У Міндовкіллі нагадали про штрафи за продаж або збирання первоцвітів

1 Березня, 2025 в 15:41

Зірвані або вирвані з цибулиною первоцвіти – це нищівна шкода природі: рослини втрачають можливість утворити насіння і дати нове покоління в майбутньому

Державна екологічна інспекція України розпочала комплексні заходи для збереження рідкісних і зникаючих ранньоквітучих рослин. Нині вже розроблено і затверджено План спільних заходів на 2025 рік. Він передбачає створення робочих груп і посилення державного контролю за збереженням рідкісних та червонокнижних видів рослин.

Первоцвіти – це збірна народна назва ранньоквітучих весняних рослин. Загалом таких рослин є понад 40 видів. Зірвані або вирвані з цибулиною первоцвіти – це нищівна шкода природі: рослини втрачають можливість утворити насіння і дати нове покоління в майбутньому. А вирвані квіти з цибулиною взагалі призводять до їх повного знищення.

Які види ранньоквітучих перебувають під загрозою знищення через масовий збір навесні?

– проліски, шафран, білоцвіт, сон-трава, черемша, горицвіт  та інші.

Держекоінспекція наголошує, що за незаконне збирання, транспортування чи реалізацію цих рослин передбачені значні штрафи та адміністративна відповідальність:

Частина перша статті 88-1 КУпАП: за незаконне придбання, збут та розповсюдження об’єктів рослинного світу передбачено штраф від 510 до 1 700 гривень.

Частина друга статті 88-1: за ті самі дії, вчинені щодо рослин, що зростають у межах природно-заповідного фонду, занесені до Червоної книги України або охороняються міжнародними договорами, штраф становить від 1 700 до 3 655 гривень.

Стаття 91: за незаконне збирання рослин у межах природно-заповідного фонду передбачено штраф для громадян від 153 до 408 гривень з конфіскацією засобів правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.

Стаття 90: за знищення рослин, занесених до Червоної книги України, передбачено штраф для громадян від 340 до 510 гривень із подальшою їх конфіскацією.

Закликаємо громадян відмовитися від купівлі первоцвітів та підтримати збереження природного біорізноманіття, — закликали у Міндовкіллі.

Раніше ми повідомляли, що право на безпечне довкілля закріплене в конституціях більшості країн, зокрема й у Конституції України (ст. 50). Однак наразі Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод не містить цього права, тому на рівні Ради Європи триває дискусія про необхідність включення такого права до Конвенції. Проте є і побоювання, що це суттєво збільшить кількість скарг до ЄСПЛ і перевантажить Суд.

Також стало відомо, що Кабмін підтримав законопроєкт стосовно заборони “джипінгу”.

Також Держпродспоживслужба інформує, що оператори ринку зобов’язані забезпечувати дотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, що регламентовано статтею 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».