Україна підтримала Паризьку декларацію з психічного здоров’я
За даними ВООЗ, понад 150 мільйонів людей у Європейському регіоні живуть із психічними розладами
Україна підтримала Паризьку декларацію, яка передбачає інтеграцію послуг з ментального здоров’я в усі сфери суспільного життя, повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Михайло Радуцький.
Декларація передбачає, що психологічна допомога має стати частиною не лише медичної системи, а й освітніх закладів, соцслужб, транспортної інфраструктури, банківського сектору та інших сфер.
На конференції у Парижі делегації 34 країн обговорили розвиток програм з психічного здоров’я та їхнє впровадження у різних сферах — від освіти до соціальної політики.
За даними ВООЗ, понад 150 мільйонів людей у Європейському регіоні живуть із психічними розладами. Кожен третій не отримує належної допомоги. Саме тому експерти закликали переосмислити підходи до надання психічної допомоги — вона має стати невід’ємною частиною усіх управлінських рішень – не лише у медичній сфері, а й у школах, на робочих місцях, у соціальних службах та громадах.
Українська делегація поділилася досвідом впровадження програм у сфері ментального здоров’я в умовах повномасштабної війни. Радуцький нагадав, що у межах програми «Ти як?» понад 25 тисяч сімейних лікарів пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яка надає чіткі клінічні алгоритми для роботи з психічними розладами. Це дозволило наблизити послуги з ментального здоров’я до пацієнтів.
З 2025 року базову психосоціальну підтримку вже надають у понад 5 тис. амбулаторіях первинної ланки. Лише з початку року цю послугу надали близько 130 тисячам пацієнтів. У 124 лікарнях вже функціонують центри ментального здоров’я. Водночас в інших галузях організовано навчання для фахівців першого контакту — зокрема в освіті, банківському секторі, транспорті та інших сферах.
На початку року Рада ухвалила закон, котрий формує підґрунтя для сучасної системи психічного здоров’я в Україні, що відповідає європейським стандартам. Закон також закріплює міжсекторальний підхід — коли психологічну допомогу можуть надавати не лише в закладах охорони здоров’я, а й в інших установах, як це передбачено Паризькою декларацією.
- Уряд має намір обмежити вплив фармкомпаній на лікарів та фармацевтів.
- Розмір лікарняних залежно від стажу роботи чи спецстатусу – роз’яснення ПФУ.
- Оплата лікарняного під час випробувального строку.
- Українці можуть отримати протези безоплатно. Держава покриває витрати на виготовлення протеза, технічне обслуговування і ремонт, а також його заміну впродовж життя, повідомляє Урядовий портал.
- У Раді зареєстрували законопроєкт № 12030 про систему охорони психічного здоров’я в Україні.