Рада врахувала пропозиції Президента до Закону щодо звільнення працівників за зв’язки з ТОТ
Президент запропонував упередити правову колізію — виключити з Закону норму про можливість розірвання трудового договору з підстав набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено за вчинення злочину проти основ національної безпеки України
Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань»(законопроєкт №7731) з урахуванням пропозицій Президента, повідомила пресслужба Апарату ВР.
Прийнятий 25 квітня Закон України передбачає можливість звільнення громадян, які погодилися на співпрацю з РФ (колаборанти), з підприємств стратегічного значення для економіки і безпеки України та об’єктів критичної інфраструктури, зокрема, атомних електростанцій. Для цього чинне законодавство доповнено поняттям «правила поведінки на підприємстві, в установі, організації».
У своїй доповіді під час пленарного засідання парламенту Представник Президента у Верховній Раді Галина Михайлюк, зокрема, зазначила:
“Президент України підтримує необхідність забезпечення захисту підприємств, установ і організацій як складової національної безпеки України. Саме це є головною метою даного закону. Однак глава держави звертає увагу на необхідності безумовного дотримання конституційного принципу верховенства права, і у зв’язку з цим пропонує виключити із Закону положення, якими працівник зобов’язується інформувати про наявність зв’язків з фізичними особами, місце постійного проживання, реєстрація і перебування яких знаходиться на території держави-агресора або на тимчасово окупованій території України. При цьому за невиконання такої вимоги Закон пропонує наділити роботодавця правом розірвати трудовий договір з працівником.
Президент вважає, що використане в законі формулювання “зв’язки з фізичними особами” не має правового визначення і не дає суб’єктам відповідних правовідносин чітко і однозначно розуміти зазначені вимоги і відповідно змісту інформації, яку потрібно надати.
Також, на думку Президента, Закон не містить завершеного алгоритму реалізації зазначених норм. Працівник може не володіти інформацією про інших осіб, а роботодавець ситуативно і суб’єктивно реагувати на наявність чи відсутність інформації.
Також Президент України пропонує упередити правову колізію – і виключити із Закону норму про можливість розірвання трудового договору з підстав набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено за вчинення злочину проти основ національної безпеки України, при наявності згоди профспілкової організації, членом якої є працівник“.
Голова Комітету Галина Третьякова зауважила, що Комітет розглянув на своєму засіданні пропозиції Президента і погодився з аргументами, наведеними главою держави.
Роботодавці у критичній інфраструктурі сьогодні несуть відповідальність за майно і за життя людей, які працюють на цих підприємствах, щоб там не працювали ті, хто наводять ракети на наші об’єкти критичної інфраструктури. Цей законопроєкт надзвичайно важливий для підприємств критичної інфраструктури, – додала очільниця Комітету.
Заслухавши виступ Представника Президента України у Верховній Раді України Галини Михайлюк, Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» з урахуванням пропозицій глави держави.
Зауважимо, 15 травня президент Володимир Зеленський заветував законопроєкт №7731, повернувши його зі своїми пропозиціями на розгляд народних депутатів.
25 квітня Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 7731, який дозволяє звільнити будь-якого працівника за те, що той не повідомив роботодавця про наявність зв’язків з людьми, які живуть чи прописані в РФ або на окупованій території України – якщо такий обов’язок передбачено правилами внутрішнього трудового розпорядку. Для багатьох підприємств (не лише державних) такі правила є обов’язковими.
У пояснювальній записці до документа мовилося, що проєкт Закону України “Про внесення змін до статті 41 Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткової підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця” розроблено з метою врегулювання на законодавчому рівні трудових відносин для захисту національних інтересів України в умовах збройної агресії проти України.
Законопроєкт зареєстрували ще у вересні 2022 року, і він передбачав, що працівників стратегічно важливих державних підприємств (та об’єктів критичної інфраструктури), які продемонстрували підтримку держави-агресора, можна буде звільнити за фактом вчинення такого проступку, без додаткових підстав.
Логіка початкової версії законопроєкту № 7731 була більш-менш зрозумілою – створити механізм, який дозволить усунути ризик витоку стратегічно важливих даних до ворога від особи, яка симпатизує агресору. Перша версія законопроєкту № 7731 стосувалась тих, хто вже безпосередньо продемонстрував підтримку РФ і тільки цих людей.
Проте, у процесі розгляду Верховною Радою зміст цього законопроєкту докорінно змінився – настільки, що його існування вже не можна виправдати ані логікою воєнного часу, ані будь-якими ризиками.
У другому читанні та в цілому народні депутати ухвалили нову редакцію законопроєкту № 7731, яка дозволяє звільнити працівника будь-якого підприємства (вже не тільки стратегічно важливого та державного підприємства) за те, що ця людина:
- була засуджена за злочин проти основ національної безпеки України (але крім випадків, коли суд призначив “умовне” покарання);
- не повідомила роботодавця про наявність зв’язків з людьми, місце постійного проживання (перебування, реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України – якщо такий обов’язок передбачений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Представники низки правозахисних організацій закликали президента накласти вето на закон, позаяк застерегли, що дія закону поширилася не лише на працівників об’єктів критичної інфраструктури.
- 23 лютого на засіданні Кабінету Міністрів ухвалили постанову «Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ».
- Президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги».
- Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюється за новим порядком.
- У Головному управлінні ДПС в Одеській області пояснили правові аспекти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що знаходяться на території Автономної Республіки Крим та перебувають у власності фізособи, яка проживає на материковій частині території України.