Придбання легкового автомобіля у фізичної особи – правила оподаткування у податкового агента
Для оподатковуваних доходів фізичних осіб в загальному порядку нараховується та утримується військовий збір у розмірі 1,5%
Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що при придбанні легкового автомобіля у фізичної особи компанія-покупець зобов’язана виплатити дохід продавцеві згідно з Податковим кодексом України. Правила оподаткування такого доходу визначаються Податковим кодексом України.
Відповідно до п.п. 164.2.4 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172 – 173 ПКУ.
Відповідно до п. 173.2 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, не підлягає оподаткуванню.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 ПКУ (тобто 5 відсотків).
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.1 ПКУ (тобто 18 відсотків).
Окремо зауважимо, що в цьому випадку має значення статус продавця – фізичної особи як резидента України.
У випадку, якщо фізична особа є нерезидентом, то незалежно від черговості продажу ним легкового автомобіля ставка ПДФО становитиме 18% (п. 173.6 ПКУ).
Також зазначимо, що для оподатковуваних доходів фізичних осіб в загальному порядку нараховується та утримується також військовий збір у розмірі 1,5% (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Якщо це перший продаж легкового автомобіля фізичною особою – резидентом, то ні ПДФО, ні військового збору не виникатиме (п.п. 1.7 п. 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Далі звернемо увагу, що у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за вищезазначеними ставками з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві (п. 173.3 ПКУ).
Тобто, якщо покупцем є юридична особа чи самозайнята особа, то така особа вважається податковим агентом.
Відповідно до п.п. 14.1.180 ПКУ, податковий агент зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету від імені та коштом фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам.
Водночас у разі, якщо це другий, третій чи наступний продаж легкового автомобіля, то для розрахунку суми податків податковому агенту потрібно враховувати ставку податку, а також базу оподаткування, яка визначається відповідно до п. 173.1 ПКУ.
Раніше ми повідомляли, що придбання вживаних авто за кордоном звична справа. Позаяк придбати там транспортний засіб можна в рази дешевше. Після цього, авто підлягає розмитненню, іншими словами — легалізації в Україні, розповіли у Сервісному центрі МВС.
Після розмитнення потрібно пройти сертифікацію транспортного засобу. Далі варто звернутися до Експертної служби МВС для дослідження авто та отримання висновку. Цей висновок містить інформацію про справжність ідентифікаційних номерів авто та реєстраційних документів. Після цього власник авто отримує талон попереднього запису до сервісного центру МВС. Його можна отримати або у терміналі, що знаходиться в сервісному центрі МВС, або через Е-ЗАПИС.
На території України встановлена єдина процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків (пункт 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388).
Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державної автомобільної інспекції України до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).
- Розмитнення транспортних засобів — вживаний у побутовій мові термін, який означає легалізацію транспортного засобу, придбаного за межами митної території держави, в якій відбувається розмитнення. Є окремим видом митного оформлення товарів, які ввозяться на територію України.
- З 1 грудня 2023 року митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.є
- Верховна Рада отримала на розгляд проєкт закону №10380. Зазначається, що проєкт закону передбачає виключення людського фактора з процесу розмитнення.
- Правила виїзду за кордон на власному чи чужому авто.
-
Електронний кабiнет це інформаційно-телекомунікаційна система, створена для забезпечення реалізації платниками податків та державними органами своїх прав та обов’язків, визначених Податковим Кодексом України, в електронному вигляді.