Право на субсидії на понаднормову площу житла
Попри повномасштабне вторгнення, українське законодавство визначає категорії громадян, яким житлова субсидія може призначатися на понаднормову площу житла
У бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.
Зауважимо, у вигляді житлових субсидій держава відшкодовує витрати на оплату:
- житлової послуги — послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг — послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
- внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку,
- за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами,
- витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі – об’єднання).
Крім цього, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, передбачено надання субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, з урахуванням усіх зареєстрованих осіб.
За рішенням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування субсидія може бути призначена за фактичним місцем проживання особам, які орендують житло на підставі договору найму, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.
За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.
Також комісії можуть приймати рішення щодо неврахування при призначенні субсидії окремих осіб з-поміж зареєстрованих, які фактично не проживають за місцем реєстрації.
Попри повномасштабне російське вторгнення українцям продовжують виплачувати субсидії – законодавство визначає категорії громадян, яким житлова субсидія може призначатися на понаднормову площу житла, повідомляє Пенсійний фонд.
Мовиться про непрацездатних або осіб, які не працюють та проживають самі. До них належать:
- пенсіонери, які отримують пенсію за віком, у зв’язку з втратою годувальника або по інвалідності, а також ті, які досягли пенсійного віку та отримують пенсію за вислугою років;
- громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та особи з інвалідністю;
- люди, які одержують державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
- громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючим, які досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату;
- особи, які не досягли повноліття.
У ПФУ акцентували, аби скористатися правом призначення субсидії на понаднормову площу житла, потрібно зазначити свою належність до однієї з визначених пільгових категорій у декларації.
Якщо субсидія вже призначена на соціальну норму житла – на понаднормову площу призначається за заявою з місяця звернення. Інформація про належність членів домогосподарства до вищезазначених категорій осіб зазначається в декларації про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Законодавством передбачено, що соціальна норма житла, в межах якої надається субсидія, становить 13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на домогосподарство. Тобто, соціальна норма житла, з урахуванням якої призначається субсидія на одну особу становить 48,87 м2, на домогосподарство, яке складається з двох осіб – 62,52 м2, з трьох осіб – 76,17 м2.
Понаднормова площа житла розраховується збільшенням соціальної норми житла для домогосподарства на 30 відсотків (але не більше фактичної) та відповідно становить: на одну особу – 63,53 м2, на двох осіб – 81,27 м2, на трьох осіб – 99 м2.
Призначення житлових субсидій на понаднормову площу житла переглядається у разі:
- зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку);
- зміни складу сім’ї члена домогосподарства;
- працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.
Про такі зміни одержувач житлової субсидії зобов’язаний повідомити протягом 30 календарних днів.
Водночас субсидія не призначається:
- якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку тощо або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку тощо, крім житлово-комунальних послуг у межах норм споживання та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на час звернення перевищує 50 тис. гривень;
- якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менш як п’ять років (крім мопеда). Одначе, не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, зокрема користуючись з грошової допомоги на придбання автомобіля;
- якщо у складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді, за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;
- у разі отримання від підприємств – надавачів послуг інформації про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так, за наявності таких умов рішення про призначення (непризначення) субсидії може бути прийняте спеціальними комісіями при місцевих органах влади на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
Окрім того, житлова субсидія не призначається, якщо Пенсійним фондом отримано від надавачів житлово-комунальних послуг інформацію про наявність в особи простроченої на понад 3 місяці заборгованості зі сплати за житлово-комунальні послуги, яка перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн). Водночас, як пояснили у Мінсоцполітики, субсидія може бути призначена у разі укладення договору реструктуризації заборгованості між надавачем та споживачем комунальної послуги. Копія договору необхідно долучити до заяви на субсидію.
Додамо, у червні Уряд ухвалив постанову, яка має на меті, у межах експериментального проєкту спростити процедуру звернення громадян за житловою субсидією.
Так, необхідно подати спрощену заяву, в якій зазначити інформацію про членів домогосподарства, на яких має бути призначено субсидію, місце проживання та реквізити рахунку, на який мають зараховуватись субсидії у випадку призначення.
Фізично відвідувати органи Пенсійного фонду для подання спрощеної заяви не потрібно.
В електронній формі спрощене звернення можна подати на вебпорталі ПФУ, у мобільному додатку ПФУ, на Порталі Дія.
Протягом 10 робочих днів триватиме перевірка на відповідність вимогам. Після чого орган Пенсійного фонду прийме рішення про призначення і розмір житлової субсидії (або відмову). І повідомить про це громадянина.
У випадку, якщо заявник не може претендувати на отримання субсидій, громадянин матиме 14 днів, щоб спростувати (доповнити) відомості. Після перевірки фактів, ПФУ може змінити своє рішення на позитивне. Про це заявника поінформують додатково.
- Право на призначення пільги та субсидії: роз’яснення.
- Питання призначення субсидії домогосподарству, якщо особа працює на півставки.
- Право на пільги зі сплати податку на нерухомість.
- З 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозяться як гуманітарна допомога, здійснюватиметься за новим порядком.
- Правила оформлення права власності на земельний пай в Україні.