Питання декларування знищеного майна
Якщо будинок зруйновано, то дані підлягають відображенню у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації до моменту виключення відомостей про нього із Держреєстру. Аналогічний підхід застосовується й до транспортних засобів
Відповідно до статей 45-47 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці зобов’язані щорічно подавати декларацію про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру. До декларації включаються відомості про об’єкти нерухомості, рухоме цінне майно, цінні папери, грошові активи та інше майно.
Через військову агресію багато українців, зокрема й посадовців, втратили свої квартири, будинки, автомобілі та інше майно. Разом з тим у декларантів виникає логічне запитання – чи потрібно знищене майно відображати у своїх деклараціях?
Якщо ваш будинок зруйновано, то дані про такий об’єкт підлягають відображенню в розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації до моменту виключення відомостей про нього із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Аналогічний підхід застосовується й до транспортних засобів, відомості про які необхідно відображати у розділі 6 «Цінне рухоме майно – транспортні засоби» декларації до зняття цього знищеного транспортного засобу з обліку.
Якщо транспортний засіб був знищений чи залишився на тимчасово окупованій території або пошкоджений і не придатний до подальшого використання, власник авто може звернутися до найближчого сервісного центру МВС і замовити послугу вибракування транспортного засобу, після чого транспортний засіб буде знято обліку (постанова Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388).
Умовами для припинення права власності на знищене рухоме майно є наявність встановленого факту знищення майна.
Документами, які підтверджують знищення майна, можуть бути матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна, довідки органів внутрішніх справ України, акт про пожежу, офіційні висновки інших установ або організацій, які відповідно до законодавства уповноважені засвідчувати факт знищення майна тощо.
Повністю знищене майно може виключатися із декларації, а щодо пошкодженого майна вказується актуальна вартість.
Нагадаємо, роз’яснення стосовно декларування розміщені у Базі знань НАЗК.
Отримати додаткову консультацію можна, звернувшись до уповноваженого підрозділу (особи) з питань запобігання та виявлення корупції за місцем вашої роботи, а також направивши офіційного листа на електронну пошту [email protected] або за телефоном контакт-центру (044) 200-06-94.
Відповіді на найпоширеніші технічні питання роботи з Реєстром декларацій розміщені за посиланням.
Воєнні дії в Україні спричинили широкомасштабну шкоду у вигляді масових людських жертв, а також значного руйнування виробничої та соціальної інфраструктури.
З метою забезпечення збору, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації про пошкоджене та знищене нерухоме забезпечено функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ.
Порядок подання інформаційних повідомлень по пошкоджене та знищене майно продовжує регулюватись постановою №380 від 26 березня 2022 року.
Реєстр пошкодженого та знищеного майна запустили у липні 2022 року. У лютому 2023 року Законом України №2923 Реєстр був затверджений як єдина державна база даних для фіксації руйнувань та інструмент для контролю компенсацій за пошкоджене та знищене майно.
Об’єктами Реєстру пошкодженого та знищеного майна є інформація, зокрема, про осіб, майно яких пошкоджено або знищено; пошкоджене та знищене майно; матеріальну шкоду (зокрема збитки), завдану внаслідок пошкодження та знищення майна.
Фахівці акцентують, що подання такого інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи, зокрема та не виключно, через нотаріусів.
Користувачі та/або відповідальні посадові особи таких користувачів отримують доступ до електронного кабінету користувача після проходження процедури електронної ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, визначених положеннями Порядку ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2023 № 624, постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 року № 380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації».
Зауважимо, що надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна з використанням житлового сертифіката здійснюється відповідно до Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року No 600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна».
Пунктами 53 та 57 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30 травня 2023 року No 600, встановлено необхідність нотаріального посвідчення договору про придбання житла з використанням житлового сертифіката (далі – договір про придбання житла). Договір про придбання житла має містити відомості про житловий сертифікат.
На виконання вимог пункту 58 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30 травня 2023 року No 600, нотаріус одночасно з посвідченням договору про придбання житла:
- накладає заборону відчуження нерухомого майна, що придбавається з використанням житлового сертифіката, строком на п’ять років;
- вносить відомості в Реєстр пошкодженого та знищеного майна: реквізити підписаного договору про придбання житла, банківські реквізити продавця (продавців) для оплати, вартість житла за договором, суму для оплати за житловим сертифікатом, ім’я та прізвище продавця об’єкта нерухомого майна.
