Президент ветував Закон про звільнення працівників за зв’язки з ТОТ

17 Травня, 2024 в 15:05

У пояснювальній записці зазначили, що проєкт Закону України “Про внесення змін до статті 41 Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткової підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця” розроблено з метою врегулювання на законодавчому рівні трудових відносин для захисту національних інтересів України в умовах збройної агресії проти України

15 травня президент Володимир Зеленський заветував законопроєкт №7731, повернувши його зі своїми пропозиціями на розгляд народних депутатів.

16 травня документ направили на розгляд Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

25 квітня Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 7731, який дозволяє звільнити будь-якого працівника за те, що той не повідомив роботодавця про наявність зв’язків з людьми, які живуть чи прописані в РФ або на окупованій території України – якщо такий обов’язок передбачено правилами внутрішнього трудового розпорядку. Для багатьох підприємств (не лише державних) такі правила є обов’язковими.

У пояснювальній записці до документа мовилося, що проєкт Закону України “Про внесення змін до статті 41 Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткової підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця” розроблено з метою врегулювання на законодавчому рівні трудових відносин для захисту національних інтересів України в умовах збройної агресії проти України.

Законопроєкт зареєстрували ще у вересні 2022 року, і він передбачав, що працівників стратегічно важливих державних підприємств (та об’єктів критичної інфраструктури), які продемонстрували підтримку держави-агресора, можна буде звільнити за фактом вчинення такого проступку, без додаткових підстав.

Логіка початкової версії законопроєкту № 7731 була більш-менш зрозумілою – створити механізм, який дозволить усунути ризик витоку стратегічно важливих даних до ворога від особи, яка симпатизує агресору. Перша версія законопроєкту № 7731 стосувалась тих, хто вже безпосередньо продемонстрував підтримку РФ і тільки цих людей.

Проте, у процесі розгляду Верховною Радою зміст цього законопроєкту докорінно змінився – настільки, що його існування вже не можна виправдати ані логікою воєнного часу, ані будь-якими ризиками.

У другому читанні та в цілому народні депутати ухвалили вже нову редакцію законопроєкту № 7731, яка дозволяє звільнити працівника будь-якого підприємства (вже не тільки стратегічно важливого та державного підприємства) за те, що ця людина:

  1. була засуджена за злочин проти основ національної безпеки України (але крім випадків, коли суд призначив “умовне” покарання);
  2. не повідомила роботодавця про наявність зв’язків з людьми, місце постійного проживання (перебування, реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України – якщо такий обов’язок передбачений правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Нещодавно представники низки правозахисних організацій закликали президента накласти вето на закон, позаяк застерегли, що дія закону поширилася не лише на працівників об’єктів критичної інфраструктури.

  • 23 лютого на засіданні Кабінету Міністрів ухвалили постанову «Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ».
  • Президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги».
  • Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
  • З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюється за новим порядком.
  • У Головному управлінні ДПС в Одеській області пояснили правові аспекти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що знаходяться на території Автономної Республіки Крим та перебувають у власності фізособи, яка проживає на материковій частині території України.