Держреєстрація припинення права власності знищеного майна як умова отримання компенсації
Після отримання житлового сертифіката необхідно звернутися до державного реєстратора прав чи нотаріуса для проведення реєстрації припинення права власності на зруйнований об’єкт
У Мін’юсті нагадали, що однією з обов’язкових умов отримання компенсації є припинення права власності на знищене майно.
Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції м.Київ нагадало, що з грудня 2023 року в Україні стартувала програма з використання житлових сертифікатів, які необхідні для придбання нового житла в обмін на зруйноване. Однією з обов’язкових умов отримання компенсації є припинення права власності на знищене майно.
Для цього необхідно здійснити наступні дії, а саме:
- подати заяву про зруйноване майно через Дію;
- припинити право власності на знищений об’єкт нерухомості.
Після отримання житлового сертифіката необхідно звернутися до державного реєстратора прав чи нотаріуса для проведення реєстрації припинення права власності на зруйнований об’єкт.
Відповідно до змін у законодавстві, а саме пунктом 75 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 № 1127, визначено підстави проведення державної реєстрації припинення права власності на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт будівництва у зв’язку з його знищенням.
Відтепер цей процес може відбуватися за наявності відомостей про факт знищення майна, отриманих державним реєстратором з Єдиного державного реєстру майна.
У випадках, коли такі відомості недоступні через обставини, такі як тимчасова окупація, здійснюється реєстрація за допомогою інших документів, таких як витяг з Державного реєстру майна або акт комісійного обстеження.
Акт комісійного обстеження містить висновок щодо необхідності проведення технічного обстеження, така державна реєстрація проводиться виключно за наявності відомостей про факт знищення, отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Крім того, для державної реєстрації припинення права власності на об’єкт у зв’язку з його знищенням обов’язково подаються:
- заява власника (співвласників) об’єкта, справжність підпису на якій засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат». Якщо майно відповідно до закону належить на праві спільної сумісної власності подружжю (колишньому подружжю), заява підписується кожним з подружжя (колишнього подружжя) незалежно від наявності державної реєстрації права власності лише в одного з них;
- документ, що посвідчує право власності на об’єкт (крім випадків, коли право власності вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли такий документ відсутній у зв’язку із втратою, пошкодженням чи псуванням).
Адміністративний збір за проведення такої державної реєстрації складає 300 гривень.
Загальний строк реєстрації – 5 робочих днів.
У Мін’юсті запевнили, що відповідні зміни в законодавстві сприяють забезпеченню прав громадян на отримання компенсації за зруйноване майно та реалізації цілей ґендерної рівності в контексті міжнародної безпеки в Україні.
Варто нагадати, що 23 лютого 2023 року Верховна Рада проголосувала Закон України № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
Закон передбачає, у разі знищення/пошкодження житла або майна громадян, зокрема внаслідок війни, громадяни мають право на отримання компенсації від держави.
Нині послуга доступна для тих, хто мав житло у спільній власності. Для цього в Дії їм необхідно разом подати одну спільну заяву або кілька – окремо.
Право на компенсацію
Право на компенсацію мають громадяни України, які є:
- власниками пошкоджених або знищених об’єктів нерухомого майна;
- замовниками будівництва;
- власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об’єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об’єкт відповідно до Закону України “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”
- особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об’єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому»;
- членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємцями вищезазначених осіб.
Одначе, деякі категорії осіб позбавлені права отримувати компенсацію, а саме: особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції” та особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I “Злочини проти основ національної безпеки України” Особливої частини Кримінального кодексу України, а також спадкоємці вказаних вище осіб.
Отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна
Для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Необхідно звернутися з Заявою про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, що подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна на відповідній території.
Заява потрібно подати впродовж дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна.
Законом передбачено два варіанти подання Заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна:
1) в електронній формі — засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;
2) у паперовій формі — через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
До Заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна мають бути додані документи:
1) щодо знищеного об’єкта нерухомого майна, визначеного підпунктом — копія документа, що підтверджує право власності на об’єкт нерухомого майна;
2) щодо знищеного об’єкта будівництва — копія документа, що підтверджує право на виконання будівельних робіт, у разі якщо в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відсутні відомості про право на виконання будівельних робіт;
3) щодо знищеного об’єкта будівництва, у разі якщо отримувачем компенсації є особа, відмінна від замовника будівництва:
а) копія договору або іншого документа, що підтверджує придбання неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, та документ, що підтверджує сплату грошових коштів за об’єкт;
б) копія договору або іншого документа, що підтверджує інвестування/фінансування будівництва об’єкта, та документ, що підтверджує сплату грошових коштів за такий об’єкт;
4) щодо знищеного об’єкта нерухомого майна членів житлово-будівельних кооперативів, які викупили об’єкт нерухомого майна, але не оформили право власності на нього, — копія документа, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного кооперативу та викупив такий об’єкт, сплативши за нього повну вартість;
5) копія свідоцтва про право на спадщину щодо компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна — у разі подання заяви спадкоємцем особи;
6) копія документа, що підтверджує пріоритетне право на отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, — у разі наявності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна;
7) документи (матеріали фото- і відеофіксації) об’єкта нерухомого майна до та після знищення.
Нарахування компенсації
Компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна надається двома способами.
Перший передбачає надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім’я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України.
Другий передбачає фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (зокрема фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.
Компенсація за пошкоджений об’єкт нерухомого майна надається шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення (зокрема розроблення проєктної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або надання будівельної продукції для виконання таких робіт.
Джерелами фінансування компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна є: кошти державного (зокрема Фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури, Фонду ліквідації наслідків збройної агресії) та місцевих бюджетів; кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів; міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога; репарації або інші стягнення з Російської Федерації; інші джерела, не заборонені законодавством України.
- Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
- Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
- Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.
- єВідновлення: механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого нерухомого майна.