Принцип доброї совісті та доктрини venire contra factum proprium: судова практика ВС
Огляд показує висновки щодо розуміння принципу доброї совісті та доктрини venire contra factum proprium, котрі матимуть значення для формування єдиної правозастосовної практики
Верховний Суд оприлюднив огляд судової практики щодо застосування принципу доброї совісті та доктрини venire contra factum proprium у цивільних спорах.
Огляд демонструє бачення ВС щодо розуміння та значення принципу доброї совісті й такого його прояву, як доктрина venire contra factum proprium (заборона суперечливої поведінки), у різних категоріях спорів. Так, там відображено найважливіші правові висновки, напрацьовані ВП ВС та КЦС ВС, котрі матимуть значення для формування єдиної правозастосовної практики.
Серед них – висновки щодо:
- застосування принципу добросовісності при визнанні недійсним договору, укладеного одним із подружжя без згоди другого;
- значення добросовісності при недійсності правочину за участю юридичної особи;
- порушення добросовісності та “інтервенції” в чужі договірні відносини;
- застосування принципу добросовісності при набутті прав на нерухоме майно;
- особливостей застосування доктрини venire contra factum proprium у земельних спорах;
- значення доктрини venire contra factum proprium у сфері спадкування тощо.
Раніше ми писали, що принцип reformatio in peius трапляється у праві, коли в результаті оскарження апелянт опиняється в гіршому становищі, ніж якби апеляції не було. Наприклад, апелянт у кримінальній справі може отримати більш суворий вирок в апеляції, ніж під час первинного судового розгляду.
Принцип заборони повороту до гіршого (non reformatio in peius) відомий ще з часів римського права та існував у зв’язку з іншим правилом – tantum devolutum quantum appellatum (скільки скарги, стільки та рішення). Правило заборони повороту означає недопустимість погіршення становища сторони, яка оскаржує судове рішення. Тобто, особа, яка оскаржує судове рішення, не може потрапити в гірше становище, порівняно із тим, що така особа досягнула в попередній інстанції в результаті своєї ж скарги, мовиться у постанові КЦС ВС від 23.11.2023 № 466/725/20 (61-5870св22).
- Відсутність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності за зберігання зброї – позиція Верховного Суду.
- Набирає чинності Закон «Про адміністративну процедуру»: у Мін’юсті роз’яснили основні процедурні строки.
- Рада проголосувала законопроєкт про відповідальність за порушення комендантської години: визначено розмір штрафів.
- Законодавець визначає перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.
- Вилучення земель природно-заповідного фонду з комунальної власності можливе виключно за погодженням з Верховною Радою — позиція Верховного Суду.