Питання перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання

12 Лютого, 2024 в 11:24

Виконавець зобов’язаний протягом одного місяця самостійно здійснити перерахунок, а також сплатити споживачеві неустойку у порядку та розмірі, що визначені законодавством або договором

Кабінет Міністрів України затвердив постанову щодо здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості. Новий Порядок перерахунку стосується послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, а також управління побутовими відходами.

Цей порядок не застосовується на територіях, які включено до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ:

 • з дати виникнення можливості бойових дій до дати припинення можливості бойових дій та протягом трьох місяців з дати припинення такої можливості;
 • з дати початку бойових дій до дати завершення бойових дій та протягом трьох місяців з дати їх завершення;
 • з дати початку тимчасової окупації до дати завершення тимчасової окупації та протягом трьох місяців з дати її завершення.

Перерахунок вартості комунальних послуг здійснюється в разі відхилення параметрів послуг від установлених законодавством та договорами про надання послуг.

Зокрема:

 • зниження температури теплоносія та гарячої води, а також невідповідності їх тиску на вході в будинок;
 • зниження температури повітря у приміщеннях споживача (у разі наявності договору з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем);
 • перерв у наданні послуг, що обумовлені у тому числі перевищенням виконавцем строків проведення аварійно-відновлювальних робіт;
 • невідповідності складу і якості гарячої та холодної води державним санітарним нормам і правилам;
 • недотримання вимог щодо поводження з побутовими відходами, порушення графіку вивезення побутових відходів тощо.

Зауважимо, перерахунок послуги з постачання теплової енергії невідповідної якості здійснюється виходячи з таких якісних характеристик:

 • відповідності температури теплоносія температурному графіку теплової мережі в частині температури подавального трубопроводу відповідно до умов договору;
 • відповідності тиску теплоносія гідравлічному режиму теплової мережі відповідно до умов договору;
 • відповідності температури повітря у приміщеннях споживача (для приміщень, не оснащених вузлами розподільного обліку теплової енергії / приладами-розподілювачами теплової енергії) нормативній температурі у разі укладення індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем.

Перерахунок послуги з постачання гарячої води невідповідної якості здійснюється виходячи з таких якісних характеристик:

 • відповідності складу і якості гарячої води вимогам державних санітарних норм і правил до питної води;
 • відповідності тиску гарячої води параметрам, установленим державними будівельними нормами відповідно до умов договору;
 • відповідності температури гарячої води параметрам, установленим договором.

Перерахунок послуги з централізованого водопостачання невідповідної якості здійснюється виходячи з таких якісних характеристик:

 • відповідності складу і якості питної води вимогам державних санітарних норм і правил до питної води;
 • відповідності тиску питної води параметрам, установленим державними будівельними нормами відповідно до умов договору.

Перерахунок послуги з централізованого водовідведення невідповідної якості здійснюється виходячи з якісних характеристик такої послуги, а саме — безперервності приймання стічних вод споживача у мережі виконавця (за умови справності мереж споживача).

Перерахунок послуги з поводження з побутовими відходами / послуги з управління побутовими відходами невідповідної якості розраховується виходячи з таких характеристик такої послуги, а саме:

 • дотримання правил надання послуги з поводження з побутовими відходами / послуги з управління побутовими відходами, зокрема, дотримання вимог щодо обсягів і строків надання таких послуг, утримання в належному санітарно-технічному стані контейнерів та контейнерних майданчиків (у разі їх перебування у власності або оренді суб’єкта господарювання, що здійснює операції із збирання та перевезення побутових відходів відповідно до умов договору);
 • дотримання графіка вивезення побутових відходів / графіка збирання та перевезення побутових відходів відповідно до умов договору;
 • дотримання вимог законодавства щодо надання послуги з поводження з побутовими відходами/послуги з управління побутовими відходами.

Виконавець зобов’язаний протягом одного місяця, що настає за розрахунковим періодом, самостійно здійснити перерахунок згідно з вимогами цього Порядку, а також сплатити споживачеві неустойку (штраф) у порядку та розмірі, що визначені законодавством або договором.

Також у разі надходження від споживача акта-претензії та прийняття виконавцем рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, перерахунок здійснюється протягом одного місяця починаючи з дати, коли прийнято рішення про задоволення вимог.

Перерахунок за актом-претензією, що надійшов від споживача відповідного багатоквартирного будинку, здійснюється виконавцем для усіх споживачів такого будинку, яким була надана послуга невідповідної якості.

Перерахунок здійснюється незалежно від наявності у споживача заборгованості за відповідну послугу. Сума перерахунку та неустойки (штрафу) за порушення умов договору зараховується споживачу в погашення заборгованості за фактично спожиті послуги, а у разі відсутності заборгованості — в оплату майбутніх платежів.

Нагадуємо, порядок оформлення претензій споживачів визначено статтями 27-28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145.

Зауважимо, ми повідомляли, що 29 грудня Кабінет Міністрів України провів засідання, під час якого внесли зміни до Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання вказаних комунальних послуг.

Варто нагадати, що уряд своєю постановою  від 5 березня 2022 року заборонив в умовах воєнного стану:

 • нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річні, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
 • припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Заборона діятиме до припинення чи скасування воєнного стану.

Окрім цього, Торгова-промислова палата України засвідчила форс-мажорною обставиною військову агресію РФ проти України, що стало підставою введення воєнного стану 24 лютого 2022 (лист від 28 лютого 2022). Це означає, що війна – форс-мажор – обставина непереборної сили, яка звільняє особу від відповідальності у випадку несплати чи несвоєчасної сплати за комунальні послуги.

Акцентуємо, що воєнний стан не звільняє громадян України від сплати за комуналку, однак пеня та штрафи не нараховуватимуться. Тож у разі несплати або оплати не в повному обсязі не відключатимуть комунальні послуги.

Також уряд раніше схвалив виплату компенсації комунальних витрат для українців, які безплатно прихистили у себе внутрішньо переміщених осіб.

Тоді як не платити за житлово-комунальні послуги можуть усі громадяни, які понад 30 днів не жили у своїй квартирі чи будинку. Ця норма, закріплена в 7 статті закону «Про житлово-комунальні послуги», діяла задовго до введення в Україні воєнного стану.

Громадяни, котрі скористаються цим правом, можуть розраховувати на перерахунок послуг постачальником. Для цього необхідно звернутися із заявою до постачальника і надати довідку про відсутність у своїй оселі.

 • Субсидія – адресна допомога, яка надається для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною і її отримання не тягне за собою зміни форми власності житла.
 • Міністерство соціальної політики України дало роз’яснення, кому з громадян належить скористатися правом на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо.
 • У ПФУ роз’яснили питання зарахування до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії нараховані банком відсотки від розміщеного депозиту.
 • Субсидію може бути призначено домогосподарству за умови, що за особу сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.