За підключення, доступ, а також внесення відомостей до Реєстру пошкодженого та знищеного майна і користування ним плата не стягується.
Щоб під’єднатися до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, зокрема, нотаріусам, необхідно заповнити заяву, додавши копію свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Заяву в електронному вигляді необхідно підписати кваліфікованим електронним підписом та направити на електронну пошту: [email protected]. Заяву в паперовому вигляді необхідно направити на адресу: 03150, м. Київ, вул. Ділова, 24, попередньо завіривши копію свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та підписавши власноруч заяву.
Для приватних та державних нотаріусів процедура підключення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна є однаковою.
Нагадаємо, що компенсація має цільове призначення та надається для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт за наступних умов:
- об’єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. N 64 «Про введення воєнного стану в Україні»;
- об’єкт нерухомого майна розташований на території, що не включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого Мінреінтеграції (крім територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій, на яких бойові дії завершені на дату подання заяви);
- відомості про право власності на пошкоджений об’єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- компенсація повинна бути використана лише на ремонтні роботи, які не були проведені на дату складення чек-листа, крім випадків проведення протиаварійних робіт чи невідкладних консерваційних робіт.
Відповідно до статті 10 Закону компенсація за пошкоджений об’єкт нерухомого майна надається шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення (зокрема розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або надання будівельної продукції для виконання таких робіт. Порядок надання компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положеннями Порядку, компенсація надається для відновлення виключно таких категорій об’єктів нерухомого майна:
- одноквартирні будинки, зокрема відокремлені житлові будинки садибного типу;
- зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці;
- котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності;
- будинки садибного типу, дачні та садові;
- квартири (житлові приміщення) у багатоквартирному будинку, але лише у разі, коли місця загального користування не пошкоджені, або коли такі місця загального користування були пошкоджені, але в подальшому були відремонтовані; які:
- розташовані на території України;
- пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації;
- можуть бути відновлені шляхом проведення поточного або капітального ремонту. Також варто звернути увагу на те, що Порядок не охоплює такі категорії об’єктів нерухомого майна, за пошкодження яких надання компенсації передбачено Законом:
- об’єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент пошкодження зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
- складові частини об’єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна, за умови що на момент пошкодження в об’єкта будівництва зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;
- спільне майно багатоквартирного будинку, відмінне від земельної ділянки.
Компенсація надається в одній із таких форм:
- компенсація для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних робіт та послуг на об’єкті нерухомого майна;
- компенсація за придбання будівельної продукції та виконання поточного чи капітального ремонту на об’єкті нерухомого майна за власні кошти заявника, коли на дату подання заявки ремонтні роботи були повністю чи частково проведені.
У разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви.
Раніше ми поінформували, що з метою надання компенсації особам, чиє житло знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії РФ, 23 лютого 2023 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» №2923-IX, головним з опрацювання якого був Комітет з питань економічного розвитку.
У Комітеті акцентували, важливість прийнятого Закону України складно переоцінити, адже, як наголошується, вперше механізм надання компенсації закріпили на рівні закону. Документ покликаний допомогти постраждалим від війни та дає механізм отримання компенсації за пошкоджене та знищене в результаті російської агресії житло.
За приблизними розрахунками, близько 3 млн українців залишилися без житла або мешкають у пошкоджених росіянами будинках.
Так, отримати компенсацію зможуть:
- власники квартир та інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
- замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків;
- члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємці вищевказаних осіб.
Наголошується, що головним фінансовим джерелом стануть заарештовані активи росіян, репарації. А також кошти державного та місцевих бюджетів, кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів та міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога тощо.
З травня 2023 року запроваджено програму державної допомоги на відновлення пошкодженого житла «єВідновлення». Пояснюється, що перший етап комплексної програми по компенсації стосується пошкодженого житла. Наступний – відшкодування за знищене житло — стартував із 1 серпня 2023 року: в Дії розпочався прийом заявок на компенсацію за зруйноване через війну житло.
Слід зазначити, що з вже 1 січня компенсацію за пошкоджене житло також можуть отримувати українці, котрі відремонтували його власним коштом.
- Заяви на компенсацію за знищене житло зможуть подавати більше українців.
- Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина, внаслідок збройної агресії РФ, не оподатковується.
- Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.
- єВідновлення: механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого нерухомого майна.
- Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.