Оформлення субсидії онлайн: алгоритм дій

26 Січня, 2024 в 14:08

Субсидія – адресна допомога, яка надається для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною і її отримання не тягне за собою зміни форми власності житла

Нині важливим питанням для багатьох українців є отримання субсидій для оплати житловокомунальних послуг. Так, з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій здійснюється органами пенсійного фонду України за екстериторіальним принципом, – такі зміни відбулись у зв’язку з ліквідацією Фонду соціального страхування як юридичної особи.

Житлова субсидія — це допомога від держави тим родинам, доходи яких не дозволять їм самотужки сплатити в повному обсязі кошти за спожиті житлово-комунальні послуги. Це допомога, яка залежить від майнового та матеріального стану домогосподарства: маєш низький дохід, при цьому не маєш боргів за спожиті ЖКП — можеш отримувати житлову субсидію.

Умови призначення житлової субсидії та процедура отримання такої допомоги визначені Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Подати документи для оформлення пільги житлово-комунальної субсидії можна онлайн.

Про те, який алгоритм дій для цього необхідно виконати, розповіли у Міністерстві соціальної політики України.

Отже, для оформлення субсидії онлайн необхідно:

 • зайти на вебпортал електронних послуг ПФУ та авторизуватись за допомогою кваліфікованого електронного підпису;
 • обрати в особистому кабінеті в розділі “Комунікації з ПФУ“ опцію “Заява на житлову субсидію чи пільгу“ та натиснути “Продовжити”;
 • знайти у спливаючому вікні “Заяви на житлову субсидію чи пільгу” саме той розділ, який потрібний для призначення пільги;
 • заповнити електронну форму у розділі “Заява про внесення відомостей до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають на пільги“;
 • надіслати сформовану заяву до Пенсійного фонду України;
 • зазначити необхідні дані у розділі “Заява про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу” та подати їх до ПФУ.

Порядок повідомлення про призначення/відмову в наданні житлової субсидії

У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії  уповноважений орган самостійно обирає форму такого повідомлення (паперову або електронну (за наявності адреси електронної пошти), вигляд і спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв’язок, смс-повідомлення, електронні засоби зв’язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Портал Дія).

У випадку відмови заявника інформують:

 • у паперовій формі (під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення),
 • через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.

У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників.

Оскарження рішення уповноваженого органу щодо розміру та відмову в призначенні субсидії

Заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Зауважимо, у бюджеті на 2024 рік передбачено на виплати житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг 49,9 млрд грн, що на 12 млрд грн більше проти 2023 року.

 • Міністерство соціальної політики України дало роз’яснення, кому з громадян належить скористатися правом на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо.
 • У ПФУ роз’яснили питання зарахування до середньомісячного сукупного доходу для призначення субсидії нараховані банком відсотки від розміщеного депозиту.
 • Субсидію може бути призначено домогосподарству за умови, що за особу сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
 • Перелік осіб, котрі мають право на житлову субсидію в умовах воєнного стану.
 • Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу. Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу.