Президент підписав Закон щодо відновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів
Прийняття Закону відповідає завданням реалізації реформ, визначених Планом України для Ukraine Facility, які мають бути проведені за фінансової підтримки України від Європейського Союзу протягом 2024-2027 років
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів” Зазначений Закон було прийнято Верховною Радою України 8 січня 2025 року.
Закон спрямовано на відновлення обов’язкової системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів для установок, що підпадають під сферу охоплення чинного законодавства, за винятком тих, що не контролюються, зруйновані або перебувають на тимчасово окупованій території, чи офіційно оголосили призупинення діяльності з погляду виробництва, та приведення Закону України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів» у відповідність до Закону України «Про публічні електронні реєстри».
Також передбачається розмежування операторів на тих, чия установка не зазнала пошкоджень, зазнала значних (повністю зруйновані) пошкоджень або незначних (частково зруйновані) пошкоджень, та деталізація обов’язку щодо подання звітних документів операторами таких установок.
Прийняття Закону відповідає завданням реалізації реформ, визначених Планом України для Ukraine Facility, які мають бути проведені за фінансової підтримки України від Європейського Союзу протягом 2024-2027 років і є важливим кроком на шляху євроінтеграції України, продовженням послідовної національної кліматичної політики. Отримання точних верифікованих даних щодо викидів парникових газів є передумовою створення системи торгівлі викидами в Україні і наближенням якості наших інструментів декарбонізації до європейських стандартів.
Кабінет Міністрів України вніс зміни до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення Держекоінспекцією планових перевірок підприємств.
Зокрема, нові критерії встановлюються у таких сферах, як:
- забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
- запобігання утворенню та управління відходами;
- моніторинг, звітність та верифікація викидів парникових газів;
- поводження з генетично модифікованими організмами;
- поводження з пестицидами та агрохімікатами;
- виробництво та утилізація хімічних джерел струму;
- поводження з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами.
Прийняття таких змін необхідне для:
– виконання євроінтеграційних законів, які вже схвалені в Україні – наприклад, «Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією» та «Про управління відходами»;
– запровадження ризик-орієнтованого підходу до проведення перевірок у сфері захисту довкілля. Це сприятиме підвищенню об’єктивності, прозорості та неупередженості таких перевірок, більш ефективному та прогнозованому їх проведенню;
– оптимального перерозподілу уваги органу державного нагляду (контролю) з менш ризикових суб’єктів господарювання на більш ризикові.
Раніше ми повідомляли, що право на безпечне довкілля закріплене в конституціях більшості країн, зокрема й у Конституції України (ст. 50). Однак наразі Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод не містить цього права, тому на рівні Ради Європи триває дискусія про необхідність включення такого права до Конвенції. Проте є і побоювання, що це суттєво збільшить кількість скарг до ЄСПЛ і перевантажить Суд.
Також стало відомо, що Кабмін підтримав законопроєкт стосовно заборони “джипінгу”.
Також Держпродспоживслужба інформує, що оператори ринку зобов’язані забезпечувати дотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, що регламентовано статтею 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
- Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та майданчиків для паркування транспортних засобів.
- Електронна публічна послуга єВідновлення – це послуга щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ, надається на підставі заяви, поданої відповідно до вимог Порядку.
- За поданням Комітету з питань правоохоронної діяльності у 2023 році Рада прийняла дев’ять Законів.
- Комітет державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 7 лютого розглянув підготовлений до другого читання проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (№ 7283) та ухвалив висновок рекомендувати парламенту прийняти його в другому читанні та в цілому.