На підставі яких документів власник об’єкта житлової нерухомості може підтвердити, що така житлова нерухомість непридатна для проживання: роз’яснення ДПС

19 Березня, 2024 в 12:09

Власник об’єкта житлової нерухомості може підтвердити, що житлова нерухомість непридатна для проживання на підставі рішення органу місцевого самоврядування про використання непридатного для проживання жилого будинку в інших цілях або про знесення цього будинку

Відповідно до норм Податкового Кодексу,   з метою обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, до об’єктів житлової нерухомості належать будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду,  а також дачні та садові будинки.

Будівлі, віднесені до житлового фонду, поділяються на такі типи:

  • житлові будинки – будівлі капітального типу, споруджені з дотриманням вимог закону та  інших нормативно-правових актів, що призначені для постійного проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу – житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень;
  • прибудови до житлових будинків – частини будинку, розташовані поза контуром його капітальних зовнішніх стін,  які мають з основною частиною будинку одну (або більше) спільних капітальних стін;
  • квартири – ізольовані помешкання в житловому будинку, призначені та придатні для постійного проживання;
  • котеджі – одно або півтораповерхові будинки невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою;
  • кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах – ізольовані помешкання в квартирі, де мешкають двоє або більше квартиронаймачів.

Дачні будинки – житлові будинки для використання протягом року з метою позаміського відпочинку.

Садові будинки – це будинки для літнього (сезонного) використання, які не відповідають нормативам, установленим для житлових будинків щодо нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання.

Державна податкова служба в Одеській області роз’яснила, на підставі яких документів власник житлової нерухомості може підтвердити її непридатність для проживання.

Відповідно до пп. «ґ» пп. 266.2.2 ПКУ (зі змінами) не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, житлова нерухомість, непридатна для проживання, зокрема у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради.

Згідно зі ст. 30 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (із змінами) питання обліку житлового фонду, об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, здійснення контролю за його використанням, а також питання визначення технічного стану житлових будинків належать до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Статтею 7 ЖКУ та Положенням про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженим постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.1984 №189 врегульовано питання щодо визнання житлового будинку непридатним для проживання.

Так, згідно з п. 3 Положення обстеження житлових будинків (приміщень) проводиться інженерно-технічними працівниками житлово-експлуатаційних організацій за участю представників громадськості. У разі необхідності до обстеження залучаються фахівці проєктних і науково-дослідних організацій та органів і закладів санітарно-епідеміологічної служби.

На підставі матеріалів обстеження стану жилих будинків житлово-експлуатаційна організація визначає будинки, що відповідають санітарним і технічним вимогам, і складає про це відповідний акт, який затверджується керівником вказаної організації (п. 4 Положення).

У разі неможливості або недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить до виконкому районної, міської, районної у місті Ради народних депутатів пропозицію про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає вказаним вимогам і є непридатним для проживання (п. 5 Положення).

Згідно з п. 11 Положення якщо жилий будинок (жиле приміщення) визнано виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання, виконком відповідної місцевої Ради вносить до виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів пропозицію про використання цього будинку (приміщення) в інших цілях або про знесення будинку.

Водночас додаються документи:

а) рішення виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів про визнання жилого будинку (жилого приміщення) невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання;

б) проєкт рішення виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів про дальше використання жилого будинку (жилого приміщення) або про знесення будинку.

Виконавчий комітет обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів розглядає подані матеріали і приймає рішення про використання непридатного для проживання жилого будинку (жилого приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку (п. 12 Положення).

Так, власник об’єкта житлової нерухомості може підтвердити, що житлова нерухомість непридатна для проживання, на підставі рішення органу місцевого самоврядування про використання непридатного для проживання житлового будинку (житлового приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку.

  • Щороку власникам нерухомого майна нараховується податок, який встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради залежно від місця розташування та типів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (п.266.5.1. Податкового кодексу України).
  • У яких випадках передбачені пільги зі сплати податку на нерухомість, пояснили в Головному управлінні ДПС у Рівненській області.
  • Правила оформлення права власності на земельний пай в Україні.
  • Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення.