Реєстрація розмитненого авто: алгоритм дій
Розмитнення транспортних засобів — вживаний у побутовій мові термін, який означає легалізацію транспортного засобу, придбаного за межами митної території держави, в якій відбувається розмитнення. Є окремим видом митного оформлення товарів, які ввозяться на територію України
Багато українців купують вживані автомобілі за кордоном, оскільки там придбати транспортний засіб можна в рази дешевше. Після чого авто підлягає розмитненню, тобто — легалізації в Україні, поінформували у Головному сервісному центрі МВС.
Процедура розмитнення транспортних засобів в Україні визначена Митним кодексом України, міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надала Верховна Рада України та підзаконними нормативно-правовими документами.
Процедура розмитнення починається до в’їзду транспортного засобу на митну територію України та містить внесення завдатку як фінансової гарантії на регіональній митниці, оформлення попередньої декларації, подальший в’їзд транспорту на територію України, остаточне розмитнення на регіональній митниці та перша реєстрація транспорту в державних органах України.
На території України встановлена єдина процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків (пункт 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388).
Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державної автомобільної інспекції України до набрання чинності Законом України “Про дорожній рух”).
Зауважимо, у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також протягом 90 днів з дня його припинення чи скасування транспортні засоби з правим розташуванням керма, що надходять у військові частини та підрозділи Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної спеціальної служби транспорту, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту як гуманітарна допомога, благодійна допомога, міжнародна технічна допомога та/або за міждержавними угодами на інших умовах:
- підлягають відомчій реєстрації відповідно до статті 34 Закону в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
- не підпадають під обмеження щодо участі у дорожньому русі транспортних засобів з правим розташуванням керма, встановлене частиною п’ятою статті 29 Закону.
Після розмитнення авто необхідно пройти сертифікацію транспортного засобу.
Перше, що має здійснити особа при реєстрації вживаного ввезеного з-за кордону транспортного засобу — це пройти експерте дослідження в Експертної служби МВС і отримати відповідний висновок. Цей висновок містить інформацію про справжність ідентифікаційних номерів авто та реєстраційних документів.
Далі власник транспортного засобу отримує талон попереднього запису до сервісного центру МВС. Його можна отримати в зручний спосіб: у терміналі, що знаходиться в приміщенні нашого закладу чи сформувавши талон онлайн через функціонал Е-ЗАПИС на сайті Головного сервісного центру МВС.
Для першої реєстрації ввезеного з-за кордону авто до сервісного центру МВС необхідно подати такі документи:
- паспорт громадянина України з відміткою про місце реєстрації (можна надати в електронній формі в застосунку Дія) або посвідку на проживання;
- ідентифікаційний номер платника податків;
- нотаріально посвідчена довіреність (у разі звернення уповноваженої особи від ім’я власника);
- документ, що підтверджує правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортного засобу (вантажно-митна декларація, посвідчення на право реєстрації, а в разі придбання автомобіля у торгівельної організації — договір купівлі-продажу);
- реєстраційний або прирівняний до них документ іноземної держави;
- документ, щодо відповідності конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху (сертифікат відповідності);
- висновок про експертне дослідження транспортного засобу.
Після реєстрації транспортного засобу власник або уповноважена ним особа отримує номерний знак і свідоцтво про реєстрацію авто в Україні.
При першій реєстрації легкового автомобіля сплачується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. Він залежить від вартості легкового транспортного засобу, яка зазначена у митній декларації. Якщо вартість авто не перевищує 442 860 грн — сплачується 3%, якщо вартість авто від 442 860 грн до 778 360 грн — сплачується 4%, якщо вартість авто більше ніж 778 360 грн — сплачується 5%.
Орієнтовну вартість реєстрації транспортного засобу з урахуванням податків та адміністративних послуг у сервісному центрі МВС можна розрахувати за допомогою онлайн-сервісу – калькулятор орієнтовної вартості отримання адміністративної послуги.
- Правила виїзду за кордон на власному чи чужому авто.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Згідно зі статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років.