки).

Тому законопроєкт пропонує встановити, що розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності здійснюється: на землях загального користування — з використанням права земельного сервітуту, а в інших випадках — з оформленням права оренди.

Чинна редакція Земельного кодексу України вже передбачає право на встановлення земельного сервітуту для розміщення таких тимчасових споруд, а тому проєкт Закону направлений на узгодження таких норм із вже існуючими нормами Земельного кодексу України, які регулюють відносини, що стосуються земельних торгів з метою визначення чітких прав та обов’язків землекористувачів, які отримують право на розміщення тимчасових споруд, враховуючи специфіку такого права користування земельної ділянки.

Зазначається, що ще однією проблемою, яка потребує врегулювання на законодавчому рівні є механізм організації майданчиків для паркування, який на сьогодні не є врегульованим та розвиненим, та не передбачає жодної конкуренції.

Проєктом запропоновано комплексні зміни до Земельного кодексу України та низки законів.

Відповідними змінами пропонується:

  • запровадження процедур та механізмів набуття на конкурентних засадах права користування (оренди, сервітуту) на земельні ділянки державної та комунальної власності для розміщення ТС для здійснення підприємницької діяльності та майданчиків для паркування ТЗ;
  • визначення конкурентних способів розміщення паркувальних майданчиків ТЗ на автомобільних дорогах загального користування;
  • встановлення аспектів розміщення ТС для здійснення підприємницької діяльності, майданчиків для паркування ТЗ на належних власникам, користувачам земельних ділянках;
  • регламентування питань щодо розроблення, громадського обговорення та затвердження комплексної схеми розміщення ТС для здійснення підприємницької діяльності, а також випадків розроблення схеми розміщення ТС для здійснення підприємницької діяльності;
  • визначення процедури демонтажу ТС для здійснення підприємницької діяльності, розміщених без дотримання вимог, встановлених згідно із законом.

Передбачається, що прийняття та введення в дію проєкту Закону забезпечить:

  • спрощення процедур, пов’язаних із розміщенням тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності;
  • запровадження прозорих та конкурентних механізмів доступу суб’єктів господарювання до отримання права на розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на землях державної, комунальної власності та розміщення майданчиків для паркування транспортних засобів.

Комітетом також вирішено врахувати при підготовці законопроєкту до другого читання пропозиції й поправки щодо виправлень, уточнень, усунення помилок та/або суперечностей у тексті законопроєкту, інших структурних частин законопроєкту та/або інших законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні та відповідають предмету правового регулювання законопроєкту.

Зокрема, це узгодження положень Земельного кодексу України та законів України в частині регламентації законодавчих процедур і механізмів розміщення ТС для здійснення підприємницької діяльності, їх демонтажу, а також розміщення майданчиків для паркування ТЗ.

  • З метою надання компенсації особам, чиє житло знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії РФ, 23 лютого 2023 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» №2923-IX, головним з опрацювання якого був Комітет з питань економічного розвитку.
  • Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.
  • Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.
  • За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.