Рада ухвалила Закон про легалізацію медичного канабісу: деталі
До другого читання до проєкту закону подали 890 поправок, з яких врахували більш як 100
21 грудня Верховна Рада проголосувала у другому читанні та в цілому проєкт Закону про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни (№7457).
Зауважимо, перед початком голосування, заступниця Голови Комітету з питань інтеграції України з ЄС, голова делегації України в ПАРЄ Марія Мезенцева зазначила, сьогодні близько 70% українців підтримують легалізацію медичного канабісу в лікувальних цілях.
Нині ми говоримо про понад 6 млн пацієнтів із різними діагнозами, які потребують ліків із медичним канабісом. Це важкохворі, онкохворі, цивільні з ПТСР, військовослужбовці, наші герої, які потребують цього щодня. Дуже важливо говорити про пріоритетність, але, виявляється, не для всіх народних депутатів це є пріоритетом, адже було подано більш як 800 правок, 200 з яких профільним комітетом були враховані. Зараз ми почали розгляд цих поправок, і я вірю в здоровий глузд колег, щоб ми цей закон проголосували якнайшвидше в другому читанні, — зазначила депутатка.
Та запевнила, що, згідно з документом, за ліцензіями та обігом буде слідкувати Нацполіція і Держагентство з лікарських засобів.
Варто зазначити, що загалом до другого читання подали 890 поправок, з яких враховано більш як 100.
Нині закон забезпечує доступ громадян до необхідного лікування важких хвороб, зокрема, онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни.
Мовиться винятково про лікарські засоби, виготовлені на основі канабісу, для лікування людей, які переживають хронічний біль, що часто доводить до депресії, посттравматичного стресового розладу та навіть до самогубства. Ним прямо заборонено рекреаційне використання канабісу. Перелік станів та способи застосування ліків з канабісу визначатиме МОЗ.
Він також дає змогу виробляти ці ліки в Україні з власної сировини, що суттєво знизить їх вартість та імпортозалежність України.
Водночас законопроєкт містить запобіжники, необхідні для унеможливлення витоку канабісу у нелегальний обіг:
- культивування канабісу виключно в умовах закритого грунту з цілодобовим відеоспостереженням та доступом Національної поліції;
- забезпечення чіткої системи простежуваності кожної рослини канабісу та продуктів його переробки (від поля до споживача) з використанням електронного ідентифікатора;
- ведення реєстру обігу медичних конопель та вироблених з них ліків;
- контроль з боку Національної поліції, яка буде погоджувати видачу ліцензій на культивування та використання рослин; здійснюватиме охорону приміщень та місць зберігання рослини; перевіряти приміщення, де культивуються чи зберігається канабіс на предмет схоронності продукції, матиме доступ до електронного реєстру обігу.
- крім того, залишаються усі заходи контролю, які сьогодні застосовуються до інших наркотичних та психотропних засобів.
Раніше Комітет з питань здоров’я нації підтримав законопроєкт про використання медичного канабісу та постановив «прямо в Законі визначити вміст ТГК у коноплях для промислових цілей на рівні не вище 0,3%, а для медичних конопель — відповідно вище 0,3%». Це означає, що коноплі з вмістом ТГК понад 0,3% матимуть жорстке законодавче регулювання.
Щоби здійснювати діяльність, пов’язану з вирощуванням, імпортуванням/експортуванням, виробництвом, зберіганням тощо медичного канабісу, суб’єкт господарювання має отримати ліцензію.
Ухвалений документ також передбачає, що кожна рослина, партія продуктів перероблення, одиниця фасованої продукції, пакування лікарського засобу на основі канабісу маркуватиметься унікальним електронним ідентифікатором. Дані вноситимуться до спеціально створеної єдиної інформаційної бази.
Оскільки запуск механізму внутрішнього виробництва вимагатиме певного часу для того, щоби ліки з медичних конопель потрапили швидше до пацієнта, на першому етапі виробництво здійснюватиметься з імпортованої сировини. Для цього суб’єкту господарювання потрібно отримати ліцензію на імпорт сировини, а також супутні ліцензії (перевезення, зберігання, продаж тощо) та зареєструвати таку ввезену рослинну субстанцію канабісу (активний фармацевтичний інгредієнт) у Державному реєстрі лікарських засобів. Після цього з неї можна буде виробляти ліки.
Голова парламентського Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький прокоментував голосування, акцентувавши, що мовиться винятково про застосування цього препарату з лікувальною метою, водночас рекреаційний канабіс у нашій державі залишається під забороною.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України, майже два мільйони наших громадян потребують ліків на основі медичного канабісу. За оцінками пацієнтських організацій, це приблизно шість мільйонів людей. Хочу наголосити, що в прийнятому законопроекті йдеться лиш про медичний канабіс, і жодних інших варіантів немає. Рекреаційний канабіс у нас залишається під повною забороною. Це принципова позиція й Президента України, і нашого Комітету, й Уряду, — зазначив політик.
Окрім цього, Міністерство охорони здоров’я затвердить перелік хвороб і станів, за яких пацієнту можуть призначати ліки на основі медичного канабісу. Відпуск лікарських засобів на основі медичних конопель буде можливий виключно за призначенням лікаря відповідно до медичних показань та за рецептом (як це відбувається у випадку призначення наркотичних та психотропних препаратів). Пацієнти зможуть перевозити й зберігати такі ліки у кількості, визначеній одним рецептом.
Зауважимо, схвалення законопроєкту про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) у медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності публічно підтримали РНБО і Мінветеранів.
Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності.
Одначе, вже 22 грудня стало відомо, що фракція «Батьківщина» зареєструвала проєкт постанови № 7457-П, яким заблокувала підписання законопроєкту. Тож відповідно, розблокувати його підписання Рада зможе з середини січня 2024 року. З урахуванням часу на підписання документа президентом, закон може запрацювати не раніше липня 2024 року.
Упродовж трьох місяців Кабмін має привести у відповідальність із прийнятим законом усі нормативно-правові акти: створити 5 нових та змінити 12 чинних.
Ліки на основі канабісу дозволені у 56 країнах, зокрема ЄС, Канаді, Великій Британії та Сполучених Штатах. Разом з тим медичний канабіс не легалізований у таких країнах, як Китай, Білорусь, Іран.
Довідка. Терапевтичний ефект канабідіолу (КБД), що міститься в коноплях, та ефективність його застосування у медичних цілях підтверджена численними науковими дослідженнями і висновками профільних міжнародних установ. Зокрема, Експертний комітет Всесвітньої організації охорони здоровʼя (ВООЗ) з питань наркотичної залежності у червні 2018 року та в січні 2019 року опублікував звіти, в яких на підставі проаналізованих даних доклінічних та клінічних наукових досліджень дійшов до однозначного висновку, що КБД не є психоактивною речовиною, належить до природних канабіноїдів, не призводить до наркотичного спʼяніння, не викликає залежності, не має серйозних побічних ефектів та має значний терапевтичний потенціал.
Міжнародний комітет з контролю за наркотиками, утворений ООН, – незалежний орган, що відповідає за контроль над дотриманням міжнародних конвенцій у цій галузі, у своєму звіті від 2019 року вчергове наголосив на необхідності забезпечення доступності лікарських засобів, що містять наркотичні речовини, відповідно до вимог міжнародного права, що, зокрема, включає й дозвіл на використання конопель в медичних та науково-дослідних цілях.
- Кабінет міністрів підтримав законопроєкт, який має на меті унеможливити прояви «співпраці» виробників, дистриб’юторів лікарських засобів та представників фармацевтичних компаній з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції.
- У НСЗУ роз’яснили алгоритм дій пацієнта при відмові у безоплатному лікуванні.
- Розмір лікарняних залежно від стажу роботи чи спецстатусу – роз’яснення ПФУ.
- Оплата лікарняного під час випробувального строку.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.