Податкова декларація із екологічного податку: як уникнути помилок та звільнитися від штрафів

30 Серпня, 2024 в 17:58

Платники екологічного податку, котрі забруднюють атмосферу, водні об’єкти чи розміщують відходи, зобов’язані подавати визначені форми податкових декларацій та сплачувати податок у встановлені терміни

Податківці у підкатегорії 117.05 Закону про оподаткування прибутку підприємств підкреслили важливість вчасного подання звітної декларації щодо екологічного податку. Відповідно до положень Податкового кодексу України, базовий податковий період з екологічного податку дорівнює календарному кварталу.

Екологічний податок – обов’язковий платіж, що сплачується з фактичних обсягів різних викидів, скидів, розміщення відходів у довкіллі. Екологічний податок сплачують особи, які здійснюють: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Платники екологічного податку, які забруднюють атмосферу, водні об’єкти чи розміщують відходи, зобов’язані подавати визначені форми податкових декларацій та сплачувати податок у встановлені терміни. Форма податкової декларації затверджена Міністерством фінансів України.

Платники екологічного податку — суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються (п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу України):

  • Викиди (КБК 19010100 та 19011000 (викиди двоокису вуглецю;
  • Скиди(КБК 19010200);
  • Розміщення(КБК 19010300);
  • Утворення(КБК 190010400);
  • Тимчасове зберігання(КБК 19010400).

У разі виявлення помилок у поданій звітній декларації, платник має можливість їх виправити самостійно до припинення воєнного стану на території України. За дотримання вимог та порядку виправлення помилок платник звільняється від нарахування штрафних санкцій та пені.

У разі виправлення показників в окремих додатках до поданої звітної Декларації суб’єктом господарювання подається:

  • до настання граничного терміну подання звітної Декларації – звітна нова Декларація разом з усіма додатками, в яких обчислюються податкові зобов’язання за відповідними видами об’єкта оподаткування;
  • після настання граничного терміну подання Декларації – уточнююча Декларація разом з тими додатками, в яких виявлені помилки, та у зв’язку з цим уточнюються податкові зобов’язання за відповідним видом об’єкта та/або додатки за об’єктами оподаткування, які не були подані разом зі звітною декларацією.

Водночас згідно з пп. 69.38 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, запровадженого Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 ПКУ, та пені.

Читайте також: Визнання права на чисте та безпечне довкілля є запорукою належного існування майбутніх поколінь – суддя ВС

Раніше ми повідомляли, що Кабмін підтримав законопроєкт стосовно заборони “джипінгу”.

Згодом Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив розроблений Міндовкілля законопроєкт про посилення адміністративної відповідальності за правопорушення на заповідних територіях.

Також Держпродспоживслужба інформує, що оператори ринку зобов’язані забезпечувати дотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, що регламентовано статтею 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».