Україна готується до ратифікації Кігалійської поправки: чому це важливо
Кігалійську поправку вже ратифікували вже 163 країни
Комітети Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та з питань екологічної політики та природокористування підтримали законопроєкт про ратифікацію Кігалійської поправки до Монреальського протоколу № 0303, внесений Президентом України.
Чому це важливо? Документ визначає порядок скорочення використання гідрофторвуглеців (ГФВ) – речовин, які використовуються в холодильному обладнанні та кондиціонерах, і є надпотужними парниковими газами, нагадує Міндовкілля.
Кігалійську поправку вже ратифікували 163 країни. Вона встановлює графіки скорочення споживання гідрофторвуглеців незалежно від часу ратифікації. Затягування цього процесу може призвести до необхідності різкого скорочення використання ГФВ, що матиме серйозні економічні наслідки. Наприклад, якщо Україна ратифікує поправку зараз, скорочення складе 40% від базового рівня. Проте, якщо відкласти цей крок, у 2029 році доведеться скоротити одразу 70% без перехідного періоду, що завдасть значного удару по промисловості та економіці.
Крім того, з 1 січня 2028 року ЄС запровадить заборону на торгівлю з країнами, які не є сторонами поправки, а з 1 січня 2033 року імпорт і експорт цих речовин буде заборонено у всіх країнах світу.
За словами міністерки Світлани Гринчук, ратифікація Кігалійської поправки – це важливий крок не лише для захисту довкілля, а й для майбутнього української економіки.
Ми не можемо дозволити собі залишитися осторонь глобальних екологічних ініціатив. Відмова від ратифікації означає втрату доступу до міжнародних ринків та інвестицій, відставання у технологічному розвитку, – зауважила міністерка. – Впровадження сучасних, енергоефективних рішень допоможе нам зменшити шкідливі викиди, скоротити витрати на енергоресурси та створити нові можливості для бізнесу. Україна повинна діяти зараз, щоб мати час на адаптацію та не втрачати конкурентних переваг.
Перехід на альтернативні холодоагенти, хоч і вимагатиме початкових інвестицій, у перспективі сприятиме впровадженню більш енергоефективного обладнання. Крім того, модернізація технологій відкриє нові можливості для розвитку ринку енергоефективних рішень.
Раніше ми повідомляли, що право на безпечне довкілля закріплене в конституціях більшості країн, зокрема й у Конституції України (ст. 50). Однак наразі Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод не містить цього права, тому на рівні Ради Європи триває дискусія про необхідність включення такого права до Конвенції. Проте є і побоювання, що це суттєво збільшить кількість скарг до ЄСПЛ і перевантажить Суд.
Також стало відомо, що Кабмін підтримав законопроєкт стосовно заборони “джипінгу”.
Також Держпродспоживслужба інформує, що оператори ринку зобов’язані забезпечувати дотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, що регламентовано статтею 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
- Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та майданчиків для паркування транспортних засобів.
- Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.
- За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.
- Комітет державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 7 лютого розглянув підготовлений до другого читання проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (№ 7283) та ухвалив висновок рекомендувати парламенту прийняти його в другому читанні та в цілому.