Що відбувається з курсом валют: пояснення експертів

17 Червня, 2024 в 09:55

З моменту скасування режиму фіксованого курсу офіційний долар подорожчав на 10%

Чинників, котрі створюють додатковий попит на валюту, могло бути кілька. У травні Нацбанк запровадив один з найбільших пакетів валютних послаблень. Зокрема, регулятор дозволив бізнесу погасити проценти за його зовнішніми кредитами, зняв обмеження на імпорт послуг (лізинг, оренда) і дозволив виводити дивіденди від нових інвестицій.

З 2 жовтня 2023 року офіційний курс долара не фіксований. Відтоді регулятор дозволяє впливати на нього ринковим чинникам. Фактично, коли попит на валюту підвищується, — зростає також її вартість у гривнях.

Нещодавно народна депутатка, членкиня комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна висловилася стосовно того, що відбувається з курсом валюти та які рішення уряду вплинули на підвищення.

Зауважується, що ще два роки тому за курс гривні до долара, який перетнув позначку 40, обмінникам заборонили «світити» його на табло (бо «табло провокувало» попит на валюту).

Тепер же сам Нацбанк перетнув цю межу, що ми спостерігаємо з травня. Якщо станом на 1 січня курс долара був 38 грн, то на 14.06 — 40,69 грн, то вже з початку року курс зріс на 6,6%.

Южаніна зауважує, що це не межа: середньорічний курс гривні, закладений в бюджеті на 2024 рік, — 40,7 грн.

То що відбувається

У банківському середовищі вважають, що це «квола» девальвація гривні з боку регулятора. В НБУ ж запевняють: усе під контролем.

Ми моніторимо, контролюємо ситуацію. Ситуація на ринку є контрольованою. У нас є достатній рівень резервів. Курс може коливатися як в сторону ревальвації, так і девальвації. НБУ буде активним гравцем, і ми будемо зважувати структурні дисбаланси.

Експертка переконана, що зростання курсу вплинуло на вартість товарів. Зазначає, що це можна відстежити навіть по вартості пального, яке зросло в ціні з початку року на 10% (бо в ньому чи не найбільша імпортна складова). Проте, акцентує, інфляція з початку року становила 3,3%, що є дуже помірним показником.

Що спричинило послаблення курсу останнім часом (як вважає НБУ):

  • відновлення ритмічності міжнародної допомоги, завдяки чому уряд отримав можливість використовувати цю валюту і збільшив бюджетні видатки, зокрема активно проводилися авансові платежі із закупівлі окремих груп товарів;
  • зміни у пропозиції валюти, що відбулися в травні, – закінчився період, коли існували два граничних строки розрахунків за експорт аграрної продукції – 90 та 180 днів;
  • валютна лібералізація НБУ, зокрема розширення можливостей бізнесу купувати валюту, що сформувало додатковий попит на неї.

Водночас останній з перелічених факторів не мав вирішального впливу на формування попиту на валюту, стверджують у Нацбанку.

Тоді як питання “що відбуватиметься з курсом далі”, залежатиме від політики влади. Своєю чергою, Южаніна нагадала, що закладений в бюджеті на кінець 2024 року курс становить 42,1 грн.

Своєю чергою, керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко в етері «Суспільне. Студія» також зауважив, що на офіційний курс долара насамперед вливає надходження грошей в Україну за кордону. Профіцит іноземної валюти стабілізує гривню, тому різкого росту курсу в лютому 2022 вдалось уникнути.

Фактично протягом двох років з початку війни вартість долара зростала всього 10%. Однак починаючи з жовтня 2023 року Нацбанк скасував жорстке регулювання курсу долара й відпустив його у вільне плавання. І, грубо кажучи, він вже виріс відносно нашої гривні з 37 до 40,5 грн. Проте в умовах війни, збільшення імпорту, посилення мобілізації нинішній курс набагато нижчий, аніж можна було б очікувати.

На думку експерта, на підняття курсу долара наразі також впливають негативні очікування населення, щодо енергетичної ситуації в країні через російські обстріли та здорожчання тарифів, а також сезонне зменшення експорту сільгосппродукції.

Наприкінці року в США відбудуться президентські вибори, що також впливатимуть на курс долара. Адже від них залежать й обсяги військової допомоги для України та надходження валюти. Але експерти кажуть, що на кінець 2024 року долар не повинен перетнути позначку в 42 гривні.

Потапенко додав, що українцям наразі вигідно скуповувати долар в обмінниках, однак, звісно, все залежить від їхніх заощаджень.

Водночас, як свідчить консенсус-прогноз за квітень 2024 року, оприлюднений на сайті Міністерства економіки, середнє значення курсу долара 2024-го становитиме 40,33 грн. Експерти прогнозують, що наприкінці року вартість американської валюти зросте до 41,67 грн за долар.

Упрогнозі враховано припущення двох груп експертів. Зокрема перша група виходить з того, що закінчення війни станеться вже цього року. Тоді як інша група вважає, що повномасштабне вторгнення триватиме довше.

За прогнозом першої групи експертів, протягом цього року середній курс долара становитиме 42,6 грн. Наприкінці року вартість сягне 45,7 грн за долар.

Друга група припустила, що середній курс долара коливатиметься у межах 42,70 грн. А вже в кінці 2024 року долар може сягнути  44,80 грн.

Зауважимо, Національний банк України встановив на 17 червня офіційний курс долара до гривні на рівні 40,65 грн/дол, гривня зміцнилася на 4 копійки порівняно з попереднім показником. Тоді як офіційний курс щодо євро встановлено на рівні 43,48 грн/євро, тобто гривня зміцнилася на 41 копійку.

Раніше ми інформували, що Національний банк України пом’якшив валютні обмеження, ураховуючи потреби збереження макрофінансової стабільності, захисту міжнародних резервів, забезпечення першочергових потреб оборони, економіки та громадян, а також пропозиції суб’єктів фінансового ринку, що забезпечують зазначені першочергові потреби. НБУ скасував усі обмеження для банків та небанківських фінансових установ на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.

Тоді очікувалося, що цей крок має сприяти мінімізації різниці між готівковим та безготівковим курсами. І як результат, — стабілізації курсових очікувань і підвищенню стійкості валютного ринку.

  • Президент підписав Закон (№5865) «Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків” та деяких інших законодавчих актів України щодо регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках».
  • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
  • 23 лютого Верховна Рада ухвалила в цілому Закон про доброчесне лобіювання. Законопроєкт №10337 підтримали 236 голосами народних депутатів.