Правила отримання лікарняного дистанційно: поради МОЗ

6 Березня, 2024 в 13:06

Дистанційно можна не лише оформити лікарняний, але й отримати й електронний рецепт, який лікар може виписати для лікування

Нині триває епідсезон, кількість респіраторно-вірусних сезонних захворювань, таких як ГРВІ, COVID-19 та грип, залишається високою.

Листок непрацездатності, Лікарняний листок — документ, що підтверджує тимчасову непрацездатність громадянина і є підставою для призначення та виплати йому допомоги по тимчасовій непрацездатності. Лікарняні листки видають лікарі лікарняних і санаторних установ системи Міністерства охорони здоров’я України.

МОЗ нагадує, що українці мають можливість залишатися вдома за наявності симптомів цих хвороб і звернутися до лікаря для експертизи тимчасової непрацездатності  дистанційно.

Для цього вам потрібно зробити такі кроки:

 1. Зверніться до лікаря дистанційно за допомогою засобів телефонного зв’язку, інтернет-телефонії або засобів телемедичного зв’язку. На підставі отриманої інформації лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність – електронний документ в електронній системі охорони здоровʼя.
 2. Ви отримаєте смс-повідомлення з номером медичного висновку тимчасової непрацездатності (МВТН) від електронної системи охорони здоровʼя.
 3. МВТН автоматично потрапить до Електронного реєстру листків непрацездатності, який веде Пенсійний фонд. На основі даних, що містить МВТН, формується електронний листок непрацездатності. Це саме той документ, за яким нараховуються виплати.
 4. Тепер чекайте смс-повідомлення вже від Пенсійного фонду – з номером лікарняного. Це значить, що все оформлено успішно.
 5. Повідомте роботодавцю, що захворіли, зателефонувавши або переславши номер лікарняного. Побачити ваш листок він зможе в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду. Через 7 днів після дати закриття лікарняного роботодавець зможе його сплатити.

За необхідності продовжити МВТН на період понад пʼять календарних днів – ви маєте обов’язково з’явитися на особистий прийом до лікаря.

Дистанційно можна отримати й електронний рецепт, який лікар може виписати для лікування.

У відомстві нагадали, що навіть перший електронний рецепт відтепер можна отримати без особистого прийому.

Наразі в Україні медичні висновки про тимчасову непрацездатність формуються в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я. Формувати медичні висновки про тимчасову непрацездатність заклад може з моменту, коли на сайті ЕСОЗ з’явиться інформація про під’єднання бази даних медичної інформаційної системи закладу до центральної бази даних.

Лікарі формують електронні лікарняні в Електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України на підставі медичних висновків про тимчасову непрацездатність, які лікуючий лікар вносить до Реєстру медвисновків в ЕСОЗ, або рішення органу опіки та піклування.

Електронні лікарняні листи дають змогу:

 • спростити процес оформлення листка непрацездатності, адже лікар має чіткий алгоритм роботи;
 • мінімізувати кількість помилок при заповненні документа;
 • об’єднати в єдиному реєстрі всю інформацію про пацієнта, зокрема про видані та продовжені листки непрацездатності;
 • унеможливити зловживання та фальсифікації під час обігу листків непрацездатності, оскільки листок непрацездатності видаватимуть лише з дати звернення пацієнта;
 • полегшити процес отримання страхових виплат;
 • заощадити кошти державного бюджету, які витрачають на закупівлю паперових бланків.

Зрештою процес засвідчення тимчасової непрацездатності став зручнішим і прозорішим для всіх сторін – і пацієнтів, і роботодавців, і лікарів.

Варто окремо нагадати, що середньоденна заробітна плата для оплати лікарняних обчислюють діленням нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати, на яку нараховано страхові внески (з 2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин (пункт 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабміну від 26.09. 2001 № 1266 (зі змінами).

Сума страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати на кількість календарних днів, що підлягають оплаті. Тоді як сума денної виплати встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством.