Раді пропонують удосконалити механізм захисту права власності

1 Травня, 2024 в 08:30

Метою проєкту Закону є посилення правових засад захисту прав власності добросовісного набувача шляхом визначення випадків коли майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, а також захисту права власності від порушень, не пов’язаних із позбавленням володіння

У Верховній Раді України пропонують посилити правові засади захисту прав власності добросовісного набувача шляхом визначення випадків, коли майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, а також захисту права власності від порушень, не пов’язаних із позбавленням володіння.

Зокрема зареєстровано законопроєкт №11185 від 18.04.2024 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо удосконалення механізму захисту права власності».

Розроблення проєкту Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо удосконалення механізму захисту права власності» обумовлено необхідністю врегулювання питання досягнення балансу інтересів держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади та приватного власника, захисту прав та інтересів, зокрема майнових, добросовісного набувача.

Метою проєкту Закону є посилення правових засад захисту прав власності добросовісного набувача шляхом визначення випадків коли майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, а також захисту права власності від порушень, не пов’язаних із позбавленням володіння.

Документом пропонується внести зміни до статей 388 та 391 Цивільного кодексу України, якими передбачаються посилення правових засад охорони та захисту прав та інтересів добросовісного набувача, якими пропонується встановити, що майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо:

  • воно було продане у порядку, встановленому для виконання судових рішень;
  • воно було продане такому набувачеві на електронному аукціоні у порядку, встановленому для приватизації державного та комунального майна;
  • з дати проведення реєстрації права власності першого набувача на державне або комунальне нерухоме майно, незалежно від виду такого майна, минуло понад 5 років;
  • з дати передачі першому набувачеві у власність державного або комунального рухомого або нерухомого майна, щодо якого на момент такої передачі чинним законодавством не передбачалась державна реєстрація правочину або реєстрація права власності, минуло понад 5 років.

Передбачається , що реалізація проекту Закону забезпечить належну базу правозастосування для захисту прав власності та інтересів добросовісного набувача.

  • Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції нагадує особливості державної реєстрації права власності на нерухоме майно у разі втрати правовстановлюючих документів.
  • Раніше Державна податкова служба в Одеській області роз’яснила, на підставі яких документів власник житлової нерухомості може підтвердити її непридатність для проживання.
  • Відповідно до норм Податкового Кодексу,  з метою обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, до об’єктів житлової нерухомості належать будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, а також дачні та садові будинки.
  • Щороку власникам нерухомого майна нараховується податок, який встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради залежно від місця розташування та типів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (п.266.5.1. Податкового кодексу України).
  • У яких випадках передбачені пільги зі сплати податку на нерухомість, пояснили в Головному управлінні ДПС у Рівненській області.
  • Правила оформлення права власності на земельний пай в Україні.
  • Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення.