Рада проголосувала євроінтеграційний Закон про державне регулювання сфери захисту рослин

24 Грудня, 2024 в 11:04

Передбачається, що закон спростить вихід української продукції рослинного походження на зовнішні ринки

Верховна Рада України підтримала в цілому проект Закону № 8340 «Про державне регулювання сфери захисту рослин». Документ спрямований на запровадження європейської моделі регулювання у сфері захисту рослин, що включає простежуваність, контроль і цифровізацію процедур. Документ підтримали 273 народних депутати.

Прийняття Закону дозволить досягти системної сумісності законодавства України із законодавством ЄС у сферах захисту рослин, а також застосування і обігу засобів захисту рослин. Це спростить вихід української продукції рослинного походження на зовнішні ринки, а його реалізація сприятиме підвищенню ефективності та прозорості процедур державного контролю у сфері захисту рослин, створенню зрозумілих і прозорих правил для ведення бізнесу, – зазначив міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.

Основні положення документа:

  • Упорядковує обіг засобів захисту рослин (ЗЗР) і встановлює нові правила для імпорту, зберігання та застосування рослинної продукції.
  • Запроваджує простежуваність для рослин і ЗЗР, обов’язкові паспорти рослин і реєстрацію всіх етапів обігу.
  • Делегує приватним суб’єктам повноваження на видачу паспортів, маркування пакувального матеріалу, навчання з поводження із ЗЗР і технічний огляд обладнання.
  • Імплементує 18 актів права ЄС, гармонізуючи українське законодавство з європейськими стандартами.
  • Створює державні реєстри у сфері захисту рослин для прозорого управління сферою захисту рослин.

Закон набирає чинності через три роки з дня його опублікування, забезпечуючи адаптаційний період.

Раніше ми повідомляли, що Кабмін підтримав законопроєкт стосовно заборони “джипінгу”.

Також Держпродспоживслужба інформує, що оператори ринку зобов’язані забезпечувати дотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, що регламентовано статтею 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».