Відбудова на земельній ділянці: розпочався новий тип компенсації за зруйноване житло

4 Лютого, 2024 в 11:29

єВідновлення — ініціатива щодо надання компенсацій українцям за зруйноване чи пошкоджене внаслідок військових дій житло

Українці, чий приватний будинок повністю зруйнували у результаті повномасштабного вторгнення РФ, зможуть отримати компенсацію на відбудову на власній земельній ділянці через єВідновлення.

Відтепер у межах компенсації за зруйноване житло доступна не тільки можливість отримати кошти на придбання нового помешкання, але й на те, щоб повністю відбудуватися на своїй землі. Водночас вона може знаходитися будь-де на території України, окрім тимчасово окупованих територій чи зони бойових дій. Це необовʼязково має бути та сама земля, де знаходився знищений будинок. Для нас важливо аби максимальна кількість українців могли повернутися додому. Тому ми продовжуємо працювати над розширенням можливостей отримання компенсацій, — запевнив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Нині передбачено кілька кроків до отримання компенсації на відбудову приватного будинку:

  • Подання заяви про виплату в Дії. У розділі єВідновлення оберіть «Подати заяву про виплату», потім об’єкт нерухомості по якому ви хочете отримати виплату, тип компенсації – «Грошова виплата». Якщо зруйнований будинок має кількох співвласників вони можуть подавати заяву кожен окремо або спільно. У будь-якому з випадків вони отримують індивідуальну компенсацію відповідно до своєї частки власності. Після подання комісія місцевої влади опрацює заяву протягом 30 днів.
  • Припинення права власності. Якщо рішення комісії буде позитивним, кожен зі співвласників повинен припинити право власності на зруйнований будинок. Зробити це можна в державного реєстратора чи нотаріуса. Водночас земельна ділянка залишається їхньою, навіть якщо будувати вирішать в іншому місці.
  • Подання повідомлення про початок будівельних робіт. Це треба зробити на підставі будівельного паспорта або схеми намірів забудови. Уповноважені органи містобудування та архітектури протягом 10 днів мають перевірити відомості.
  • Отримання компенсації. Кошти зараховуються двома траншами по 50%. Після першого траншу потрібно подати проміжний звіт. Виплати здійснюватимуться відповідно до наявних коштів на небюджетному рахунку Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. Сума виплати визначається відповідно до Постанови №600 зі змінами від 16.01.2024. Гроші надійдуть на банківську картку єВідновлення. Її можна відкрити в банках-партнерах програми. Ці кошти можна витратити тільки в будівельних магазинах та в підрядників, які зареєструватись як учасники єВідновлення. Перелік банків-партнерів та бізнесів-учасників є на сайті.

Раніше у Мін’юсті нагадали, що однією з обов’язкових умов отримання компенсації є припинення права власності на знищене майно.

Також варто нагадати, що 23 лютого 2023 року Верховна Рада проголосувала Закон України № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».

Закон передбачає, у разі знищення/пошкодження житла або майна громадян, зокрема внаслідок війни, громадяни мають право на отримання компенсації від держави.

Нині послуга доступна для тих, хто мав житло у спільній власності.  Для цього в Дії їм необхідно разом подати одну спільну заяву або кілька – окремо.

Уряд створив механізм надання компенсації за пошкодження низки визначених об’єктів нерухомого майна та затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, з використанням електронної публічної послуги єВідновлення.

Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.

Наголошуємо – для подачі заяви право власності на житло має обов’язково бути зареєстрованим в Державному реєстрі речових прав.

Нарахування компенсації

Компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна надається двома способами.

Перший передбачає надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім’я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України.

Другий передбачає фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (зокрема фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.

Компенсація за пошкоджений об’єкт нерухомого майна надається шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення (зокрема розроблення проєктної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або надання будівельної продукції для виконання таких робіт.

Зауважимо, окрім прав, отримувачі компенсації мають ще низку обов’язків.

Порядок визначає, що отримувач компенсації для проведення ремонту зобов’язаний:

  • дотримуватися вимог Порядку, зокрема щодо цільового використання коштів для придбання будівельної продукції з метою проведення ремонту отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг / робіт, визначених у чек-листі;
  • дотримуватися вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та враховувати рекомендації із звіту з технічного обстеження пошкодженого об’єкта нерухомого майна;
  • здійснювати заходи щодо мінімізації негативного впливу на здоров’я людей та навколишнє природне середовище під час виконання робіт з відновлення експлуатаційної придатності об’єкта (перелік таких робіт наведено в додатку 3 до Порядку);
  • після завершення ремонтних робіт, визначених у чек-листі, подати повідомлення у мобільному додатку Дія;
  • сприяти проведенню верифікації та моніторингу.

Для встановлення факту цільового використання компенсації комісією здійснюється верифікація. Верифікація – це сукупність заходів, спрямованих на встановлення факту цільового використання компенсації для придбання будівельної продукції з метою виконання ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт. Верифікація може бути вибірковою, в такому разі відбір повідомлень про завершення ремонтних робіт для проведення вибіркової верифікації здійснюється автоматично з даних Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Довідка. Послугу єВідновлення розроблено Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Міністерством цифрової трансформації за підтримки проєкту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».