Питання оплати лікарняного працівнику, який перебуває на військовій службі
За працівниками, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, зберігаються лише місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, у яких вони працювали на час призову
1 січня набув чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 9 листопада 2023 року № 3460-IX, що передбачає підвищення розміру мінімальної заробітної плати, та, відповідно, збільшує максимальний розмір лікарняних, що можуть бути нараховані працівнику.
Зазначимо, що сьогодні немає обмеження мінімального розміру лікарняних, а от щодо максимального їх розміру, — то тут є два основні обмеження, що згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 2309.1999 р. № 1105-XIV залежать від:
- максимальної бази нарахування єдиного внеску;
- страхового стажу працівника.
З 1 січня 2024 року її розмір становить 7100,0 грн, а з 1 квітня вона зросте до 8000 грн. Зміна розміру мінімальної заробітної плати впливає і на деякі показники, які відповідно до закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» враховуються при нарахуванні страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
- Cума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї), а також допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами з розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, яка залежить від розміру мінімальної зарплати та становить:
– з 1 січня 2024 року 7100 х 15 = 106500 грн;
– з 1 квітня 2024 року становитиме: 8000 х 15 = 120000 грн.
- Cума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
- Якщо страхового стажу за останній рік недостатньо, лікарняні та декретні нараховуються із прив’язкою до мінімальної зарплати, тобто якщо протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку застрахована особа має страховий стаж менше ніж 6 місяців:
– допомога з тимчасової непрацездатності обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але з розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку;
– допомога у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але з розрахунку на місяць не вище від двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.
Листок непрацездатності — сформований (виданий) програмними засобами Електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером листка непрацездатності у Реєстрі електронний документ, що є підставою для:
- звільнення від роботи;
- оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності;
- призначення матеріального забезпечення;
- надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (пункт 1 Порядку організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 328).
Водночас чи підлягає оплаті електронний листок непрацездатності працівнику, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідь дали у Центрально-Західному міжрегіональному управлінні Держпраці.
Так, там зазначили, що працівнику, увільненому від обов’язків за посадою (професією) на час виконання державних або громадських обов’язків, які здійснюються ним у робочий час, підстав для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності немає.
В управлінні акцентували, що таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення коштом державного бюджету України відповідно до закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Також у Держпраці додали, що згідно з частиною 3 статті 119 КЗпП України за працівниками, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, зберігаються лише місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, у яких вони працювали на час призову.
Варто зауважити, що з 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено режим воєнного стану.
Міністерство охорони здоров’я спростило оформлення лікарняних для переселенців за кордоном, які стали тимчасово непрацездатними. Йдеться про такі категорії непрацездатності:
- захворювання або травма загального характеру,
- догляд за хворою дитиною,
- вагітність та пологи,
- ортопедичне протезування.
У цих випадках громадяни України мають право на оформлення електронного лікарняного та отримання соціальних виплат. Щоб це зробити, перш за все, потрібно зв’язатися зі своїм сімейним/лікуючим лікарем. На період дії воєнного стану це можна зробити за допомогою месенджеру чи електронної пошти.
Для формування Медичного висновку про тимчасову непрацездатність лікар повинен отримати підтвердження підстави набуття тимчасової непрацездатності. Таким підтвердженням має бути медичний документ (довідка чи виписка), в якому буде вказаний діагноз/статус пацієнта. Слід зауважити, якщо медичний документ був отриманий за кордоном, лікар може запросити переклад документа українською мовою.
Також важливе уточнення для лікарів: у виданих за кордоном медичних документах зазначається діагноз із використанням Міжнародної класифікації хвороб десятого перегляду (МКХ–10). Тож потрібно враховувати цей класифікатор під час формування МВТН в електронній системі охорони здоров’я.
Формувати медичний висновок за такою процедурою можна під час дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування.
Раніше ми розглянули питання, чи оплачуватимуть лікарняні, якщо особа захворіла під час проходження випробувального строку.
- Розмір лікарняних залежно від стажу роботи чи спецстатусу – роз’яснення ПФУ.
- З 1 грудня 2023 року митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.
- Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нагадало про умови пенсійного забезпечення військовослужбовців.