Реєстр збитків відкрив шість нових категорій
Мова про найбільш поширені напрямки, зокрема: вимушене переміщення всередині країни, серйозні тілесні ушкодження, сексуальне насильство, катування, обмеження свободи (полон), примусова праця чи служба
Реєстр збитків для України (RD4U) оголосив про відкриття нових категорій заяв для осіб, які постраждали від серйозних порушень внаслідок агресії Росії проти України.
Про це оголосили під час зустрічі на високому рівні між Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, заступницею Голови Офісу Президента України Іриною Мудрою та заступницею Міністра юстиції України Людмилою Сугак, і Радою та Виконавчим директором Реєстру збитків для України. Під час обговорення обидві сторони підтвердили свою відданість забезпеченню міжнародного визнання жертв війни та забезпечення доступу до майбутньої компенсації.
Нові категорії заяв охоплюють деякі з найбільш тяжких і травматичних порушень, пережитих під час війни:
- A1.1 Вимушене внутрішнє переміщення
- A2.3 Серйозні тілесні ушкодження
- A2.4 Сексуальне насильство
- A2.5 Катування, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання
- A2.6 Позбавлення свободи
- A2.7 Примусова праця або служба
Шмигаль акцентував важливість розширення категорій заяв: “Україна твердо стоїть на позиції притягнення винних до відповідальності та відновлення справедливості. Закликаємо всіх українців подавати заяви до Реєстру, бо кожна така заява – це крок до того, що РФ не залишиться безкарною. Наступним етапом плануємо запуск заяв для юридичних осіб та державних органів, установ, підприємств, які також зазнали суттєвих втрат. Змусимо РФ заплатити. Для цього Уряд працює над повною конфіскацією російських заморожених активів. Маємо сильну коаліцію підтримки із понад 50 країн та організацій, які допомагають Україні на цьому шляху. Міжнародний реєстр збитків – це перший з трьох елементів в цьому напрямку”.
Рада RD4U підкреслила, що визнання цих серйозних правопорушень має вирішальне значення для забезпечення правосуддя для постраждалих.
Міжнародне право є однозначним: страждання, завдані порушеннями, не повинні залишатися невизнаними. Відкриваючи в Реєстрі ці категорії заяв, ми підтверджуємо нашу відданість принципам правосуддя та відповідальності. Кожна подана заява ще раз підтверджує потребу у репараціях і гарантує, що голос постраждалих буде почутий, – заявив Голова Ради Роберт Спано.
Виконавчий директор Реєстру Маркіян Ключковський закликав постраждалих зголошуватися та подавати свої заяви: “Запуск цих нових категорій заяв є важливою віхою в наших зусиллях із документування величезних людських страждань, спричинених цією війною. Ми закликаємо всіх постраждалих від цих серйозних порушень прав людини подавати свої заяви. Кожна заява зміцнює фундамент правосуддя та майбутніх репарацій”.
Раніше Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, оголосив про початок прийому заяв за категорією А2.2 «Зникнення безвісти близького члена сім’ї».
Як подавати заяви
Особи, які зазнали серйозних тілесних ушкоджень, сексуального насильства, катувань, позбавлення волі або примусової праці, а також внутрішньо переміщені внаслідок війни, можуть подавати заяви через веб-портал “Дія” – захищену державну платформу, що забезпечує цифровий доступ до державних послуг.
Вся необхідна інформація, включаючи форми заяв, правила подання, поширені запитання та практичні інструкції, доступна на офіційному веб-сайті Реєстру збитків для України українською та англійською мовами.
Раніше ми поінформували, що з метою надання компенсації особам, чиє житло знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії РФ, 23 лютого 2023 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» №2923-IX, головним з опрацювання якого був Комітет з питань економічного розвитку.
У Комітеті акцентували, важливість прийнятого Закону України складно переоцінити, адже, як наголошується, вперше механізм надання компенсації закріпили на рівні закону. Документ покликаний допомогти постраждалим від війни та дає механізм отримання компенсації за пошкоджене та знищене в результаті російської агресії житло.
За приблизними розрахунками, близько 3 млн українців залишилися без житла або мешкають у пошкоджених росіянами будинках.
Наголошується, що головним фінансовим джерелом стануть заарештовані активи росіян, репарації. А також кошти державного та місцевих бюджетів, кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів та міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога тощо.
З травня 2023 року запроваджено програму державної допомоги на відновлення пошкодженого житла «єВідновлення». Пояснюється, що перший етап комплексної програми по компенсації стосується пошкодженого житла. Наступний – відшкодування за знищене житло — стартував із 1 серпня 2023 року: в Дії розпочався прийом заявок на компенсацію за зруйноване через війну житло.
Слід зазначити, що з вже 1 січня компенсацію за пошкоджене житло також можуть отримувати українці, котрі відремонтували його власним коштом.
- У НАЗК пояснили, якщо ваш будинок зруйновано, то дані про такий об’єкт підлягають відображенню в розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації до моменту виключення відомостей про нього із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
- Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
- Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
- Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.
- єВідновлення: механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого нерухомого майна.
- Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.