Нацбанк дозволив продавати громадянам готівковий долар та євро у необмежених обсягах

2 Грудня, 2023 в 21:29

Національний банк України пом’якшив валютні обмеження, ураховуючи потреби збереження макрофінансової стабільності, захисту міжнародних резервів, забезпечення першочергових потреб оборони, економіки та громадян, а також пропозиції суб’єктів фінансового ринку, що забезпечують зазначені першочергові потреби.

Нині НБУ скасував усі обмеження для банків та небанківських фінансових установ на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.

Зауважується, що цей крок має сприяти мінімізації різниці між готівковим та безготівковим курсами. І як результат, — стабілізації курсових очікувань і підвищенню стійкості валютного ринку.

Тож зміни унесені постановою Правління Національного банку України від 30 листопада 2023 року № 155 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18”, що набирала чинності з 1 грудня 2023 року, передбачають:

  • скасування усіх обмежень для банків та небанківських фінансових установ на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню. За оцінками НБУ, це сприятиме мінімізації різниці між готівковим та безготівковим курсами та, як результат, стабілізації курсових очікувань і підвищенню стійкості валютного ринку;
  • дозвіл Експортно-кредитному агентству (ЕКА) переказувати за кордон кошти для відшкодування / компенсації витрат за договорами страхування та перестрахування, укладеними з іноземними страховими (перестраховими) компаніями, а також для оплати витрат ЕКА, пов’язаних зі здійсненням таких операцій. Це зроблено для забезпечення можливості страхування ризиків під час збройної агресії РФ проти України з метою гарантування безпеки судноплавства, сприяння стабільності морських перевезень, забезпечення сталого експорту української продукції через порти України. У змінах також передбачено можливість використання ЕКА акредитивної форми розрахунків. Відповідні операції здійснюватимуться з метою реалізації вимог постанови КМУ від 2 листопада 2023 року № 1140 “Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для гарантування безпеки судноплавства та сприяння стабільності морських перевезень”;
  • розширення переліку послуг, для оплати яких дозволено здійснювати транскордонні перекази громадянам, уключаючи учасників бойових дій, які внаслідок збройної агресії РФ проти України потребують лікування або відновлення здоров’я за межами України. До відповідного переліку додано супутні додаткові послуги, пов’язані з процесом лікування / реабілітації в медичних закладах іноземних держав, які є його невіддільною частиною;
  • дозвіл оплати послуг, що є необхідними для створення належних умов для навчання студентів за кордоном. Зокрема: оплату за проживання, отримання візи на період навчання, трансферів від гуртожитку до навчальних офісів, харчування, страхування, медичних послуг в разі необхідності надання невідкладної медичної допомоги.

Зауважимо, з першого дня повномасштабної війни НБУ заборонив населенню купувати безготівкову валюту в банках.

Після введення валютних обмежень Нацбанк все ж залишив кілька винятків із заборони. Так, щоб купити безготівкову валюту фізособа мала надати підтвердження мети операції. Наприклад, купити валюту дозволяли для оплати навчання за кордоном, лікування, транспортування хворих, оплати витрат на поховання тощо.

Вже 28 серпня НБУ скасував заборону для населення на вільну купівлю безготівкової валюти онлайн у банках, яка діяла від початку війни. Допускалися лише передбачені регулятором винятки. Окрім цього, регулятор розширив ліміти для купівлі валюти під розміщення на депозиті у два рази.